Beklenen İstanbul Depremi Geliyor mu? Deprem Bilimciler Uyardı! Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman?

İzmir depreminin ardından gözler bilim adamlarına çevrildi. Beklenen İstanbul depremi geliyor mu? Uzmanlar olası İstanbul depremi için neler söyledi? Bir gün daha mı yaklaştık...

Beklenen İstanbul Depremi Geliyor mu? Deprem Bilimciler Uyardı! Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman?
Yayın Tarihi: 5.11.2020 17:00:00

Prof. Dr. Samet Arslan Uyardı: İstanbul depremi 1 ay önce çok yakındı, bugün çok çok daha yakın. Uzman Samet Arslan İstanbul ve Marmara bölgesine seslendi; bölge için beklenen şiddet İzmir depreminden daha yüksek. İstanbul'da en az 7.2, 7.3'ün üzerinde depremi beklemek lazım.

DEPREM BİLİMCİLER UYARIYOR: İSTANBUL DEPREMİNE BUGUN DAHA YAKINIZ

İzmir'de 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye giderek inceleme yapan DEMAR Müdürü Prof. Dr. Samet Arslan İzmir depremini değerlendirip beklenen İstanbul depremiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Arslan, "İzmir'de gördüğümüz şey çok enteresan. Deprem bölgesine yakın yerlerde minik çatlaklar bile yokken, deprem dalgaları İzmir yarımadasını komple aşmış ve Bayraklı'ya ulaşmış. Bayraklı'da da özel bir yer seçmiş. 'Bu özel yer nedir' diye araştırdık. İzmir'de bu dalganın geçtiği yol boyunca hiç mi yetersiz bina yoktu, vardı. Belki bu binalardan biraz daha kötüleri bile vardır. 'Neden burayı seçti' diye baktığımızda zemin koşullarını gördük. Orası bir deltanın üzerine kurulmuş, geçmiş dönemlerde büyük ihtimal oradan nehirler akıyordu. Yumuşak bir zemin, kilden oluşan karma bir yapı. Su seviyesi de çok yüksek. Öyle olunca da depremin şiddeti büyüyor" diye açıklamada bulundu.


İSTANBUL DEPREMİ GELİYOR MU?

İstanbul ve Marmara bölgesi için beklenen deprem şiddetinin İzmir'dekinden daha yüksek olacağını söyleyen Prof. Dr. Arslan, "Zaman gittikçe kısalıyor. Depreme etki eden parametre sayısı çok fazla. Gökyüzündeki gök cisimlerinin hareketlerinden tutun da Pasifik'teki bir nükleer bomba denemesine kadar her şey depremi tetikleyebiliyor. Birikmiş olan enerjiyi açığa çıkarıyor. Aşırı sıcak bir günden soğuğa geçmesi bunların hepsi tetikleyebilir.

İstatistik rakamlara bakarsak İstanbul'da deprem biraz gecikti gibi görünüyor. O da Körfez depreminden dolayı fay hatlarında biraz rahatlama oldu tabii yüklenme de olabilir, karmaşık bir mekanizma. İstanbul'da deprem olacak, herkes hazırlıklı olmalı. Ne zaman olacak kimse söyleyemez; ama şiddeti aşağı yukarı bellidir. Bu şiddetteki depremde nasıl bir hasar olur kaynaklara bakılarak hesabı yapılabilir. Bir yerde bir deprem olmuşsa orada yine deprem olacak demektir, bu kesin. Ne zaman olacak onu bilmiyoruz sadece" diyerek olası depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Arslan, İstanbul'da bina stoğunun yetersiz olduğunu, binalarımızın afet direncinden uzak olduğunu belirterek vatandaşı hassasiyet konusunda uyardı: "Bir depremde çok ciddi kayıplar olacak gibi görünüyor. Devletin bunlara yetişmesi çok zor, vatandaş kendi önlemini kendisi alacak. Depremden korunabilmek için cep telefonu, otomobil alırken gösterilen hassasiyetin ev alırken de gösterilmesi gerekiyor" dedi.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR