Bu Mesleklerde Çalışıyorsanız Erken Emekli Olabilirsiniz! SGK'dan Bazı Meslekler için Erken Emeklilik Müjdesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte birçok meslekte yıpranma payı ile erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Bu çerçevede bazı mesleklerde çalışan kişilere 2,5 ila 3 yıl arasında erken emekli olabilme fırsatı hayata geçirildi!

Bu Mesleklerde Çalışıyorsanız Erken Emekli Olabilirsiniz! SGK'dan Bazı Meslekler için Erken Emeklilik Müjdesi!
Yayın Tarihi: 8.06.2020 14:35:00

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte birçok meslekte yıpranma payı ile erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Bu çerçevede bazı mesleklerde çalışan kişilere 2,5 ila 3 yıl arasında erken emekli olabilme fırsatı hayata geçirildi! 3600 prim şartı ve hizmet süresi şartlarında esneklik sağlayan yeni düzenleme ile kimler erken emekli olabilir? Yıpranma payı ile erken emeklilik nedir? Hangi mesleklerde çalışanlara erken emeklilik tanındı? Tüm detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Bazı mesleklerde çalışan vatandaşlara daha erken emekli olabilmelerinin önü açıldı! Herkesçe kabul edileceği üzere bazı meslek grupları, o meslekte çalışan insanları daha çok yorar ve yıllar içerisinde daha çok yıpratır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mevzuatı da bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak tam 45 meslek grubu için, çalışanlara yıpranma payı ile erken emeklilik hakkı tanımıştır. Bu mesleklerde çalışanlar, diğer mesleklere nazaran daha erken emekli olabilecekler! 

Bazı meslekler için emeklilik yeniden düzenlenerek 3600 prim ödeme şartı ve hizmet süresi ile yaş şartları esnetilebilmektedir. Yeni düzenlemeyle birlikte yıpranma payı konusunda çalışanlara daha geniş haklar sağlanmış olup emeklilik konusunda bir reform niteliğinde düzenleme hayata geçirilmiştir. 

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 'emeklilik' müjdesi SGK'dan geldi! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2008 yılından önce yıpranma payı hakkı elde eden kişilere, toplamda 2,5 yıl erken emeklilik hakkı sunmaktadır. 2008 senesinden önce geçerli olan sistemde, yıpranma hakkıyla işçinin kazandığı sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan bir kişinin yaş haddinde de 5 yıl indirim yapılıyordu.5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu.


5 YILLIK SÜRE 2,5 YILA İNDİRİLDİ!

5 yıllık yıpranma payı hakkına sahip olan çalışanlar, yeni düzenleme çerçevesinde yaş şartından 2,5 yıl indirim imkanına kavuşacaklar. Böylece, örneğin 52 yaşında emekli olacak bir çalışan, yeni düzenleme çerçevesinde 49,5 yaşında emeklilik hakkına sahip olabilecek! 

SGK'DAN MİLYONLARI İLGİLENDİREN AÇIKLAMA!Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hangi mesleklerin yıpranma payı ile erken emeklilik hakkından yararlanabileceğini de açıklığa kavuşturdu. Buna göre; Kurşun ve arsenik işleri, Emniyet ve Mit mensupları, Çimento fabrikası çalışanları, civa üretim işleri sanayii, cam fabrika ve atölyeleri ile daha çok pek iş ve meslek grubunda çalışan vatandaşlara 2,5 yıla kadar erken emeklilik imkanı tanındı! Yukarıdaki tablodan SGK'dan Erken Emeklilik hakkı tanınan 45 meslek grubunu inceleyebilir, siz de bu mesleklerde çalışıyorsanız yıpranma payı ile 2,5 yıla kadar erken emekli olabilirsiniz.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR