Çağdaş Sanat Dünyasında Mıchael Jackson Rüzgarı

Çağdaş sanat dünyası, Mıchael Jackson ’a saygılarını sunuyor. 40 sanatçı ve ortaya çıkan muhteşem 120 eser

Çağdaş Sanat Dünyasında  Mıchael Jackson Rüzgarı
Yayın Tarihi: 3.12.2018 13:29:00

Dans, video klip,  koreografi, müzik ve moda dünyasında her zaman bir referans olan  Mıchael Jackson , çağdaş sanat dünyasını da etkiledi. Paris Grand Palais’deki “Michael Jackson: On the Wall” adlı sergi adını, yıldızın 1979’da yayınlanan ilk solo albümü “Off the Wall”den alıyor. Sergi, 2009’da ölen pop kralının hayatını anlatmıyor, çağdaş sanat dünyasının ona duyduğu hayranlığı gösteriyor. Pop müziğinin kralı Michael Jackson, “pop art”ın da kralı, sergideki bütün eserler, Michael Jackson’a hayran.

Pop-art akımının en önemli temsilcilerinden Andy Warhol, 1982’de Michael Jackson’ı işlerine konuk etmiştir. O günden bu yana Michael Jackson, ünlü çağdaş sanatçılar tarafından dünyanın en çok temsil edilen kültürel figürü haline gelmiştir.

Andy Warhol, Lorraine O’Grady, Isaac Julien’in de aralarında olduğu 40 sanatçının 121 eserine yer veren sergi, Michael Jackson’ın “etkisi ve şöhreti sonsuz” diyor.  Fotoğraf, resim, enstalasyon ve video işlerinden oluşan sergideki bazı işler Michael Jackson’ı mistik sunarken diğerleri daha çok popun kralı olarak ele almaktadır. 

Serginin yetkilisi Vanessa Desclaux, David Bowie veya Paul McCartney gibi dünyaca ünlü şarkıcıların, sanatçıları etkilediğini fakat Michael Jackson’ın durumunun eşsiz olduğunu vurgulamaktadır: “Müzik ile görsel sanatlar arasında bir ilişki vardır ancak onun etkisine ve ölçeğine kimse ulaşamadı. Bir model oldu. O etkilemeye ve ilham vermeye devam ediyor.”Hayranlığımız devam ediyor ve yıllar boyuda etmeye devam edecektir.


Londra’daki National Portrait Galeri’de başlayan sergi, 14 Şubat’a kadar Paris’te izlenecektir.

1) Michael Jackson, onun efsanevi dans figürü olan moonwalk’ları (ay yürüyüşü) ile tanınmaktadır. Appau Junior Boakye-Yiadom tarafından, Jackson’un “Pretty Young Thing” parçasından hareketle oluşturulan “PYT” adlı iş, pop kralının ay yürüyüşü sırasında kullandığı ayakkabıyı referans alarak onun ikonik duruşunu sergiliyor, balonlarla sonsuzluk vurgusu yaparak.2)  Michael Jackson, Amerikalı Kehinde Wiley gibi görsel sanatçılar ile işbirliği yapmıştır. Wiley, ressam Rubens’in, Kral II. Philip’in atlı portre resminden doğrudan esinlenerek Michael Jackson’ı at sırtında bir hükümdar olarak ölümsüzleştirdi.

3) Amerikalı fotoğrafçı David LaChapelle’nin “Amerikan İsa” adlı çalışmasında Michael Jackson’ın ayağının altında bir şeytan var! Popun kralı, melek kanatlarıyla dua ediyor.

 Mıchael Jackson , hayatımızda hala meltem rüzgarları estirerek adından söz ettirmeye devam ediyor. 
HABERİ PAYLAŞÇOK TIKLANANLAR