Dikkat! Koronavirüsü Bitirecek Makine Geliştirildi

Koronavirüs bitiyor mu? UV ışınları Koranavirüsü Öldürmede etkili mi? Makinenin satış fiyatı ne olacak?

Dikkat! Koronavirüsü Bitirecek Makine Geliştirildi
Yayın Tarihi: 12.11.2020 20:00:00

ABD'deki Dynamics firması kapalı mekanlarda corona virüsünü ortadan kaldıran bir cihaz geliştirdi. Nanowave teknolojisine sahip cihazın, UV ışığıyla ortamdaki virüsleri öldürdüğü söylendi.


KORONAVİRÜSÜ BİTİREN MAKİNE GELİŞTİRİLDİ


ABD'deki Dynamics firması kapalı mekanlarda corona virüsünü ortadan kaldıran bir cihaz geliştirdi. Tanıtımı yapılan Nanowave Air adlı cihaz, temizlenmesi istenen odaya yerleştiriliyor. UV ışıklarıyla virüslerin ölmesini sağlayan cihaz, odadaki havayı emerek yerine temiz hava pompalıyor.

3 motora sahip cihazın testleri Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Colorado Eyalet Üniversitesi laboratuvarlarında gerçekleştirdi. Testlerde yüzde 99.99907 oranında başarı sağlandığı söylendi. Hava emen ve püskürten sistem ortamdaki virüslerin yüzde 99’unu saniyenin 2 binde birinde ortadan kaldırabilecek güçte.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Profesörü olarak görev yapan Elias Towe, “Dynamics, COVID-19 virüsünü etkisiz hale getirmek için ilk uygulanabilir araçlardan birini yarattı. Dikkat çekici olan tarafı, Dynamics’in esnek mikro elektronik tekniklerindeki benzersiz bilgi birikimlerinin bir kısmını değiştirmesi ve bunları virüsü etkisiz hale getirmek için yeterli yoğunluklar üretmek için yeni ortaya çıkan UV-C ışık teknolojileriyle birleştirmesidir” dedi.DYNAMİCS KURUCUSUNDAN “KORONAVİRÜS ÖLDÜREN MAKİNE” AÇIKLAMASI


Dynamics Kurucusu ve CEO’su Jeff Mullen üretilen makine ile ilgili: “Bu yolculuğa başladığımızda, insanlar UV-C’nin COVID-19 virüsünü etkisiz hale getireceğine bile inanmadılar. Virüsü farklı türden uygulamalar için etkisiz hale getirmek üzere en iyi işletim metodolojilerini bulmak üzere en iyi ABD laboratuvarlarıyla çok sayıda deney yapmak zorunda kaldık. Sıvıda, yüzeylerde ve havada 80’den fazla deney gerçekleştirdik. Sonuçta geliştirdiğimiz cihaz belirli resepsiyon alanları, ofis alanları, perakende alanları, banyolar, asansörler, toplantı odaları ve hatta araçlar için özellikle yararlı olabilir.” şeklinde konuştu.


MAKİNENİN FİYATI NE OLACAK?


Dynamics ,Nanowave için Federal İletişim Komisyonu (FCC) sertifikası, Edison Testing Laboratories (ETL) ve Conformite Europeene’den (CE) sertifikalar alındığını bildirdi.  Şirket, bu sertifikalarla Nanowave Air’in birçok ülkede piyasaya sürülmesi için gereken güvenlik kriterlerini karşıladığını ifade etti.

Dynamics’in bu dikkat çekici ürünü Amerika’da 3 bin 450 dolara (Yaklaşık 27 bin TL) satışa sunulmuştur.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR