CUMHURBAŞKANI açıklama yaptı ve Asgari Ücret Zammı Kesinleşti! Daha Yüksek Olacak!

CUMHURBAŞKANI açıklama yaptı ve Asgari Ücret Zammı Kesinleşti! Daha Yüksek Olacak!

CUMHURBAŞKANI açıklama yaptı ve Asgari Ücret Zammı Kesinleşti! Daha Yüksek Olacak!
Yayın Tarihi: 31.10.2023 15:45:00

Türkiye ekonomisi son dönemde sık sık gündemde olan faiz artışlarıyla çalkalanıyor. Merkez Bankası, son faiz kararıyla politika faizini 500 baz puan artırarak %35'e çıkardı. Bu kararın ardından yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte asgari ücrette büyük bir artışın müjdesini verdi. Ancak bu artış sıradan bir zam değil, enflasyonla mücadelede ekonomi yönetiminin kullandığı bir enstrümanın sonucu olarak ortaya çıkacak gibi görünüyor.

Asgari Ücrette Yeni Dönem:

Ahmet Kurtuluş, faiz artışlarının enflasyonu tetikleyen değil, enflasyonla mücadelede kullanılan bir araç olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla, Merkez Bankası'nın faiz artışı, enflasyonun dizginlenmesinde kritik bir rol oynuyor. Kurtuluş, yıl sonu enflasyon tahminini %70 seviyesinde tutarken, bu yüksek enflasyonun etkisiyle SSK, Bağ-kur, memur emeklileri ve memurlar için %42-43 arası bir enflasyon farkının ortaya çıkacağını öngörüyor.

Refah Payıyla Asgari Ücrette Büyük Artış:

Mali müşavir Kurtuluş, asgari ücretin yeni yılda ciddi bir artış göreceğini belirtiyor. Yüksek enflasyonun etkisiyle, asgari ücretlilere 6-7 puanlık bir refah payı dokunuşu yapılması bekleniyor. Bu da asgari ücretin %50 oranında artacağı anlamına geliyor. Buna göre, asgari ücretlilere 17 bin 100 TL civarında bir zam yapılması bekleniyor.

Asgari Ücret Desteği Artıyor:

Asgari ücretli çalışanları sevindirecek bir diğer gelişme de asgari ücret desteğiyle ilgili. Ahmet Kurtuluş'a göre, 500 TL olan asgari ücret desteği, asgari ücrete yapılacak zam oranı kadar yani 750 TL seviyesine yükseltilebilir. Bu artışın hükümet tarafından karşılanması bekleniyor.




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR