Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emeklilere çifte maaş ve 1752 TL ödeme yapılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de emeklilik sisteminde yenilikçi bir dönemin başladığını açıkladı. Tamamı ile devlet desteği ile beraber “Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası” olarak adlandırılan sistem ülkemizde 2022 yılından sonra devreye girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emeklilere çifte maaş ve 1752 TL ödeme yapılacak!
Yayın Tarihi: 12.06.2020 17:09:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de emeklilik sisteminde yenilikçi bir dönemin başladığını açıkladı. Tamamı ile devlet desteği ile beraber “Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası” olarak adlandırılan sistem ülkemizde 2022 yılından sonra devreye girecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tamamlayıcı emeklilik sistemi ile beraber vatandaşlarımızın çifte maaş ve her ay düzenli bir şekilde emekli maaşı alabileceğini ifade etti. Vatandaşlar tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir? Çifte maaş nasıl alınır? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tamamlayıcı emeklilik sistemi açıkladı gibi aramalar yapıyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemini merak eden vatandaşlarımız için tüm ayrıntılar haberimizde…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkemizde emeklilik sisteminde yenilikçi bir dönemin başlatıldığını ve bu yeni dönemin 2022’de devreye gireceğini ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında yapılan açıklamada belirtilen tamamlayıcı emeklilik sistemi ile alakalı tüm ayrıntılar haberimizde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstihdam Kalkanı adını verdikleri bu düzenleme ile beraber 2022 yılında geçerli olacak olan ve bireysel emeklilik sistemi (BES) yerine geçecek olan tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) sayesinde çalışan kişilerin emeklilik hesabına işveren tarafından destekleme ücreti yapılabileceği belirtildi. Kabine Toplantısı ardından Cumhur Başkanı Erdoğan İstihdam Kalkanı adı verilen yeni düzenleme kapsamında geçerli olacak içerikleri kamuoyuna duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tamamlayıcı Emeklilik ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPTI!

“Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin İstihdam Kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Esnafa, küçük işletmelere, yatırımcılara üretim ve istihdam için uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak sağlayacakları bir sistem kuracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye’nin İstihdam Kalkanı’nı hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022’de yürürlüğe sokacağız” ifadelerini kullandı.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?


Tamamlayıcı emeklilik sistemi mevcutta bulunan bireysel emeklilik sisteminin çok daha kapsamlı bir hali olmuş olacak. En temel farkı ise çalışmakta olan kişilerin emeklilik hesabına işverenler tarafından destekleyici ödemelerin yapılabileceği şeklinde belirtildi. Katkı üzerine hedef alınmış olan emeklilik sisteminde en önemli madde ise tasarrufların artırılması ve tasarruf sermaye piyasalarının derinleşmesi ve finansal istikrarın güçlenmesine katkıda bulunmayı hedeflemiş durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tamamlayıcı emeklilik sistemi ile alakalı yapmış olduğu açıklamada: “60 ila 100 milyar TL büyüklük sağlayacak tamamlayıcı emeklilik sistemi, sosyal tarafların mutabakatıyla kurularak, özellikle sermaye piyasalarını derinleştirecek kapsamlı bir reform paketi devreye sokulacak” ifadelerini kullandı.

ÇİFTE MAAŞ VERİLECEK!

Çalışanların 2022 yılından sonra dâhil olabilecekleri bu yeni emeklilik sistemi olan tamamlayıcı emeklilik sistemi ile beraber çalışanlar emekli olmaları halinde çifte maaş alma şansını elde edebilecekler. Bu sayede örneğin 1752 TL emekli maaşı yerine 3504 TL emekli maaşı alınabilecek.

1752 TL DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK!

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile beraber gelmekte olan İstihdam Kalkanı paketi içerisinde 1 Ocak 2019 ile 17 Nisan 2020 tarihleri arasında sigortalı olan vatandaşlarımızın sigortalı olarak ya da kayıt dışı bir şekilde işten çıkarılmaları halinde yeniden istihdam edilmeleri sağlanacak. Aynı zamanda işsizlik ödeneği olarak ise günlük 57,63 TL ödeme yapılacak. Bu da aylık olarak 1,752 TL oluyor.
 




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR