Bankalardan Kredi Sicili Nasıl, Hangi Şartlarla Temizlenir ve Silinir? Kara Listede Olanlara 2020'de Sicil Affı Gelecek Mi?

Bankalardan kredi alan ve borçlarını çeşitli nedenlerle ödeyemeyen birçok vatandaş kara listede ve sicil affı bekliyor. Peki 2020 yılında sicil affı gelecek mi? Sicil affı gelirse şartlar ne olacak ve kimleri kapsayacak? Borcunu ödeyemeyenler kara listelerden ne zaman temizlenir ve silinir?

Bankalardan Kredi Sicili Nasıl, Hangi Şartlarla Temizlenir ve Silinir? Kara Listede Olanlara 2020'de Sicil Affı Gelecek Mi?
Yayın Tarihi: 31.01.2020 21:18:00

Kredi ve kredi sistemi tarihine bakıldığında birçok olumlu örnekler olduğu gibi olumsuz örneklerde var. Kimiler bu kredilerle ihtiyaçlarını gideriyor, kimileri araba alıyor, kimileri ev alıyor, kimileri evleniyor ve çocuklarını evlendiriyor. Ancak bazı zamanlar istemeden de olsa alınan krediler geri ödenemeyebiliyor.

Bankalardan yukarıda bahsettiğimiz veya bunun dışındaki sebeplerle kredi çeken veya kredi kartı kullanan kişiler borçlarını ödeyemedikleri takdirde kara listeye düşüyorlar ve sicilleri bozuluyor. Peki bankaların kara listesine düşenler bir daha kredi çekemiyor mu? Hangi şartlarla kredi sicili temizlenir ve silinir? 2020 yılında Türkiye'de kara listeye giren ve borcu olanlara sicil affı gelir mi? 

Bazı İstatistikler

Kara liste ve kredi sicili demişken bazı teknik analizlere burada ihtiyaç var. Hesaplanan verilere göre Türkiye'de yaklaşık olarak 65 milyon kişide kredi kartı bulunuyor. Kredi kartlarına toplam 100 milyar TL'den fazla borç var. Bunlardan yaklaşık yüzde 5'i malesef kara listeye girdi. Yani takibe düştü. Kredi kartı borcunu ödeyemenlerin sayısı ise 2 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır? Sicil Nasıl Temizlenir?

Herhangi bir sebeple bankadan kredi çektiyseniz, kredi kartı kullandıysanız, karşılıksız çek veya senet gibi işleminiz varsa kara listeye girmişsiniz demektir. Kara listeye girmeniz aslında bankaların kendini koruduğu anlamına gelir. Sistemsel olarak böyle bir kural ve şart mutlaka gerekiyor. Çünkü herkes bankadan kredi alır ve ödemezse Türkiye'de banka ve bankacılık sistemi çöker ve bu kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılan bir kolay kazanç aracı olur.

Hal böyleyken kara listeden nasıl çıkılır, sicil nasıl temizlenir diye düşünüldüğünde bunun için olması gereken en kolay şey sicil affının çıkması. Bu konuyla ilgili 2020 yılı umutlu bir yıl olabilir. Ak Parti'den bu konuyla ilgili bazı çalışmalar yapıldığı yönünde bilgiler sızıyor.


2020 Yılında Sicil Affı Gelir Mi? Kara Listeler Temizlenir mi?

2020 yılı genel olarak dünyada iyi başlamasa da kredi sicili bozuk vatandaşlar için çok kötü geçeceğe benzemiyor. Kredi kartı borcu olanlar için en büyük umut kapası 2020 yılında gelecek sicil affı ve kara listelerin temizlenmesi. Bu konu hemen hemen borcu olan herkesi yakından ilgilendiriyor. Çünkü kara listede olanlar ve sicili bozuk olanlar başka bir bankadan herhangi bir şekilde kredi kartı kullanamıyor, ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi alamıyor. Bu da hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Mevcut üzüntüsüne üzüntü katıyor.

Konuyla ilgili yapılan değerlendirmeler incelendiğinde Ak Parti cephesinde önemli gelişmeler yaşandığı duyumlar arasında.

Sicil Affını En Çok Esnaf İstiyor

Sicil affını en çok isteyenler esnaflar. Hepsi işlerini büyütmek, daha iyi noktalara gelmek için çeşitli şekillerde kredi kullanımı yaptılar ve birçoğu ekonomik şartlar sebebiyle borçlarını ödeyemediler. 2018 ve 2019'un çok da iyi geçmediği Türkiye'de herkes 2020'den umutlu olmak istiyor. Bu sebeple esnafında gözü kulağı çıkacak bir sicil affında.

Ticarat Bakanı Ruhsar Pekcan'dan Adım Atılacağı Sinyali

Kredi sicil affı ve sicillerin silinip temizlenmesi ile ilgili Ticarat Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak çalışmalara başlayacağını söylemişti. Bu da birçok borcu olan vatandaş tarafından sevinçle karşılandı. Ancak bundan sonraki süreçte nasıl adımlar atılıp atılmayacağı yakından takip edilecek. Herhangi bir sicil affı veya sicillerin silinmesiyle ilgili yapılacak ilk açıklamayı burada sizlerle paylaşacağız. Süreci yakından takip ediyoruz. 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR