Bim, A101, Şok, Carrefour ve Migros Marketlerinden Alışveriş yapanlar dikkat! 81 ile Genelge yayınlandı

Bim, A101, Şok, Carrefour ve Migros marketlerden alışveriş yapanlar için zorunlu genelge yayınlandı. 81 ildeki marketlere Tarım ve Orman Bakanlığı zorunlu olarak Koronavirüs tedbirleri yayınlandı.

Bim, A101, Şok, Carrefour ve Migros Marketlerinden Alışveriş yapanlar dikkat!  81 ile Genelge yayınlandı
Yayın Tarihi: 15.04.2020 17:17:00

Bim, A101, Şok, Carrefour ve Migros marketlerden alışveriş yapanlar için zorunlu genelge yayınlandı. 81 ildeki marketlere Tarım ve Orman Bakanlığı zorunlu olarak Koronavirüs tedbirleri yayınlandı.

Son Dakika Marketlere Yeni Koronavirüs tedbirleri!

Son Dakika, Tarım ve Orman Bakanlığı Kovid-19 mücadele kapsamında marketlere özel tedbirler yayınlandı. Tarım Gıda ve heyvanlılık işletmeleri ve Süper marketlerde yeni kurallar bugün itibariyle geçerli olacak. Bim, A101, Şok, Migros ve Carrefour gibi marketlerde bugünden itibaren yeni kurallar yayınlandı. 

81 ilde Yeni Genelge şu şekilde;

1-Gıda işletmelerinde çalışanlar arasına mutlaka en az 2 metrelik mesafe konulması,
2- Maske kullanılması,
3-Kovid-19 belirtisi gösteren kişinin çalıştırılmaması,
4- İşletmeye girişlerin sınırlandırılması,
5- Her gün temizlik ve dezenfeksiyon yapılması,
6- İşletme girişlerinde dezenfektanlı paspas ve el dezenfektanı bulundurulması
7- Her müşteriden sonra pos cihazının dezenfekte edilmesi gerekiyor. 

Sprey el dezenfektanı veya kolonya bulundurun

Gıda alışverişine çıkmadan önce liste oluşturulması önerilen broşüre göre, kişinin yanında sprey el dezenfektanı veya kolonya bulundurması, evden çıktıktan sonra ve alışveriş süresince mutlaka maske kullanılması gerekiyor.


Ortak yüzeylere temastan kaçınılmalı

Evden çıkarken binadaki kapı kolu, elektrik düğmesi, asansör kapısı ve merdiven parmaklıkları gibi ortak yüzeylere temastan kaçınılması önem taşıyor.

Alışverişi tek başına ve seri yapın

Market alışverişinin tek başına ve seri yapılması, kişiler arasında en az 2 metrelik mesafenin korunması, nakit para yerine temassız ödemenin kullanılması gibi önlemler de dikkati çekti.

Paket servisle gelen yemeğin temiz kaplara alınması, poşet ve ambalajların atılması uyarısına da yer verildi. 

Hayvancılık işletmeleri

Hayvancılık işletmelerinde ise daima özel çalışma kıyafeti ve çizme giyilmesi, maske kullanılması, işletme içi ve dışında kullanılan kıyafet ve çizmelerin ayrı olması gerekiyor. Kıyafet değişikliği için işletme girişine özel bir yer ayrılması, giriş-çıkışlarda ellerin yıkanması ve dezenfektanlı ayak banyosu kullanılması önem taşıyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR