Bu Kişiler Erken Emekli olacak! 1875 Prim gününe 58 yaşında emekli olunabilecek!

Günümüzde milyonlarca vatandaşımız yıllar boyunca çalışarak yaşlılık hayatını rahat geçirmek amacıyla emekli olmanın hayalini kurmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda 1875 gün prim ya da 58 yaşını dolduran bireyler emekli olma fırsatını elde etme olanağına sahip olabilirsiniz.

Bu Kişiler Erken Emekli olacak! 1875 Prim gününe 58 yaşında emekli olunabilecek!
Yayın Tarihi: 1.08.2020 21:36:00

Günümüzde milyonlarca vatandaşımız yıllar boyunca çalışarak yaşlılık hayatını rahat geçirmek amacıyla emekli olmanın hayalini kurmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda 1875 gün prim ya da 58 yaşını dolduran bireyler emekli olma fırsatını elde etme olanağına sahip olabilirsiniz. Emekli olmak isteyen vatandaşlarımız için 20 yıllık sigorta süreleri kapsamında 5525 gün prim ödemelerin yapılması önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ancak prim ödemeleri tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun için yaş şartı ve hizmet sürelerini de yerine getirmek gerekmektedir. Ancak yapılan son dakika açıklamaları kapsamında yaş şartını yerine getiremeyen vatandaşlarımız fazladan 1875 gün prim fırsatı kapsamında erkenden emeklilik fırsatını bulabileceklerdir. Aynı zamanda 1875 gün prim ödemek istemeyen vatandaşlarımız 58 yaşını doldurarak da emekli olma olanağına sahip olabilmektedir.

Vatandaşlarımız için emeklilik hakkını elde için gençlik yılları boyunca 15 yıldan daha fazla süre zarfında prim ödemeleri yapmaları gerekmektedir. Bu süre zarfında bunun yerine sigortalı olarak bir işte 1875 gün prim ödemesi yapmaları doğrultusunda emekli olunabileceği gibi 58 yaşını bekleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca prim ödemelerini yapmadan 58 yaşını doldurarak da emekli olma fırsatını bulabilirsiniz. Primlerini ödeyen vatandaşlarımız için yapılan çalışmalar doğrultusunda 25 yıl sigortalılık süresinin 5525 gün prim ödemesi ve 52 yaşını doldurma şartları da gündemimizde bulunmaktadır. Böylelikle SGK’dan emekli olma fırsatı verilmektedir.

CUMARTESİ GÜNÜ İZİN SÜRESİNE Mİ EKLENİYOR?


Çalışan vatandaşlarımız tarafından en çok merak edilerek araştırılan konular arasında cumartesi gününün izin süresine eklenip eklenmeyeceği bulunmaktadır. Bu kapsam doğrultusunda ister çalışılsın ister çalışmasın cumartesi günü hafta içi gibi iş günü olarak kabul edilmektedir. Böylelikle yıllık ücretli izin süresi kapsamında cumartesi günü bulunuyor ise izin süresi sayılırken izin süresine kesinlikle eklenmemesi gerekmektedir. İş sözleşmeleri ya da toplu iş sözleşmelerinde işçi vatandaşların lehine olacak bir şekilde gerekli düzenlemeler yapılması ön görülmektedir.

İş sözleşmesi kapsamında izin süresi yerinde bulunan cumartesi gününün izin süresine ekleneceği bulunmuyor ise bu günler ulusal bayram ya da Pazar günleri gibi tatil günü olarak izin sürelerine eklenmesi ön görülmektedir.  Bu kapsam doğrultusunda pek çok vatandaşımız tarafından merak edilen Cumartesi gününün izin süresinden sayılıp sayılmayacağı anlaşılmaktadır.

ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI KAPSAMINDA YAŞINIZI DÜŞÜREBİLİRSİNİZ!

Vatandaşlarımız erken emeklilik fırsatını elde edebilmek adına emeklilik yaşını düşürebilmektedir. SGK’ya ödenen prim gün sayısının 1260’a tamamlanması durumunda diğer belirlenen şartlara uyum sağlanıyor ise bu kapsam doğrultusunda emekli olma fırsatını elde edebilirsiniz. 25 yıllık hizmet süresi, 5900 prim gün ödemleri ve 57 yaşını doldurma şartı gibi durumlar emeklilik fırsatını ciddi derece de etkileyen durumlar arasında bulunmaktadır. Askerlik süresi gibi prim borçlanması yapan vatandaşlarımız emeklilik yaşlarını 57’den 56’yaşa kadar düşürme fırsatını bulabilmektedir. Bu kapsam doğrultusunda erken emeklilik fırsatını bulabilir ve beklenen hayaline çok kısa süre içerisinde kavuşabilirsiniz
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR