Aylık 60 TL öde 10 yılda emekli ol sistemi geldi! Herkes için emeklilik sistemi aktif!

Türkiye’de emekli olabilmek için insanların olağanüstü çabalar sarf ettiğini her birimiz biliyoruz. Özellikle son dönemde emekliliğine yaklaşmış olan kişilerin emekli olabilmeleri için gösterdikleri çabalar ve devletin kimseyi emekli etmemek için getirdiği zorlu şartların her birimiz farkındayız.

Aylık 60 TL öde 10 yılda emekli ol sistemi geldi! Herkes için emeklilik sistemi aktif!
Yayın Tarihi: 17.07.2020 20:42:00

Türkiye’de emekli olabilmek için insanların olağanüstü çabalar sarf ettiğini her birimiz biliyoruz. Özellikle son dönemde emekliliğine yaklaşmış olan kişilerin emekli olabilmeleri için gösterdikleri çabalar ve devletin kimseyi emekli etmemek için getirdiği zorlu şartların her birimiz farkındayız. Özellikle tüm sigorta prim tutarları yettiği halde emekli olamayan EYT’liler ve yaşı tutması ancak sigorta prim eksiği olduğu ve borçlanma yapamayacağı için emekli olamayan insanların feryadına şahit oluyoruz. Vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde emekli olabilmesi değil de sadece devletin para kazanabilmesini sağlayan bu sistem artık yavaş yavaş değiştiriliyor. Sistemin değişikliği ile beraber aylık 60 TL ödemeniz karşılığında emekli olabilme fırsatına erişebileceksiniz. Vatandaşlarımızın aylık sadece 60 TL ödeme yaparak emekli olabilmesi için 10 yıl düzenli ödeme yapması gerekecek. Ancak 10 yılın sonunda örneğin toplam 10 yıl daha sigorta prim eksiğiniz var diyelim; eğer bu sisteme kayıt olmuşsanız o on yıl borcunuz siliniyor ve hemen emekli olabiliyorsunuz.

Sistemi daha açık anlatmak gerekir ise: normal şartlarda 25 yıl çalışmış, tüm sigorta prim tutarları yeterli ancak yaştan emekli olamayan kişi bugünkü sisteme kayıtlı olmuş olsaydı ve 10 yıl boyunca aylık 60 TL ödeme yapmış olsaydı hemen emekli olabilecekti. Bu sadece yaş için değil aynı zamanda sigorta prim eksiği olanlar için de geçerli olacak bir sistem. Yani yaşınız ya da prim tutarınız emekli olmanıza engel oluyor ise 10 yıl her ay 60 TL öde emekli ol sistemine kayıt olan kişi yaş şartı ya da prim tutarı şartı yüzünden emekli olmama ihtimali durumunda hemen emekli olabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni başlatmış olduğu bu çalışma ile beraber 25 yıl sonra emekli olabilecek olan kişilerin karşılarına engel çıkması halinde bu sisteme kayıt oldukları durumlarda hemen emekli olabilecekler. Vatandaşlarımızın emeklilik hayalini gerçekleştirebileceği bu güzel sistem ile beraber milyonlarca vatandaşımız rahat bir şekilde emekli olabilecek. Eğer siz de 25 yıl sonra karşınıza bir sorun çıkmamasını istiyorsanız hemen bu sisteme kayıt olarak emekliliğinizi garanti altına alabilirsiniz.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?


Sistem şu şekilde çalışıyor: Öncelikle 2020 Temmuz ayı itibari ile başlayacak olan sisteme bugün kayıt olmuş kişi, 25 yıl sonra 50 yaşında olacak. 50 yaşında sigorta prim tutarı yetiyor ancak yaşı tutmadığı için emekli olamıyor. Bu sistem 25 yıl sonra 50 yaşındaki kişinin rahat bir şekilde emekli olabilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede vatandaşlarımızın emekli olabilmesindeki tüm engeller tek tek kaldırılmış oluyor.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Aylık 60 TL tutarı 10 yıl boyunca ödeyen vatandaşlarımızın 25 yıl sonra yani örneğin 50 yaşında emekli olabilmesini sağlayacak olan sistem için başvurular şu an alınmıyor. Sistem henüz başvurular için açılmadı ancak 2020 Ağustos döneminde açılacağı tartışılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelecek olan haberler ile beraber tüm başvurular başlayacak. Haberi takip edebilmek için web sitemizden ayrılmayın.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR