Bu Parayı 3 Gün Sonra Alırsanız Çok Kardasınız!

Bu parayı şimdi almayın. Maaş ödemeleri gibi yapılan ödemelerde 3 gün sonra alırsanız karınız büyük olacak. Sizler için 2020 Ocak ve Şubat ayında ilk müjdeli haberi verelim. Eğer bu parayı 3 gün sonra alırsanız karınız büyük olacak.

Bu Parayı 3 Gün Sonra Alırsanız Çok Kardasınız!
Yayın Tarihi: 28.01.2020 21:53:00

Bu parayı şimdi almayın. Maaş ödemeleri gibi yapılan ödemelerde 3 gün sonra alırsanız karınız büyük olacak. Sizler için 2020 Ocak ve Şubat ayında ilk müjdeli haberi verelim. Eğer bu parayı 3 gün sonra alırsanız karınız büyük olacak.

Bu yıl içinde işsiz kalan bir çalışanın, 10 ayda alacağı para maksimum 20 bin 310 lira oluyor. 6 ay en düşükten maaş alana ise toplan 6 bin 96 lira ödeniyor. Yeni yıl itibarıyla gelen zamlarda Ocak ve Şubat ayında yüzde 5 kar ortaya çıkıyor. 

ASGARİ ÜCRET ÜZERİDEN

Üzerinde tartışılan rakamlara ve Merkez Bankası'nın enflasyon hedefine göre, 2020'de asgari ücrette yüzde 12 arasında artış oldu. Bu durum işsizlik maaşını da direkt etkiliyor. Çünkü yasalara göre, işsizlik maaşı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini geçemiyor. 1 Ocak itibarıyla gelen zam, asgari ücreti artıracağından yüzde 80'ine isabet eden tutar da otomatik olarak yükseliyor.

YÜZDE 15 ZAM HALİNDE

2020'de asgari ücrette kabaca, yüzde 15 artış olduğunu varsayarsak, işsizlik maaşının tavan tutarı vergi düşürüldükten sonra 2 bin 31 liradan 2 bin 335 liraya yükseldi. En düşük işsizlik ücreti de 1016 liradan 1.170 lira seviyesine çıkacak.

Böylece işsiz kalanların cebine bir miktar daha fazla para girmiş olacak. Buna göre, 2020'de işsiz kalan bir çalışanın 10 ayda alacağı işsizlik parası maksimum 23 bin 350 liraya, 6 ay en düşükten maaş alanın ise toplam 7 bin 20 liraya yükseldi. Ocak ayında başvurmayıp Şubat ayında başvurursanız daha fazla para alırsınız.


İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Peki işsizlik maaşını kimler alabiliyor? Tüm işsizler alabiliyor mu? Sigortalı olarak çalışanlar kendi istek ve kusurları dışında işten ayrıldıklarında şsizlik maaşı alabiliyorlar.

Maaş için işsiz kalmadan önceki 120 gün sigorta priminin ödenmiş olması şart. Ayrıca işsiz kalmadan önceki çalışma süresinde 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olmalı. en az 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay, 1080 gün prim ödeyene 19 ay işsizlik maaşı ödeniyor.

30 GÜNÜ KAÇIRMA

İşsizlik maaşı için işten çıkış belgesi veriltikten sonra 30 gün içinde İŞKUR'a başvurmak şart. Başvurular iskur.gov.tr veya e-Devlet'ten yapılabiliyor. İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplanırken son dört aylık brüt maaş dikkate alınıyor.

Maaş aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80'ini (bugün itibarıyla 2 bin 31 lirayı) geçemiyor. Son 4 ay asgari ücretle çalışana 1016 lira işsizlik maaşı bağlanırken brüt ücreti 6 bin lira olan 2 bin 31 lira alıyor. İşsiz kalaın sağlık hizmetini devlet karşılıyor. Bundan eş ve çocuklar da yararlanıyor.

İSTİFAYLA İŞSİZLİ MAAŞI ALMAK MÜMKÜN MÜ?

İstifa edene normalde işsizlik maaşı bağlanmıyor. Ancak ubnun istisnası 'haklı fesih' durumudur. Maaşın ödenmemesi veya zamanında ödenmemesi, gerçek ücretn saklanması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri, işçinin onayı olmadan fazla mesai yaptırmak, SGK'ya düşük ücretten bildirim, haklı fesih kapsamına giriyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR