Bakan Koca: “İlk Yerli Aşımız Kullanıma Hazır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız olan erişkin tipi Tetanos-Difteri Aşısı’nın kullanıma hazır olduğu açıkladı.

Bakan Koca: “İlk Yerli Aşımız Kullanıma Hazır”
Yayın Tarihi: 27.11.2020 08:00:00

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız olan erişkin tipi Tetanos-Difteri Aşısı’nın kullanıma hazır olduğu açıkladı.

Türkiye’nin sağlık alanında yaptığı yatırımlar meyvesini vermeye başladı. İlk yerli aşımız üretilip kullanıma hazır hale getirildi. Sağlıkta önemli bir dönüm noktası olan bu müjdeyi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca verdi.

Bakan Koca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda Bakanlığımızın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmalar ilk sonuçlarını verdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır.

Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı" ifadelerini kullandı.


PROJE 2015’TE BAŞLADI

Ankara'nın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç'ın, ilk dolumu 2017'de yaptığını belirten Bakan Koca, “"İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi.

Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi Tetanos-Difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı.

Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun." dedi.


 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR