e-Devlet kapısından Valilik, Kaymakamlık ve Belediye yardımlarına başvuru yapın!

Korona virüs ülkemizde her ne kadar etkisini yavaş yavaş kaybediyor olsa da insanlar hala çalışabilecekleri iş bulamıyorlar. Bu da ülke ekonomisini ciddi anlamda zorluyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu yapılan yardımlardan habersiz

e-Devlet kapısından Valilik, Kaymakamlık ve Belediye yardımlarına başvuru yapın!
Yayın Tarihi: 2.06.2020 13:49:36

Korona virüs ülkemizde her ne kadar etkisini yavaş yavaş kaybediyor olsa da insanlar hala çalışabilecekleri iş bulamıyorlar. Bu da ülke ekonomisini ciddi anlamda zorluyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu yapılan yardımlardan habersiz, sadece bir kısmı yapılan maddi yardım, gıda yardımı ve erzak yardımından faydalanabiliyor. Hem belediyeler hem Valilikler hem de Kaymakamlıklar ihtiyaç sahibi mağdur vatandaşlarımıza ciddi anlamda maddi ve gıda yardımlar yapıyor. Kurumların büyük bir bölümü mağdur olmuş ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yardımına koşmaya çalışıyor. Kaymakamlıklar, Valilikler ve belediyelerle beraber koordineli bir şekilde çalışan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tüm mağdur ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza maddi yardımlar yapıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olarak çalışan bu kurumların yapmış olduğu maddi ve erzak yardımlarından faydalanabilmek için öncelikle e-Devlet kapısını kullanmak gerekiyor. E-Devlet üzerinden yapılamayan başvurular için ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yardımcı oluyor. Nakit para yardımları, erzak ve gıda yardımları başvuruları her zaman e-Devlet üzerinden yapılamıyor. Belediyeler ve diğer tüm devlet kurumları vatandaşlarımıza
yardımcı olmak için gerekli kayıtları alıyorlar.

HANGİ BELEDİYELER YARDIM YAPIYOR?

CHP'li Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Eskişehir, Aydın, Antalya, Muğla, Hatay, Tekirdağ ve Mersin büyükşehir başkanlarının imzasıyla yapılan ortak açıklamada, dayanışma ruhu ve iyi niyetle başlatılan kampanyanın "belediyeler bağış alabilir mi, alamaz mı?" tartışmasının sonucu olarak durdurulduğu vurgulandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş : "Bu hassas durumun siyasi kamplaşma çabalarına alet edilmesini istemiyoruz. Yardım niyetiyle yola çıktıktan sonra doğabilecek siyasi kârı veya zararı hesaplayacak halde hiç değiliz. İnsanlarımızın mağduriyeti giderilsin de siyasi kârı kimin olacaksa olsun, o kadar önemli değil. Yeter ki bütün bir ülke olarak, bütün kurumlar olarak hep birden sadece elimizi değil, vücudumuzu taşın altına sokalım. Ülkemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte, onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Şu kara günlerinde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmek, bizlerin de üzerine düşen borçtur. Söz konusu gereksiz tartışmayı tekraren kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakırken, küresel yangına dönmüş salgın felaketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlılığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz."

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız için Alo Başkent hattını arayarak detaylı bilgi elde edebilir. Ayrıca internet üzerinden yapılabilecek maddi ve erzak yardımları için https://www.ankara.bel.tr/dayanisma-platformu linkinden hemen ilgili başvurular yapılabilir.


İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YARDIMLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamalarda nakit para yardımının sonlandırıldığını ancak hane içi geliri 700 TL altında olan vatandaşlarımızın tamamının elektrik, su ve doğalgaz faturalarının halkımızın yardımlaşma programı ile ödenebileceğini anlattı. https://askidafatura.ibb.gov.tr/ buradaki linkten İstanbul’da ikamet eden vatandaşlarımız ilgili başvuruları yapabilirler.

E-DEVLET VALİLİK, KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE YARDIMI BAŞVURUSU

e-Devlet kapısı sistemi üzerinden devletimizin ilgili kanallarına maddi ve erzak yardımı başvuruları yapılabilir. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-alo183-sosyal-destek buradaki linkten ilgili başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

DİĞER BELEDİYELERİN YARDIMLARI

Türkiye’de neredeyse her il ve ilçede belediyeler maddi yardımlar ve gıda yardımları yapıyor. Ancak her il ve ilçe için ayrı ayrı haber yapılamayacağı için kullanıcılarımızın belediyelerinin isimlerini internette arayarak yardım kampanyalarına başvuru yapabilirler. Örnek arama (Şebinkarahisar belediyesi yardım başvurusu) şeklinde arama yapılarak ilgili yardımlara başvuru yapılabilir.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR