Azerbaycan'ın Büyük Zaferi

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın, Azerbaycan'ın zaferini kabul ettiklerini ve yenildiklerini söylemesinin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi açıklamada bulundu.

Azerbaycan'ın Büyük Zaferi
Yayın Tarihi: 12.11.2020 12:00:00

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın, Azerbaycan'ın zaferini kabul ettiklerini ve yenildiklerini söylemesinin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, resmi açıklamada bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın yenildiğini ve 30 yıllık işgalin sona erdiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak kameraların karşısına geçen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, zaferini ilan ederek bugün imzalanan anlaşma ile Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışmasına son verildiğini resmen duyurdu. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, esaret altındaki Dağlık Karabağ konusu ile ilgili gece saatlerinde halka sesleniş konuşması yaptı. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında ortak bildirinin imzalandığını söyleyen Aliyev, bildirinin maddelerini okudu. Aliyev ayrıca anlaşma gereği bölgede Türk askerlerinin de var olacağını belirtti.

Aliyev, "Ağdam rayonu 20 Kasım, Kelbecer 15 Kasım ve Laçin ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verilecek" dedi. "Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak" ifadelerini kullanan Aliyev, Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ'da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz etmezse bu sürenin uzatılabileceğini aktardı.

Karabağ anlaşmasının maddelerini okuyan Azerbaycan Cumhurbaşkanı, 9 maddeyi dünya kamuoyuna şu şekilde bildirdi:

1. 10 Kasım 2020'de tam bir ateşkes sağlanacak ve Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki tüm askeri operasyonlar Moskova saatiyle 00:00'dan itibaren durdurulacak. Bundan sonra, taraflar olarak adlandırılacak olan Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti daha önceden sahip oldukları mevkilerde duracak.

2. Ermenistan tarafının işgal edilen Ağdam bölgesi ve Gazah bölgesi toprakları 20 Kasım'a kadar Azerbaycan tarafına iade edilecek.


3. Dağlık Karabağ ve Laçin koridorundaki temas hattı boyunca Rusya Federasyonu'ndan 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 araç ve özel teçhizattan oluşan bir yangın söndürme barışı koruma birliği bulunuyor. Dağlık Karabağ ve Laçin koridorundaki temas hattı boyunca, 1.960 asker, 90 zırhlı personel taşıyıcı, 380 araç ve özel teçhizattan oluşan barış gücü yerleştirilecek.

4. Rusya Federasyonu barış gücü, Ermenistan güçlerinin çekilmesine paralel olarak konuşlandırılacak. Rusya Federasyonu barış gücü kalış süresi, taraflardan herhangi biri bu hükmü bu sürenin bitiminden 6 ay önce feshetme niyetinde olmadıkça, önümüzdeki 5 yıl için otomatik uzatma ile devam edecek.

5. Çatışmanın tarafları anlaşmaların uygulanmasının izlenmesinin etkinliğini artırmak amacıyla ateşkesi korumak amacıyla bir barışı koruma merkezi kurulacak.

6. Ermenistan, 15 Kasım 2020 tarihine kadar Kelbecer bölgesini Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ve 1 Aralık 2020'ye kadar Ermenistan'ın Dağlık Karabağ ile bağlantısını sağlayacak olan Laçin bölgesi Azerbaycan'a geri verilir ve Şuşa şehrinden 5 km'den fazla yakın olmamak üzere Hankendi ve Ermenistan'ı Laçın koridoru boyunca birbirine bağlayan yeni bir ulaşım yolu inşa edilecek. Bu rotayı korumak için Rusya barış gücü yerleştirilecek. Azerbaycan tarafı her iki yönde Laçın koridoru ile vatandaşların, araçların ve yüklerin geçişinin güvenliğini sağlayacak.

7. Göçmenler ve mülteciler, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde Dağlık Karabağ'a ve çevre bölgelere dönecek.

8. Savaş esirlerinin ve diğer tutukluların ve ölülerin cesetleri değiş tokuş edilecek.

9. Bölgedeki tüm ekonomik ve ulaşım ilişkileri yeniden kuruluyor. Ermenistan Cumhuriyeti, vatandaşların, araçların ve malların her iki yönde engelsiz hareketini organize etmek için Azerbaycan Cumhuriyeti'nin batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında ulaşım bağlantıları sağlayacak. Ulaşım bağlantıları, Rus Sınır Servisi tarafından kontrol edilecek. Tarafların rızası ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ni Azerbaycan'ın batı bölgelerine bağlayan yeni ulaşım koridoru inşa edilecek.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR