Asgari ücretli çalışanlar dikkat: Asgari ücret 2 bin 700 TL oluyor!

Asgari ücretli çalışanları sevindiren haber sonunda geldi. Asgari ücret üzerinden alınan tüm vergilerin kaldırılması ve alınan ücretlerin tekrar işçilere iade edilmesi konusunda Meclis’te konuşmalar başlamıştı.

Asgari ücretli çalışanlar dikkat: Asgari ücret 2 bin 700 TL oluyor!
Yayın Tarihi: 6.05.2020 14:47:00

Asgari ücretli çalışanları sevindiren haber sonunda geldi. Asgari ücret üzerinden alınan tüm vergilerin kaldırılması ve alınan ücretlerin tekrar işçilere iade edilmesi konusunda Meclis’te konuşmalar başlamıştı. Hatta pek çok Milletvekili bu konuda tartışmalar çıkartmıştı. Ancak gündeme gelirken halkın bu konuya çok sevineceğini ve karışan Milletvekilinin oy açısından hiç iyi duruma gelmeyeceğini bilenler sessiz kalmayı tercih etti. Bundan böyle asgari ücretten alınan tüm vergileri kaldıran kanun teklifi Meclis’e sunuldu. İşte asgari ücretten alınan vergilerin bundan böyle alınmamasını sağlayacak olan kanun teklifi.

Asgari ücretle geçimini sağlamakta olan tüm vatandaşlarımıza büyük müjde sonunda geldi. Gündeme bomba gibi düşen bu haber sonunda Meclis’e kadar geldi. Asgari ücretten bundan böyle vergi alınmayacak ve bu sayede asgari ücrete çalışanlar vatandaşlarımız 2 bin 324 TL için değil 2 bin 700 TL için çalışmış olacak. Hem Korona virüs gündeminde zor geçinen vatandaşlarımız için güzel bir gelişme oldu hem de Ocak ayında yapılacak olan asgari ücret zammı bu sayede 3 bin TL’ye çıkabilmesinin yolu açılmış oldu. Hem sendikalar hem asgari ücretli çalışanlar oy birliği ile asgari ücretten memnun olmadıklarını dile getirdi. Geçtiğimiz yıl 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücret zammı vatandaşlar için yetersiz olmaya başladı.


ASGARİ ÜCRETİ 2 BİN 700 TL YAPAN KANUN TEKLİFİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılı için belirlenen asgari ücret tutarının açıklamıştı. Resmi Gazete’de yayınlanan karar belli oldu 22.5.2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39 uncu maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 522 nci maddesi gereğince, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin asgari ücretini tespit etmekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2.12.2019 tarihinde başladığı çalışmalarını 26.12.2019 tarihine kadar sürdürmüş ve yaptığı dört toplantı sonucunda;
  • Milli seviyede tek asgari ücret tespitine, işçi temsilcilerinin oylamaya katılmamalarına karşılık katılanların oy birliğiyle,
  • İşçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1.1.2020 - 31.12.2020 tarihleri arasında (98,10) doksan sekiz lira on kuruş olarak tespitine işçi temsilcilerinin oylamaya katılmamalarına karşılık katılanların oy birliğiyle,
  • İş bu Kararın, 4857 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine dayanılarak hazırlanan Asgari Ücret Yönetmeliğinin 11 inci maddesi gereğince Resmî Gazete’de yayımlanmasına işçi temsilcilerinin oylamaya katılmamalarına karşılık katılanların oy birliğiyle karar verilmiştir.

ASGARİ ÜCRETTEN NE KADAR KESİNTİ YAPILIYORDU?

Asgari ücretten tüm vergi kesintileri iptal olacak. Bu sayede asgari ücretli çalışanlarımızın tamamının daha rahat bir ekonomik yaşam sürdürebileceği düşünülüyor. 2 bin 700 TL olarak belirlenecek olan yeni asgari ücret vergi kesintisi iptali çıkartıldığında 2700 – 2324 = 376 TL vergi kesintisi yapıldığı görülüyor. Asgari ücretten kesilecek olan son 5 yıllık vergilerin iptal edilebileceği ise ayrıca konuşuluyor.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR