Çalışmayan Vatandaşlara 2354 TL Maaş Veriyor! Her Ay Alınıyor

Türkiye İş Kurumu (İşkur) çalışmayan işsiz kalan vatandaşlara ayda 2354 TL'ye kadar maaş veriyor! Peki kimler işsizlik maaşından yararlanabilir? Son dönemde Koronavirüs nedeniyle pek çok işyeri ve işletme kapanmış durumda. Peki işsiz kalan işçilere ne olacak? İşkur'dan işsiz kalanlara işsizlik

Çalışmayan Vatandaşlara 2354 TL Maaş Veriyor! Her Ay Alınıyor
Yayın Tarihi: 19.03.2020 21:47:00

Türkiye İş Kurumu (İşkur) çalışmayan işsiz kalan vatandaşlara ayda 2354 TL'ye kadar maaş veriyor! Peki kimler işsizlik maaşından yararlanabilir? Son dönemde Koronavirüs nedeniyle pek çok işyeri ve işletme kapanmış durumda. Peki işsiz kalan işçilere ne olacak? İşkur'dan işsiz kalanlara işsizlik maaşı son dönemin en çok araştırılan konularının başında geliyor. İşkur İşsizlik maaşı ne kadar, nasıl alınır? 2020 İşkur işsizlik maaşı başvuru şartları nelerdir, başvuru nereye yapılır? Tüm bu soruların yanıtını haberimizde sizler için hazırladık...

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2020 yılında asgari ücretle eşitlenen işsizlik maaşını, işsiz kalan vatandaşlara vermeye devam ediyor. Son dönemde Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle onbinlerce işyeri ve işletmenin kapanmasının ardından İşkur İşsizlik maaşı araştırılmaya başlandı. İşsiz kalan vatandaşlar İşkur işsizlik maaşını, başvuru şartlarını, miktarını ve diğer detaylarını araştırmaya başladı. Asgari ücrete 2020 yılında gelen zamla birlikte işsizlik maaşı da 2354 TL'ye kadar yükseldi. Peki kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Sigortalı olarak çalışan ancak herhangi bir nedenle işsiz kalan vatandaşlara İşkur tarafından işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Belirli şartları taşıyan işsizler, İşkur'un işsizlik maaşından faydalanabilmektedirler. İşsiz kalan vatandaşların, İşkur'a işsizlik maaşı için başvuruda bulunmaları gerekiyor. 

İşkur İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

2020 yılı İşkur işsizlik maaşı başvuru şartları vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Özellikle Koronavirüs salgınının ardından kahvehane, bar, eğlence yerleri, oyun salonları vb. pek çok işletme zorunlu olarak İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda kepenk kapattı. Öte yandan işlerini yürütemeyip kapanan işletmelerde bulunuyor. Bu nedenle pek çok çalışan da son dönemde işsiz kaldı. İşte bu noktada İşkur'dan işsizlik maaşı başvuru şartları merak ediliyor. 

İşkur işsizlik maaşı başvuru şartları:


- Kişi kendisi istifa etmemiş olmamalı ve işveren haklı nedenle fesih yapmamış olmalıdır.
- İşçi işten çıkarılmadan önceki 120 gün sigortalı olması gerekmektedir.
- İşçi işsiz kalmadan önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olmalıdır.
- İşçi, işsiz kalmasından itibaren 30 gün içinde İşkur'a işsizlik maaşı için bizzat yahut online olarak başvuruda bulunmuş olmalıdır.

İşkur İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir?

İşkur tarafından bağlanan işsizlik maaşı, işçinin sigortalı olduğu ve priminin ödediği gün sayısıyla orantılı olarak değişmektedir. Şöyle ki; 

- 600 gün sigortalı olarak çalışan ve bu süre kadar işsizlik sigortası primi ödemesi olan işsizlere 180 gün
- 900 gün sigortalı olarak çalışan ve bu süre kadar işsizlik sigortası primi ödemesi olan işsizlere 240 gün
- 1080 gün sigortalı olarak çalışan ve bu süre kadar işsizlik sigortası primi ödemesi olan işsizlere 300 gün

İşsizlik Maaşı 2020 Ne Kadar? 

İşsizlik maaşı, 2020 yılı için en düşük 1.177 TL iken en yüksek de asgari ücretle orantılı olarak 2.354 TL olarak belirlenmiştir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR