Bankalarda Unutulan Paraya Şok Olacaksınız! Bankalarda Ne Kadar Para Unutuldu? Bankalarda Unutulan Parayı Nasıl Geri Alabilirim?

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin çağrılarına rağmen, son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesapta ne kadar para unutulduğu açıklandı.

Bankalarda Unutulan Paraya Şok Olacaksınız! Bankalarda Ne Kadar Para Unutuldu? Bankalarda Unutulan Parayı Nasıl Geri Alabilirim?
Yayın Tarihi: 21.11.2020 20:00:00

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkililerinin çağrılarına rağmen, son 10 yıldır işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesapta ne kadar para unutulduğu açıklandı.

TMSF'nin süre uzatımına ve çağrılarına rağmen unutkan mudiler bankalarda milyonları unutuyor. Bankacılık Kanunu'nun 62'nci maddesine göre, bankalar nezdinde hak sahipleri tarafından yapılan en son işlem, talep veya yazılı talimat tarihinden itibaren 10 yıl süreyle aranmayan her türlü mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar zaman aşımına uğruyor. Bu yıl itibarıyla, en son 2009 yılında işlem gören ve hak sahipleri tarafından aranmayan hesapların TMSF'ye devri gerçekleştirildi. Söz konusu devir için son tarih haziran ayının 15'i olarak belirlenmişti. Ancak Fon, tüm dünyayı etkisi altına alan yen tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müşterilerin mağdur olmaması için bu süreyi 15 Eylül'e ertelediğini duyurmuştu. Fonun tüm çağrılarına ve süre ötelemesine rağmen, hesaplarda yine milyonlarca lira unutuldu.

30 BİN KİŞİ PARASINI ALDI

Edinilen bilgiye göre, bankalar tarafından ocak ayı başından ağustos sonuna kadar zaman aşımı listeleri ilan edilirken, bu doğrultuda TMSF'ye devredilen toplam hesap sayısı 1 milyon 44 bin oldu. Bu hesapların muhtelif döviz cinsinden (TL, dolar ve avro) karşılığı da yaklaşık 217 milyon lira olarak belirlendi. TMSF’ye devredilen hesaplar bireysel ve kurumsal hesaplar olarak bir ayrıma tabi olmazken, çoğunluğunu bireysel hesaplar oluşturdu.

Bankalar tarafından ocak ayından itibaren hak sahiplerine yapılan bildirimler ve ilanlar neticesinde zaman aşımına uğrayan hesaplar için yaklaşık 30 bin mudi ise bankalara başvurarak, paralarını TMSF'ye devredilmeden önce çekti.

UNUTULAN TUTAR 1 MİLYAR 185 MİLYON TL


2011-2020 döneminde, zaman aşımına uğradığı için toplam 5 milyon 418 bin hesap TMSF'ye devredildi. Bu hesaplarda unutulan toplam tutar ise 1 milyar 185 milyon lira oldu. Bu yıl Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen meblağın, 2011'den bu yana en yüksek rakam olması gözlerden kaçmadı.

Bankacılık Kanunu çerçevesinde bankada unutulan paralar, miktarları ne olursa olsun 10 yıl işlem görmemişse TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na) devrediliyor. Diğer bir deyişle kamuya aktarılıyor. Bu sistem 2010’dan beri devam ediyor.

BANKALARDA UNUTULAN PARAYI NASIL SORGULAYABİLİRİM?

Bankalar, kanun çerçevesinde 10 yıl işlem yapılmayan hesaplardaki parayı TMSF’ye devretmek zorundadır. Siz de paranızın devrolup devrolmadığını sorgulamak istiyorsanız “www.tmsf.org.tr” sitesinden kişisel bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankaların resmi internet sitelerinden bu durumu sorgulayabilirsiniz.

BANKALARDA UNUTULAN PARAYI NASIL GERİ ALABİLİRİM?

Yayımlanan listelerde adınız yer alıyorsa yapmanız gereken tek şey bankanıza başvurmak. Listelerde kişisel bilgilerinizin yanında banka bilgileri de yer alır. Böylece hesabınızın ait olduğu bankaya başvuru yapabilirsiniz.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR