Danimarka’da Koronavirüs Nedeniyle Öldürülüp Gömülen Binlerce Vizon Toprağın Üstüne Çıktı!

Danimarka’da yeni tip koronavirüsün mutasyona uğradığı gerekçesiyle öldürülen milyonlarca vizon toprağın altından yükselmeye başladı. Ölü vizonlar virüsün artmasına sebebiyet verecek mi?..

Danimarka’da Koronavirüs Nedeniyle Öldürülüp Gömülen Binlerce Vizon Toprağın Üstüne Çıktı!
Yayın Tarihi: 30.11.2020 10:00:00

Danimarka'da başlayıp Avrupa ülkelerine ardından da ABD'ye sıçrayan mutasyona uğramış koronavirüs Cluster-5 virüsü dünyanın korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Koronavirüsün mutasyona uğradığı gerekçesiyle öldürülen milyonlarca vizon toprağın altından yükselmeye başladı. Olay, ülkede yeni virüs salgınlarının artabileceği endişesine yol açtı.

TEKRAR YÜZEYE ÇIKTILAR

Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıktıktan sonra dünyayı kasıp ve Kovid-19 hastalığına yol açan SARS-Cov-2 virüsünün vizonlarda görülen mutasyona uğramış ve daha güçlü olduğu düşünülen hali Danimarka'dan sonra altı Avrupa ülkesine ve ABD'ye de yayılmıştı.

Dünyanın en büyük vizon kürkü (mink kürkü) üreticisi Danimarka’da, vizonlarda rastlanan mutasyona uğramış koronavirüsün insanlara bulaşmaya başlaması üzerine yaklaşık 17 milyon vizon itlaf edilmiş ve toplu mezarlara gömülmüştü.

Ülkenin ortasında yer alan Holstebro askeri kompleksindeki toplu gömü alanında yüzlerce hayvan leşi yeniden yüzeye çıktı. Polis sözcüsü Thomas Kristensen, durumun çürüme sırasında oluşan gazlar nedeniyle cestlerin şişmesinin ardından meydana geldiğini ifade etti. Kristensen, bundan böyle ölü hayvanların yeniden ortaya çıkmasını engellemek için vizonların toğrağın 1 metre altı yerine 2,5 metre altına gömeceklerini duyurdu. Diğer taraftan ortaya çıkan vizon ölülerinin üstüne toprak atıldı. Yetkililer, ölü hayvanlardan insanlara virüs bulaşma riskinin çok düşük olduğunu, ancak tedbir amaçlı olarak çitle çevireceklerini bildirdi.


Geçen yılın Aralık ayında Çin’in Hubey eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen yeni tip koronavirüs üç ay önce Danimarka’da vizon çiftliklerinde mutasyona uğradı. Ülkede 220’yi aşkın kişi Cluster-5 adı verilen mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsle enfekte oldu ve Kuzey Jutland’da yaşayan 250 bin kişi karantina altına alındı.

HÜKÜMET YANLIŞINI KABUL ETTİ

Danimarkalılar ölü vizonların fotoğraflarını zombi vizon etiketi kullanarak sosyal medyada paylaşarak, hükümete tepki gösterdi.

Hükümet, vizonların itlafına gerekçe olarak, geliştirilmekte olan Kovid-19 aşılarının, mutasyona uğrayan virüse karşı etkili olamayabileceğini sundu.  Ardından Danimarka Tarım Bakanı Mogens Jensen, hükümetin gerekli mevzuatı yerine getirmeden çiftliklerdeki vizonlarının itlaf emrini vermesi suçunu üstüne alarak istifasını verdi.

Hükümet daha önce toplu katliamın hiçbir yasal dayanağı olmadığını kabul etmek zorunda kaldığı için, mezar yerleri Danimarka'da  öfkeye neden oldu. Başbakan Mette Frederiksen, "Acelemiz olsa bile, yeni bir mevzuatın gerekli olduğunu açık bir şekilde belirtmeliydik. Bunun için özür dilerim” dedi. Ülkede çiftçilerin protestoları ise devam etmekte.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR