Bakan Selçuk EBA’nın Çökme Nedenini Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA Platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik soruna ilişkin yaptığı açıklamada, “Siber saldırı zannettik, meğer bizim öğrencilermiş” dedi.

Bakan Selçuk EBA’nın Çökme Nedenini Açıkladı
Yayın Tarihi: 6.11.2020 15:24:00

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA Platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik soruna ilişkin yaptığı açıklamada, “Siber saldırı zannettik, meğer bizim öğrencilermiş” dedi.
 
22 Eylül’de EBA Platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik sorunu “Siber Saldırı” olarak nitelendiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra bu durumun siber saldırıdan değil öğrencilerin sisteme ani yüklenmesinden kaynaklandığını öğrendiklerini belirtti.

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre, önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Selçuk, “Siber Saldırı” konusuna açıklık getirdi.


ANİ YÜKLENME 'SİBER SALDIRI’ SANILMIŞ

Bakan Selçuk, “"EBA’nın dört saatliğine ‘login’ süresi iki saniyeden 30 saniyeye çıktı. Dört saat bu sürdü ve buna ‘Çöktü’ denildi. Bu dört saat içerisinde neden çöktüğüyle ilgili ki -tırnak içinde- neden yavaşladığıyla ilgili yaptığımız çalışmalar şunu gösteriyor: İki tane uluslararası siber saldırı var, bunu dışında bütün öğrencilerin hemen dönemin başında aniden sisteme girmesi ‘Bir siber saldırı var’ düşüncesi oluşturmuş ve bizim Telekom hizmetleriyle ilgili bir sınırlama getirilmiş yani ‘Bir saldırı var.’ Hâlbuki bizim çocuklar bunlar yani saldırı falan yok, onlar derse girmeye çalışıyorlar. Sonra bu anlaşıldığında derhâl açıldı ilgili ‘server’ ve altyapılar normale döndü.

Twitter gibi, WhatsApp gibi birçok uygulama zaman zaman birkaç saat yavaşlıyor ya da kapanıyor biliyorsunuz. Yani okullar açıldığından beri bir kere olan bir şey ve dört saatliğine olan bir husus bu. Bundan sonra da olabilir mi? Belki de olabilir ama şu andaki veriler olmayacağını gösteriyor. Çünkü kapasitemizi çok geliştirdiğimizi düşünüyorum. Aktif kullanımına baktığımızda öğretmenler ve öğrenciler tarafından yüzde 79.4 olarak geçiyor. Yani öğrencilerin ve öğretmenlerin ne kadarı kullanmış? 16 milyon 299 bin 942 öğrenciden yaklaşık 13 milyon civarında öğrenci EBA’yı aktif olarak kullanmış." ifadelerini kullandı.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR