Bakan açıkladı: Üç tane müjdemiz var, zam gelmeyecek

Türkiye, Korona virüs salgınına karşı ciddi bir çalışma yürüttü. Özellikle ekonomik olarak yapılan yardımların ve ekonomik istikrarın sağlanabilmesi için yürütülen operasyonların sayesinde bugün hala ekonomik parametrelerimiz akış halinde.

Bakan açıkladı: Üç tane müjdemiz var, zam gelmeyecek
Yayın Tarihi: 8.06.2020 16:36:00

Türkiye, Korona virüs salgınına karşı ciddi bir çalışma yürüttü. Özellikle ekonomik olarak yapılan yardımların ve ekonomik istikrarın sağlanabilmesi için yürütülen operasyonların sayesinde bugün hala ekonomik parametrelerimiz akış halinde. 1 Haziran 2020 tarihinden sonra başlatılan hayatın normalleşmesi adına çalışmalar sürüyor. Bugün yüz binlerce işletme daha rahat işleyebiliyorken insanlar artık daha rahat hareket edebiliyor. Özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasından sonra insanlar artık daha rahat hareket edebilir hale geldi. Ekonomik olarak zor günlerden geçen vatandaşlarımızın 3 konu ile alakalı herhangi bir zam olmayacağını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıkladı. Verilen müjdeli haberde ulaşımda, tarımda ve gıda da herhangi bir zam olmayacağı belirtildi. İşte ayrıntılar…

Hayatın normalleşmeye doğru gitmesine doğru tren, uçak ve sefer biletleri ile alakalı zam olup olmayacağı vatandaşlarımız tarafından sıkça soruluyordu. Yeni gelen torba yasa kanunu itibariyle sözleşmeli tarımda fiyat artışının önü kesilecek, fiyat artışını sağlamamak için mekanizmalar geliştirilecek. Uçak biletlerine, tren biletlerine ve otobüs biletlerine herhangi bir zam yapılmayacak. Orman yangınlarını önleyen ve hızlı bir müdahale ile tüm önlemleri alan, toplam 15 ton su atabilen dev iki uçak alınacak. İHA’lar ile beraber bu yıl ilk kez kullanılacak olan havadan denetleme ile yangın çıktığı an tespit edilecek.

ÜLKEMİZ İYİ BİR SINAV VERDİ!

Yusufeli Barajı'nın döküm töreni dönüşü uçakta gazetecilerle sohbet eden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, sektörün salgınla mücadele sürecinde önemli bir sınav verdiğini söyledi. Bu süreçte tüketiciye marketlerden istediği ürünü istediği zaman alacağı güveninin aşılandığını kaydeden Pakdemirli, "Geçen yıl tarım sektörü yüzde 26 büyüdü. Çiftçilerimizin morallerini bozmaya kimsenin hakkı yok. Onlar üretime odaklanmalı. Muhalefetin fiyatlar konusunda dogmatik, kalıplaşmış sözlerle eleştiri getirdiğini kaydeden Bakan Pakdemirli, "Cumhurbaşkanımıza 'üreticiyle ilgili bir sıkıntı' var dediğimizde 'mutlaka gidin halledin' diyor. Çiftçisine, üreticisine bu kadar destek veren zihniyete rağmen Türkiye'de yalan kolay satıyor. Bugün hiçbir üründe zarar eden hiçbir çiftçimiz yoktur. Sahada memnuniyet var" dedi.


ANİ DEĞİŞİKLİKLERE HAZIRIZ!

Bakan Pakdemirli, torba yasa ile sözleşmeli tarıma ilişkin yeni düzenlemeler yapacaklarını belirterek, kontrol mekanizmasının devreye gireceğini belirtti. Türkiye'nin tarımsal üretimde ilk onda olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Sözleşmeli satışın yüzde 5-10'unu dijital tarım platformuna taşımayı düşünüyoruz. Bunu yaptığımızda fiyat dalgalanmaları engellenecek. Örneğin bir zincir mağaza ayda 10 liradan 10 kilo domatesi 10 ay almak istediğini söyleyecek. Sabit fiyattan mı almak istiyorsun o zaman bu işin gübresini, tohum, ilacını ver ben de işleyim denilecek. Bu işler ileride değerli kontrat haline gelecek. Bunu başardığımızda Türkiye'de ani değişiklikler konusunda rahatlama olacak."

TREN VE UÇAK BİLETLERİNDE ZAM OLMAYACAK!

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu da, bu dönemde ulaştırmaya zam yapmayacaklarını açıkladı. Pandemiden en fazla etkilenen sektörün ulaştırma olduğunu söyleyen Karaismailoğlu, "Trenler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Uçaklarda bu belli zaman alacak. Vatandaşların bu dönemde hareketli olması için zam yapılmayacak" dedi. Karaismailoğlu, bu kapsamda tren ücretlerinde artış olmayacağını kaydetti. Pandemi döneminde şantiyeleri de kapatmadıklarını kaydeden Karaismailoğlu, "Gerekli tedbirler alındı ve hiçbir şekilde karantinaya alınan veya kapanan şantiyemiz olmadı" dedi.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR