Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap “Haziran Ayında Okullarda En Azından Son Sınıflar Açılabilir”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Korona virüs ile ilgili konuşmak için çıktığı televizyon ekranlarında şok ifadeler kullandı. CNN Türk ekranlarında spikerin sorularını yanıtlayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap Korona virüs ile alakalı sosyal medyadan gelen soruları cevaplıyordu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap “Haziran Ayında Okullarda En Azından Son Sınıflar Açılabilir”
Yayın Tarihi: 25.04.2020 15:54:00

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Korona virüs ile ilgili konuşmak için çıktığı televizyon ekranlarında şok ifadeler kullandı. CNN Türk ekranlarında spikerin sorularını yanıtlayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap Korona virüs ile alakalı sosyal medyadan gelen soruları cevaplıyordu.

Onlarca soru arasında bir soruya takılarak uzun uzun anlatan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap bir konu hakkında öyle ifadelere yer verdi ki! Tüm duyanlar ve izleyenler şok oldu! Okullar hayatımızın en önemli parçalarından bir tanesine sahiptir. Zira okullar olmazsa eğitim alamaz ve hem kendimiz için hem ülkemiz için gelişemeyiz. Kendini geliştirememiş bir bireyin ise yapabileceği tek şey zarar vermektir. Bu sebeple herkesin eğitim alması gerekir. Eğitimini almış kişiler her zaman ülkesine ve milletine faydalı olur.

İşte sorulara verdiği cevaplarla öne çıkan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap sorulan sorulara cevap veriyor.

"VİRÜSÜN BULAŞMA HIZINDA DEĞİŞİKLİK OLMAZSA HAZİRAN AYINDA SON SINIFLAR AÇILABİLİR"

Okullar, üniversiteler ne zaman açılır? Bu yılı gözden çıkarmak mı gerekir?

Bu yıl yaza kadar üniversiteler ve okulların açılabileceğini söylemek için henüz erken. Bu kararı verebilmek için henüz vaktimiz var gibi görünüyor. Mayıs ayının ortalarına doğru salgın eğrisinin durumu belli olduktan sonra, ülkemizdeki vaka sayıları belli olduktan sonra ve toplumdaki oluşan bağışıklığın derecesi de belli olacak diye bekliyoruz. Buna yönelik araştırmalar da devam ediyor. Ondan sonra en sağlıklı karar verilebilir. Virüste mutasyon dediğimiz bir değişiklik olmazsa ya da Türkiye'de bulaşma hızında bir değişiklik olmazsa sanki haziran ayında en azından son sınıflar açılabilir ya da üst sınıflar açılıp hızlandırılmış bir şekilde eğitim yılı tamamlanabilir. Ama bunu söylemek, bu kararı almak için henüz erken görünüyor.

Okullar açıldığında sınıflardaki öğrenci sayısına bir kısıtlama getirilecek mi? Teneffüslere belli bir ayar verilecek mi?

Bütün sınıflar açılmayabilir. 7'nci ve 8'inci sınıflar açılıp 5 ve 6'ıncı sınıf öğrencilerinin dershaneliklerini kullanabilir. Bu tür önlemlerin alınması gerekebilir. Bu konuda halk sağlığı uzmanlarının dediği olmalı. Bir hastalığın bir toplumda bulaşmasının engellenmesi apayrı bir şey. Çünkü bireyleri değil tüm toplumu düşünmeyi gerektirir. Bu konuda fikir sahibi eğitim sahibi olan kişiler halk sağlığı uzmanları ve halk sağlığı doktorlarıdır. Türkiye'nin de bu konuda çok büyük bir birikimi var. Çok halk sağlığı uzmanımız var. Türkiye'de çok ciddi bir ekol var.


"BAYRAM ZİYARETLERİ VİRÜSÜN BULAŞMASI İÇİN ÇOK UYGUN BİR ORTAM"

Bayram ziyaretleri yapabilecek miyiz?

Bayram ziyaretleri olmazsa iyi olur. Artık biliyorsunuz telefonla görüntülü görüşme şansı da var. Pek çok kişi bunu kullanabilecek durumda. Sevdiklerimizin sesini duymak yeterli olsa iyi olur. Çünkü bayram ziyaretlerinde çok fazla insan trafiği oluyor. Gün içerisinde birkaç ev birden geziliyor. Bu, virüsün bulaşması için çok da uygun bir ortam oluyor. O yüzden bayram ziyaretlerini yapmamak iyi olur.

Bazı önlemleri gevşetsek bile bayram ziyaretlerini yaparsak haziran ayında beklemediğimiz bir dalgayla karşılaşabiliriz. Türkiye'de salgın eğrisi tepeye ulaştı gibi görünüyor, biraz aşağıya doğru dönmeye başladı.

"BAYRAMDAN SONRA ÖNLEMLER GEVŞETİLECEK AMA ASIL ZORLUK ORADA BAŞLAYACAK"

Bayramdan sonra normalleşme başlayacak mı? Nelere dikkat edeceğiz?

Beklediğimiz gibi giderse önlemler bayramdan sonra yavaş yavaş gevşetilebilir. Pek çok ülke de öyle yapmaya başladı. Amerika'da pek çok eyalet restoranları, kuaför salonlarını açmaya başladı. Mayıs ayından itibaren okulların son sınıflarını açmaya başlayacaklarını söyleyenler olmaya başladı. İtalya keza salgının çok hızlı yayıldığı ülkelerden. Almanya yine tedbirleri gevşetmeye başladı. Bayramdan sonra bizde de önlemler gevşetilecektir ama asıl zorluk orada başlayacak. 

Kısıtlama politikalarını uygulamak daha kolay ama önlemleri gevşetmenin derecesini belirlemek çok zor. Az mı gevşek çok mu gevşek çok çok mu gevşek bunun çok farklı dereceleri var. O yüzden çok iyi düşünülmesi gereken verilerin çok iyi analiz edilip doğru tahminler yapılarak ve yavaş yavaş aşamalı bir şekilde yapılması gereken bir iştir. 
Şunu da söylemeliyim genel önlemler dediğimiz okulları kapatma, etkinlikleri iptal etme, toplu bir araya gelişleri durdurma, şehir karantinaları, uçuş yasakları gibi genel önlemleri gevşetsek bile hiç gevşetemeyeceğimiz bir şey var; o da kişisel önlemlerdir. Bunu hiçbir zaman gevşetmemeliyiz yani artık insanlarla karşılaştığımızda öpüşme, sarılma, tokalaşma yok. 1 metrelik sosyal mesafeyi koruyacağız. El temizliğine dikkat edeceğiz. Solunum hijyeni dediğimiz ağız ve burun yolunu özellikle kapalı yerlerde kapatma konusunda dikkat edeceğiz ve buna uzunca bir süre devam etmemiz çok kritik. Bunu yapabilirsek genel önlemleri gevşetme şansımız da daha kolay ve hızlı olacaktır. Burada aslında birey olarak en önemli görev bize düşüyor. Genel önlemlerin çabucak gevşetilmesini istiyorsak bizim de bu bireysel önlemlere çok dikkat etmemiz gerekiyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR