Devletten Kiracılara Kira Yardımı! En Düşük 715 En Fazla 1.150 TL Kira Desteği

. 2020 yılında Kentsel dönüşüm nedeniyle evinden ayrılmak zorunda kalanlara en düşük 715, en fazla da 1.150 TL aylık kira desteği sunulacak. Peki Kira desteğinden kimler yararlanabilir? Kira yardımı 2020 yılında ne kadar? 2020 yılı Kira yardımı için başvuru nasıl yapılır? Bu haberimizde sizler için

Devletten Kiracılara Kira Yardımı! En Düşük 715 En Fazla 1.150 TL Kira Desteği
Yayın Tarihi: 27.03.2020 22:53:00

Devletten ev sahibi olmak isteyen kiracıya müjde! Depremlerin sık sık yaşandığı 2020 yılında ülkemizde de büyük Marmara depremi beklentisi büyüyor. Bu çerçevede Devlet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Belediyeler ve diğer ilgili kurumlar nezdinde kentsel dönüşüm sürecini hızlandırıyor. 2020 yılında Kentsel dönüşüm nedeniyle evinden ayrılmak zorunda kalanlara en düşük 715, en fazla da 1.150 TL aylık kira desteği sunulacak. Peki Kira desteğinden kimler yararlanabilir? Kira yardımı 2020 yılında ne kadar? 2020 yılı Kira yardımı için başvuru nasıl yapılır? Bu haberimizde sizler için hazırladık...

2020 yılı Türkiye'de art arda depremlerin yaşandığı bir yıl olarak kayıtlara geçiyor. Depremler peşi sıra gelirken, başta İstanbul olmak üzere pek çok ilde kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi. İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildi. İstanbul'un pek çok semtinde kentsel dönüşüm nedeniyle tahliye ve bina yıkım işlemleri gerçekleştiriliyor. Büyük Marmara depremi öncesi İstanbul'da milyonlarca kişi kiracı konumuna gelmiş durumda. Ev sahipleri evlerini terk etmek zorunda kalıyor ve Devlet de mağduriyet yaşanmaması adına kira yardımında bulunuyor. Sadece İstanbul'da değil 81 ilde Kentsel dönüşüm nedenilye kira yardımları sürdürülüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDENİYLE KİRACI OLANLARA AYLIK 1.150 TL KİRA DESTEĞİKentsel dönüşüm nedeniyle evinden çıkmak zorunda olan ve evi yıkılarak kentsel dönüşüme tâbi olan vatandaşlara Devlet tarafından kira desteği yardımı sunuluyor. 2020 yılında il bazında kentsel dönüşüm kira yardımları da değişkenlik gösteriyor. İlden ile kira yardım tutarları değişebiliyor. Örneğin Artvin, Bilecik gibi illerde aylık 715 TL, Adıyaman, Afyonkarahisar gibi illerde 905 TL, Ankara İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde ise aylık 1.150 TL kira yardımı ödeniyor. Kira yardımlarının tutarlarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.


KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURSU NASIL YAPILIR?

Kentsel dönüşümde kira yardımı için, konutun tahliye edildiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde ya da riskli yapıların yıkılmasını müteakip 3 yıl içerisinde başvuru yapılmış olmalıdır. 
Başvurular, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu riskli yapının bağlı olduğu il ve ilçelerde yer alan bakanlıklara ya da müdürlüklere yapılmaktadır. 

KİRA YARDIMI BAŞVURULARINDA HANGİ BELGELER İSTENİR?

Kira yardımı almak isteyen malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahipleri, başvurularında Kimlik Belgesi, Adres bilgisi, Yıkılan binanın güncel taşınmaz tapu kaydı, riskli yapı ise yapının yıkıldığını gösteren belge. Bu belgeler, başvuru sırasında başvurucudan istenmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA YARDIMI KAÇ AY ÖDENMEKTEDİR?

Kentsel dönüşüm kira yardımı en çok 18 ay yani 1,5 yıl boyunca ödenmektedir. Kiracı konumunda olanlar ile sınırlı ayni hak sahiplerine ödemeler ise defaeten yani tek seferlik ödenmektedir.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR