Bu Paraları almak için son günler! 10 Yardım Aralık Sonuna Kadar Alın

Bu paraları almak için son günler! Devletten 10 yardımı Aralık sonuna kadar almalısınız. Özellikle bir çok kişinin unuttuğu ve bildiği ödemeleri hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Sizler için Aralık sonuna kadar Devletten alınbilecek 10 yardımı araştırdık. İşte Hemen alabileceğiniz o yardımlar.

Bu Paraları almak için son günler! 10 Yardım Aralık Sonuna Kadar Alın
Yayın Tarihi: 15.12.2019 21:31:00

Bu paraları almak için son günler! Devletten 10 yardımı Aralık sonuna kadar almalısınız. Özellikle bir çok kişinin unuttuğu ve bildiği ödemeleri hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Sizler için Aralık sonuna kadar Devletten alınbilecek 10 yardımı araştırdık. İşte Hemen alabileceğiniz o yardımlar.

Devletten alınabilecek bu paralar için son günler. Yıl bitmeden bu paraları hemen alın. Vatandaşların 2019 yılı içerisinde hakları bulunan binlerce TL parayı alabilirsiniz. Sizler için 2019 yılında alınabilecek paraları derledik. İşte Yıl bitmeden hemen alabileceğiniz paralar ve haklarınız.

Özel ödemelerde son zamanlar!

Sağlık Sigorta Kurumu farklı isimlerde yaptığı ödemeler için yıl sonu hakkınız kalmayabiliyor. Bu sebeple 2019 sonuna doğru bu ay içerisinde alabileceğiniz paraları sizlere derledik. Hemen bu paraları alabilirsiniz. Sizler için bu ay tüm paraları alma yöntemi.

Cenaze yardımı

Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenek ise 716 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba ya da kardeş alır. Bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli

Çeyiz yardımı

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuğuna veriliyor. 24 maaş tutarındaki bu para kız çocuğuna evlendiğinde toplu ödeniyor. Başvuru SGK’ya yapılıyor.

Rapor parası

Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) denir. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 56.84 TL, yatarak tedavilerde 42.63 TL. Bu parayı Bağkurlu da alır.

Emzirme ödeneği


SGK,halk arasında 'süt parası’ olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. 178 lira olan bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine doğumdan sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.

Doğum izninde...

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan anneler,çalışmadıkları sür enin parasını alabiliyor.Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6.367 lira. Para anne adına açılanZiraatBankasıhesabınayatıyor.Paranınyatıpyatmadığı, doğum izniniz bitince ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edilebiliyor.

Emekli olmayana

Bazı sigortalılar yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

Muhtaç engelliye

Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler,yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 818 TL aylık bağlanıyor. Sağlık hizmeti ücretsiz. Muhtaç aylığı için başvuranın gelirinin olmaması ya da 607 lirayı aşmaması şartı var.

Hastaya bakana

Devlet,engelli yada çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak aylık 1.305 lira ödüyor. Evde bakım parası için Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvuruluyor.

2022 aylığı

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı (2022 maaşı) veriyor. 607 liranın altında geliri olan yaşlı önce defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alacak. Başvuru kaymakamlıklara. Aylık ödeme 637 TL.

Bu ödemeleri hepsini hakedişleri Aralık ayında son kez alabilirsiniz. Ödemeler sonrası yeni yılda yeni başvurularda yapılabiliyor. Ayrıca sürekli olarakta bu ücretler alınabiliyor.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR