Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Sert Faiz Açıklaması Geldi!

Ülkeyi Kur Ve Faiz Sarmalından Çıkaracağız diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın politika faizini 4,75 puan artırmasına ilişkin, Ülkeyi enflasyon, kur ve faiz sarmalından çıkaracağız '' dedi…

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan Sert Faiz Açıklaması Geldi!
Yayın Tarihi: 6.12.2020 13:09:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası'nın politika faizini 4,75 puan artırmasına ilişkin, Ülkeyi enflasyon, kur ve faiz sarmalından çıkaracağız '' dedi. Erdoğan, hukuk ve ekonomide yeni reform düzenlemelerinin en kısa zamanda Meclis'te olacağını da ifade etti.

MB'NİN FAİZİ ARTIRMA KARARI

Gerekirse bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğini biliyoruz diyen Erdoğan MB’nin faiz artırma kararına ilişkin şunları söyledi: “ Türkiye'yi kur, faiz sarmalından çıkarmak gerekiyor. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Yastık altı neyimiz varsa bunları kayıt altına almamız yeni bir ufuk sağlayacaktır. 

Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir.Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağına düşünüyorum.

Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir.

Yeni ekonomi yönetimimizle birlikte tüm mesaimizi ve tüm dikkatimizi bu konuya vererek ülkemizi bu kronik sancıdan inşallah kurtaracağız. Yatırımcının  güvenini kazanmak için her türlü adımı atacağız. Bunun için de gerekeni yapacağız. Yeni dönemin fırsatlarını değerlendirmek için üretim odaklı kuruluşları ihtiyaca cevap verecek hale getireceğiz. “


‘SALGINI FIRSATA ÇEVİRME KONUSUNDA KARARLIYIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'nı ziyaret etti. Yaptığı ziyaretin ardından konuşma yapan Erdoğan şunları ifade etti:

"Salgınla mücadele konusunda diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda Türkiye onlardan pozitif yönde ayrışıyor. Ülke olarak hem milletimizin sağlığını korumaya hem de üretimin ve istihdamın aksamadan yürümesini temin etmeye çalışıyoruz. Salgınla mücadele konusunda gereken her şeyi yapıyor, bilim insanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda atılması gereken adımları da atıyoruz.

Ülke olarak hem milletimizin sağlığını korumaya hem de üretimi aksatmamaya çalışıyoruz. Şartları en kısa sürede değerlendirerek, salgını fırsata çevirme konusunda kararlıyız. 

Salgının ikinci dalgasının tüm dünyayı kasıp kavurduğu dönemde, biz nispeten daha iyiyiz. Salgınla ilgili Bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda gereken adımları atıyoruz. 

Salgının neden olduğu sorunları ve ekonomiye yaşattığı sorunları dayanışma ile aşabiliriz. İş ve yatırım ortamını beklenen seviyeye çıkaracağız. Her şeyden önce yurt dışındaki tasarruflarımızı mutlaka ülkemize getirmeliyiz. Yatırımcının güvenini kazanmak için her türlü adımı atacağız, bunun için gerekeni yapacağız. Yatırım yapan herkesin yanında yer alacağız. Yeni dönemde işbirliğine dayalı bir çalışma yöntemini hayata geçireceğiz. Biz Türkiye'nin gücüne, potansiyeline inanan herkesle birlikte yürümeye varız. 

Temel kanunların tamamını yenileyerek adalet sistemimizin alt yapısını güçlendirdik. Ekonomide ve hukukta ülkemizi yeniden bir yükselişe sokma gayretinin içindeyiz. Bizimle birlikte yeni bir anayasa hazırlamaktan kaçanların, daha sonra karanlık mahfillerde başka gayretler içerisine girdikleri ortaya çıktı.”
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR