Cumhurbaşkanı 500 dolar yeterli değil dedi: Asgari Ücret Pazartesi belli oluyor! Yüksek ZAM gelecek!

Cumhurbaşkanı 500 dolar yeterli değil dedi: Asgari Ücret Pazartesi belli oluyor! Yüksek ZAM gelecek!

Cumhurbaşkanı 500 dolar yeterli değil dedi: Asgari Ücret Pazartesi belli oluyor! Yüksek ZAM gelecek!
Yayın Tarihi: 10.06.2023 22:38:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümeti, Temmuz ayında yapılacak olan asgari ücret zammı için 500 dolar seviyesini hedeflediklerini duyurmuştu. Ancak bu rakam, hem çalışanlar hem de sendikalar tarafından yetersiz bulunuyor. Bugünkü dolar kuruyla hesaplandığında 500 dolar, yaklaşık 11.500 TL'ye denk geliyor. Ancak bir çalışanın geçimini sağlaması için bu rakamın yeterli olmadığı düşünülüyor.

Görüşler, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda Odaklanıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının kısa sürede başlayacağını duyurdu. Asgari ücretin belirleneceği bu komisyon toplantıları, zam miktarının belirlenmesi için kritik bir aşamayı temsil ediyor. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin yer aldığı bu komisyonda kararlar alacak. Zam pazarlıklarının Temmuz ayının ilk haftasına kadar sürmesi ve ardından bir açıklama yapılması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Kurban Bayramı'ndan hemen sonra toplanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantılarındaki Rakamlar Belirleyici Olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında, asgari ücretin belirlenmesinde dikkate alınacak rakamlar tartışılacak. Ancak şu anda bazı iddialar da gündemde bulunuyor. İddialara göre, asgari ücrete %30 oranında bir zam yapılması planlanıyor. Bu durumda, yeni asgari ücret beklentilerin çok altında bir seviyede kalacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hükümeti tarafından hedeflenen 500 dolarlık asgari ücret rakamı, çalışanlar ve sendikalar tarafından yetersiz bulunuyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantılarından çıkacak olan rakamlar, asgari ücretin belirlenmesinde belirleyici olacak. Ancak şu anda gündemde olan %30'luk zam iddiaları, yeni asgari ücretin beklentilerin altında kalabileceğini gösteriyor. Çalışanlar ve sendikalar, daha yüksek bir asgari ücret talep etmeye devam ediyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR