Bankadaki Paranızın Çalınma Riskine Karşı Dikkatli Olun!

Kredi, kredi kartı başta olmak üzere çeşitli borçları bulunan kişilerin banka hesapları tehlike altında bulunmaktadır. Borçlarını ödeyemeyen kişilerin banka hesaplarına e-haciz konması riski yer almaktadır. Bu noktada, birçok kişi, e-haciz konması halinde ne yapacağını bilememektedir

Bankadaki Paranızın Çalınma Riskine Karşı Dikkatli Olun!
Yayın Tarihi: 9.08.2020 21:22:00

Kredi, kredi kartı başta olmak üzere çeşitli borçları bulunan kişilerin banka hesapları tehlike altında bulunmaktadır. Borçlarını ödeyemeyen kişilerin banka hesaplarına e-haciz konması riski yer almaktadır. Bu noktada, birçok kişi, e-haciz konması halinde ne yapacağını bilememektedir. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada e-haciz uygulanmasının ardından milyonlarca vatandaşın yasal takibe girdiğinden bahsedilmiştir. Sonuç olarak, zorlu bir sürecin içerisine giren vatandaşların durumlarının pek parlak olmadığını ifade etmek gerekir.

E-Haciz İşlemleri Nedir? Nasıl Uygulanır?

Vergi borçları başta olmak üzere buna benzer birçok borcun ödenmesi için sürekli ödemeler yapılması şartı bulunmaktadır. Borçlar düzenli ödenmediği takdirde borcu bulunan vatandaşların yasal takibe girmesi kaçınılmaz hale gelmektedir. Fakat, bankalar ile özel şirketler arasında e-haciz işlemlerinin uygulanması noktasında birtakım farklılıklar yer almaktadır. Bu noktada, elektronik haciz işlemlerinin normal haciz işlemlerine göre daha farklı olduğu bilinmektedir. Elektronik hacizde icra takip işlemleri; icra dairesi yerine vergi dairesinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden, haciz işlemlerinin yapılması noktasında vatandaşlar için belirgin farklar yer almaktadır. E-haciz işlemlerinde normal haciz işlemlerinin tam aksine eve haciz memurunun gelmesi mümkün değildir.

E-haciz işlemlerinin uygulanmasının belirli prosedürleri bulunmaktadır. Devlet kurumlarının borçlu kişileri belirlemesinin ardından Maliye Bakanlığı tarafından ödenmemiş borçlar kapsamında mevcut hesaplar içerisinde yer alan haciz işlemleri; e-haciz uygulaması kapsamında yer almaktadır. Borçlu olan bireylerin borçlu oldukları tutarlara göre banka hesaplarına e-haciz işlemi uygulanmaktadır. Bir başka deyişle, borçlu bireyin banka hesabındaki paraya bloke konmaktadır. Ancak, haciz işlemlerine konu olan borçların 15 gün içerisinde ödenmesiyle beraber uygulanan icra işlemleri iptal olmaktadır. Buna ek olarak, borcun en az yüzde 20’sinin ödenmesi halinde borcun geri kalanı için taksitlendirme imkanı uygulanmaktadır.

E-Haciz Uygulaması Nedir?

E-haciz; elektronik haciz olarak geçmektedir. Günümüzde birçok kişinin devlete borcu bulunmaktadır. Bu borçların belirli zamanlarda ödenmemesi halinde borçlunun banka hesaplarına bloke konulmaktadır. Birçok kişinin kabusu olan elektronik haciz; borçlunun mevcut banka hesabındaki parayı kullanamaması olarak bilinmektedir. Borçlu kişinin banka ve maaş hesaplarına uygulanan blokenin kaldırılması için birtakım işlemler yapmak gerekir. E-haciz uygulamasının kapsamı oldukça geniştir. Para, altın, fon, hisse senedi gibi banka ortamında bulunan yatırımın bu vasıta ile el konulması anlamına gelmesinden dolayı önem taşımaktadır.


Elektronik haciz uygulanmasına konu olan birçok borç bulunmaktadır. Trafik ceza borçları başta olmak üzere motorlu taşıt vergileri, kira gelir vergisine konu olan borçlar ve maliye borçları gibi birçok borç yüzünden e-haciz uygulanması söz konusu olmaktadır. E-devletin yanı sıra GİB internet sistemleri üzerinden bu işlemleri öğrenme şansı bulunmaktadır.

E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Borçlu kişilerin hesaplarında e-haciz olup olmadığını öğrenmesinin pratik bir yöntemi bulunmaktadır. Bunun için e-devlet sitesine üye olmak ve hesap açmak gerekir. Ardından, sitede arama yapılarak banka hesaplarına uygulanan elektronik haciz sorgulama linkine tıklanmalıdır. Sayfanın açılmasının ardından kimliğimi şimdi doğrula butonuna basılmalıdır. Açılan yeni sayfada da TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yazılmalıdır. Ardından, devam butonuna tıklanmalıdır. Bu işlemlerin ardından açılan yeni sayfada uygulamaya git butonuna tıklanmalıdır. Sonuç olarak, bu şekilde, banka hesaplarına uygulanan herhangi bir haciz işlemi olup olmadığını öğrenmek mümkün olacaktır. Sorgulama ekranında kendisine ve başka birine ait banka hesabında haciz olmayanların karşısına adınıza düzenlenmiş aktif haciz bildirisi bilgisi bulunmamaktadır uyarısı çıkacaktır.

Son olarak, e-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar, yalnızca devlete ait olan borçları kapsamaktadır. Bir başka deyişle, yalnızca Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen borçları ifade etmektedir.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR