Asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramı ikramiyesi verilecek! Sadece başvuru yapanlara verilecek! Hemen başvuru yapın!

SGK tarafından yapılan son dakika açıklamaları doğrultusunda yayımlamış olduğu genelge üzerinde en düşük emekli maaşının ne kadar olduğu açıklandı. Korona virüs salgın hastalığının etkilerinin devam etmesiyle beraber yapılan son açıklamalar kapsamında en düşük emekli maaşı 1500 TL olarak

Asgari ücretli çalışanlara Kurban Bayramı ikramiyesi verilecek! Sadece başvuru yapanlara verilecek! Hemen başvuru yapın!
Yayın Tarihi: 7.07.2020 13:54:00

SGK tarafından yapılan son dakika açıklamaları doğrultusunda yayımlamış olduğu genelge üzerinde en düşük emekli maaşının ne kadar olduğu açıklandı. Korona virüs salgın hastalığının etkilerinin devam etmesiyle beraber yapılan son açıklamalar kapsamında en düşük emekli maaşı 1500 TL olarak gündemimizde ki yerini almıştı. Ancak ilk 6 aylık enflasyon oranlarının belirlenmesinin ardından BAĞ-KUR, işçi ve emekliler için enflasyon rakamı belirlenmesiyle beraber pek çok vatandaşımız tarafından maaşları için yapılacak zam merak edilerek araştırılıyor.

Enflasyon oranının ilk 6 aylık verileri dikkate alınması doğrultusunda 5,75 olarak belirlenmesiyle beraber hemen hemen bütün vatandaşlarımızın alacağı maaş oranları belirlendi. Bu kapsam doğrultusunda günümüzde işçi ve çalışan olarak gündemimize gelen asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız tarafından memur ve emekliler için yapılan zam sonrasında kendilerine zam olup olmadığını araştırmaya başladı. Asgari ücretliler tarafından internet üzerinden araştırma yapan İşçi ve BAĞ-KUR emeklileri yılda 2 defa zam almasının ardından 6 aylık süre zarfında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanmaktadır. Ancak son zamanların en çok araştırılan konuları arasında bulunan asgari ücretliler için sunulan teklifin kabul edilmesi doğrultusunda vergiler kesilmeyecek ve maaşlara zam nihayetine yansıtılacaktır. İşte konuya dair ayrıntılar…

ASGARİ ÜCRETLİYE ZAM YAPILACAK MI?

Memur ve emekliler için yapılan zam sonrasında araştırılan konular arasında asgari ücret ile çalışan ve işçiler için zam yapılacak mı? Sorusu gündemimizde ki yerini almaktadır. Asgari ücretliler için yılın sonunda zam yapılmasıyla beraber memur ve emekliler gibi yılda 2 defa zam yapılmıyor. Ancak vergi alınmaması kanun teklifi asgari ücretliler için sunulmasıyla beraber asgari ücretliler için bu kanun kabul edilir ise zam olarak maaşlarına yansıtılacak. Günümüzde asgari ücret ile çalışan işçilerden ve çalışanlardan 375 TL vergi kesintisi uygulanıyor. Bu vergi kesintisi olmaması kanunun kabul edilmesi durumunda Temmuz ayı içerisinde asgari ücretle çalışan bireyler için de vergi iadesi yapılarak zam olarak yansıtılacak.
2019 yılına göre 2020 yılı içerisinde net yüzde 15,03 oranında asgari ücretli bireyler için zam yapıldı. Yapılan bu zam doğrultusunda 2020 yılı içerisinde brüt asgari ücret 2 bin 943 TL olarak belirlenmesiyle beraber ön plana çıkmaktadır. Net tutar ise 2 bin 324 TL 70 kuruş olarak belirlenmiştir.


ASGARİ ÜCRET HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Brüt maaş üzerinden brüt ve net maaş hesaplaması yapılmaktadır. Brüt maaş üzerinden vergi gibi pek çok kesintilerin yapılmasının ardından net maaş ortaya çıkmaktadır. Yılbaşında çok daha az kesintiler uygulanmasının yanı sıra yıl sonuna yaklaşıldıktan sonra kesintiler de çok daha fazla artış meydana gelmektedir. SGK işçi primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi düşülerek net maaş hesaplaması yapılmaktadır. Hesaplama yapan kişinin evli/bekâr olması, eşinin çalışıp çalışmadığına, çocuk sayısına göre hesaplama sonucu değişiklik göstermektedir.

2020 Yılında AGİ Ne Kadar?

Bekâr 220,62 TL, evli ve eşi çalışmayan 264,75 TL, evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu 297,85 TL, evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu 330,94 TL, evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu 375,07 TL maaş asgari ücretli maaş almaktadır. Evli ve eşi çalışan 220,62 TL, evli ve eşi çalışan 1 çocuklu 253,72 TL, evli ve eşi çalışan 2 çocuklu 286,82 TL, evli ve eşi çalışan 3 çocuklu 330,94 TL’dir.  Evli ve eşi çalışan 4 çocuklu 353 TL, evli ve eşi çalışan 5 çocuklu 375,07 TL, maaş almaktadır.  
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR