Bakan Selçuk Açıkladı! Okullar Tamamen Açılıyor mu? Ne Zaman Açılacak? İşte Alınan Kararlar!

Bakan Selçuk'tan okullar ile ilgili son açıklama. Okullarımız ne durumda ? Okullar güvenli mi? Tüm kademeler ne zaman açılacak?

Bakan Selçuk Açıkladı! Okullar Tamamen Açılıyor mu? Ne Zaman Açılacak? İşte Alınan Kararlar!
Yayın Tarihi: 9.11.2020 13:00:00

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Salgının yükselişte olduğu şu dönemde aldığımız tedbirler vasıtasıyla okulların çarşıdan, pazardan, sokaktan daha güvenli olduğunu ispat etme imkanı bulduk." dedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK OKULLAR İLE İLGİLİ SON DURUM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açık kalması ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Selçuk, "Bizim okulların açılması konusunda bildiğimiz alınan kararlar sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir heyetin Bilim Kurulu'nun da tavsiyeleri doğrultusunda yaptığı çalışmalara bağlı" ifadesini kullandı.

Covid 19 salgınında hasta sayılarının artmasının ardından okullarla ilgili tekrar uzaktan eğitime mi geçiş olacak sorusu akıllarda dolanırken konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan bir açıklama geldi.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk gazetecilerin sorularına cevaben, “Bizim okulların açılması konusunda bildiğimiz alınan kararlar sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir heyetin Bilim Kurulu’nun da tavsiyeleri doğrultusunda yaptığı çalışmalara bağlı. Her zaman söylüyoruz bu dinamik bir süreç. Hem küresel anlamda dinamik hem ulusal anlamda dinamik bir süreç. Her gün yapılan testleri çalışmalar Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu çaba ve gayret bilim insanlarımızın, hekimlerimizin, hemşirelerimizin çabaları daha iyiye doğru gitsin diye gösteriliyor. Bu büyük bir çaba, biz de bu çabanın farkındayız. Dünyayı izliyoruz, Türkiye’yi izliyoruz. Her gün, her an izlemeye devam ediyoruz ve özel bir yazılımla her sınıfımızı gözlemleyebiliyoruz. Bu bağlamda bu dinamik gidişin sürecine bağlı olarak yeni kararlar, yeni yaklaşımlar, yeni tedbirler almakla ilgili elbette hazırız. Ne gerekiyorsa bütün bunları hayata geçirebilmek için arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir çalışma içerisindeyiz”  ifadelerini kullandı. Bütün temennimiz okulları açık tutmak diyen Bakan Selçuk konuşmasına şu sözlerle devam etti;

TEMENNİMİZ TÜM SINIFLARI TÜM DÜZEYDE AÇMAK!


Okullar konusu, birlikte istişare edilerek, değerlendirmeler yapılarak aldığımız bir karar. Önümüzdeki süreçte gidişatın nasıl oluşacağı tamamen verilere bağlı olarak değerlendirilecek. Bundan dolayı da bizim şimdiden, çok önceden şu ay şu olacak, bu ay bu olacak deme imkanımız yok.

Temennimiz tüm sınıfları, tüm düzeyde açmak. Bu kararı verirken verilere bakmak zorundayız. Biz bilim insanlarının, Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu verileri dikkate alarak yeni kararlarla da ilgili istişareleri elbette yapacağız.

Bugünlerde tekrar yeni değerlendirmelerin içindeyiz, bu değerlendirmelere bağlı olarak hangi sınıflar ne şekilde açılacak bizim temennimiz elbette okulu açık tutmak ve eğitimle alakalı bir kurum olarak elbette çocuklarımızın sınıfta olmasını istiyoruz. 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN DAHA DİKKATLİ OLMALIYIZ!

Biz yetişkinlerin çok daha dikkatli olması ve böyle hassas bir konuda çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bir konuda dikkatli olmalı, maske mesafe ve temizlik konusunda daha hassas olmaları. Okulların açık tutulması ve çocuklarımızın öğrenme kaybı yaşamaması için, bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın hatırı için daha dikkatli olmak zorundayız. " ifadesini kullanarak halkımızı bilinçli olmaya davet etti.

Ara ara okulları dolaştıgını söyleyen Bakan Selçuk, “Aylardır okulları geziyorum, habersiz olarak sınıfları ziyaret ediyorum o kadar memnumun ki çocuklarımızın davranışlarından ve ortaya koydukları çabadan. Biz çok çok az uyarılarla, çok az dikkat çekmelerle süreci rahatlıkla yönetebiliyoruz. O yüzden de çocuklara yönelik olarak lütfen maske, mesafe, temizlik koşullarına uyalım uyarısını elbette eğitimsel bir yolla uyum temelli olarak gösteriyoruz. Yaptığımız uyum çalışmalarında da bunu tekrar tekrar ortaya koyduk. Ama benim asıl değerlendirmem yetişkinlere ilişkin.




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR