Devlet, evlenecek olanlara 30 bin TL destek ödemesi yapacak! Hemen başvuru yapın!

Devletin kadınlara yönelik olarak ortaya koyduğu imkândan faydalanabilecek bireylerin anne ve babasının hayatta olmaması ve başka yerlerden geçimini sağlayacak gelirinin olmaması dâhilinde kadınlarımıza yetim aylığı imkânı sunulmaya başlandı.

Devlet, evlenecek olanlara 30 bin TL destek ödemesi yapacak! Hemen başvuru yapın!
Yayın Tarihi: 28.07.2020 21:37:00

Devletin kadınlara yönelik olarak ortaya koyduğu imkândan faydalanabilecek bireylerin anne ve babasının hayatta olmaması ve başka yerlerden geçimini sağlayacak gelirinin olmaması dâhilinde kadınlarımıza yetim aylığı imkânı sunulmaya başlandı. Bu imkânlar sayesinde yetim aylığı ile geçimini sağlamaya çalışan kadınlara evlenmeleri durumuyla da yetim aylığını 24 katına kadar çıkartan devletimiz bir de evlilik desteğine olanak sağlıyor. Devletin sağladığı bu yetim parasını 24 katına çıkarması çeyiz parası olarak ortaya koyduğu bilinmektedir. Öyleyse çeyiz parası nasıl alınır?

Devletimizin kadınlara sunduğu bu olanak geçmiş yıllarımızda da etkin bir halde bulunduğu söylenmektedir. Bu durumdan yararlanmak isteyen kadınlarımız iste herhangi bir sigortalı işte çalışmaması ve anne babasının hayatta olmaması gerekmektedir. Başka bir durumda bu olanaklardan yararlanamamaktadır.

ÇEYİZ PARASI NE ANLAMA GELİR?

Annesini ve babasını kaybetmiş kadınlara sunulan bu sosyal yardımda bağlanan yetim aylığı kadınlarımıza geçimi konusunda kolaylık sağlamaktadır. Geçmiş yıllarımıza göre sağlanan yardımların en iyisini devletimiz tekrar ortaya koymuştur ve yetim olan kadınlarımızın evlilik durumlarına göre aldıkları yetim aylıklarını 24 katına çıkartarak yaptığı yardıma çeyiz parası olarak değerlendiriliyor. Bu şekilde geçimlerini ve mutlu bir yuva kurmalarına büyük bir katkıda bulunuyor.

ÇEYİZ PARASINDAN KİMLER YARARLANABİLİRLER?


Çeyiz parasından yararlanabilecek kadınlarımızın herhangi bir yerden geliri olmaması, sigortalı bir işte çalışmaması, yetim aylığının bağlanmış olması ve hiç evlenmemiş yeni evlenmiş olanlar için geçerlidir. Buna dâhil olarak da çeyiz parası alan kadınların eşleri bu durumdan yararlanamadığı biliniyor.

Devletin verdiği çeyiz parasından yararlanabilmek için verilen gerekçeler dahilinde talepler yapılması gerekmektedir. Evlendikleri tarihten itibaren 5 veya 6 yıl içerisinde bulundukları yerlerin il veya ilçe içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru dilekçelerini vermeleri gerekmektedir. Verilen süre içerisinde başvuru yapmadıkları takdirde verilen haklar geçersiz olabiliyor. Çeyiz parasına talepte bulunmak için gerekli olan belgelerde evlilik cüzdanı, dilekçe ve kimlik kartı gerekmektedir.

ÇEYİZ PARASI İÇİN ALINAN MİKTAR NASIL HESAPLANMAKTADIR?

Çeyiz parası olarak evlenme ödeneği yetim aylığının 24 katı olarak hesaplanıyor. Sigortalı çalışan kadınlarda bu aynı şekilde geçerli olmamaktadır. Eğer yetim aylığı 4C kapsamında veriliyorsa katlanan katın yarısına düşüyor yani yetim aylığı çeyiz yardımı olarak 12 katına düşüyor. Diğer bir değişle de 4A ya da 4B dahilinde alınıyor ise 24 katı üzerinden hesaplanarak kişiye çeyiz parası ödenir. Daha düşük olacak olursa da Sosyal Güvenlik Kurumuna talep dilekçesinde bulunabilirler.

Genel olarak merak edilen sorular arasında devletin bu yaptığı yardımı geri ödenebilir şekilde yaptığı doğru mudur değil midir soru işaretleri bırakıyor. Bunun cevabı tabiki de hayırdır. Çünkü yetim olan bir kadına Sosyal Güvenlik Kurumundan yapılan geri ödemesiz bir yardımdır. Alınan çeyiz aylıkları ve yetim aylıkları toplu olarak hesaplarına yatırılır. Verilen yetim aylığını işsiz bir kız çocuğuyla aralarında paylaşma dahilinde verilen miktarda aylıktan kesileceği doğrulanmıştır.
 
 
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR