'Ekonomide Yeni Dönem' Türk Lirası Varlıklara Olan Talebi Arttırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonomide yeni dönem" söylemi ve ekonomi yönetimindeki bayrak değişimi ile Türk lirası varlıklara olan talep önemli ölçüde arttı...

'Ekonomide Yeni Dönem' Türk Lirası Varlıklara Olan Talebi Arttırdı
Yayın Tarihi: 25.11.2020 21:00:00

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonomide yeni dönem" söylemi ve ekonomi yönetimindeki bayrak değişimi ile Türk lirası varlıklara olan talep önemli ölçüde arttı. Analistler, Türk lirası varlıkların küresel bazda en iskontolu varlıklardan olduğunu, Türk lirasının özellikle carry trade fırsatı arayan yatırımcılar için öne çıktığını ve 6 Kasım'dan bu yana yüzde 10,25'lik getirisiyle gelişen ülke para birimleri arasında en iyi performansı sergileyen para birimi olduğunu ifade etti.

'TÜRK LİRASI VARLIKLARI CAZİP HALE GETİRDİ'

Kasım ayının ikinci haftasıyla başlayan "yeni dönem" söylemi ile Türk lirası varlıkları son dönemde pozitif ayrıştı. Analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında piyasa beklentilerine paralel faiz artışına gitmesi ve para politikasındaki sadeleşme ile birlikte PPK metnindeki öngörülebilirliğin getiri arayışındaki yabancı yatırımcıların Türkiye'yi radarına almasına sebep olduğunu ifade etti.

Analistler, Türk lirasının özellikle carry trade (düşük maliyetten borçlanıp bu miktarı getirisi yüksek para birimlerine yatırmak) fırsatı arayan yatırımcılar için öne çıktığını ve 6 Kasım'dan bu yana Türk lirasının sepet kur karşısında yüzde 10,30'luk getiriyle gelişen ülke para birimleri arasında en iyi performanslardan birini sergilediğini kaydetti.

Türkiye'nin 5 yıllık risk primi göstergesi CDS (Credit Default Swaps) tarafında da önemli iyileşme yaşandığını vurgulayan analistler, CDS'lerdeki düşüşün Türk lirası varlıkları cazip hale getirdiğini söyledi.

Bu gelişmeleri takiben geçen hafta yabancı yatırımcılar toplamda 928,1 milyon dolarlık Türk lirası varlık alırken, bu varlıklar 614,4 milyon dolarla hisse senedi, 293,9 milyon dolarla Devlet İç Borç Senedi (DİBS) ve 19,8 milyon dolarla Özel Sektör Tahvil ve Bonolarından oluşmuştur. 


EKONOMİDE VERİLEN MESAJLAR YATIRIMCILARI HAREKETE GEÇİRİR

İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, yabancı yatırımcıların daha önce kur riskinden ötürü Türkiye'ye girmekten imtina ettiklerini ancak atılan son adımlar ve verilen mesajların bu riski önemli oranda azalttığını ifade ederek şunları kaydetti:

"Ekonomide verilen mesajlar atılan adımlardan daha önemli. Asıl istenen, arzu edilen mesajlar, hem Recep Tayyip Erdoğan hem Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan hem de TCMB Başkanı Naci Ağbal tarafında verildi ve bunu da kurda hemen hissettik. Kurdan daha önemlisi ise CDS'de hissettik. Ülkeye ait risk priminde düşüş olması hemen yabancıları harekete geçirdi. Çünkü yabancı şu anda Türkiye'de artık kur riski bir süre olmayabilir diye düşünmeye başladı. Dikkat edileceği üzere hemen para girişi başladı. Mesela hisse senetlerinde geçen hafta 614 milyon dolarla 2019 Ocaktan bu yana en büyük haftalık alış yaşandı. Bu çok ciddi bir rakam. Muhtemelen bu sürecek. Tahvil ve bonoda da bunu hissedeceğiz." 

BANKALARA İLGİ DEVAM EDEBİLİR

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge de son dönemde yeni ekonomi yönetimi adımı ve Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı sonrası yabancıların ilgisinin azaldığını ifade etti.

Yabancıların son dönemde Türkiye ile ilgili oldukça düşük pozisyon taşımakta olduğunu ifade eden Tözge, "Özellikle yılbaşından kasım ayına kadar olan dönemde bankacılık sektöründe önemli yabancı satışı vardı. Son iki haftadır ise bunun tersine bir tablo söz konusu. Merkez Bankasının faiz artırımı sonrası kurda bir miktar düşen oynaklık ve Türk lirasındaki değer kazancıyla önümüzdeki süreçte bankalar bir miktar daha ilgi görecektir." dedi.

BIST 100 endeksinde yukarı yönlü bir hareket yaşandığını ve hareketin devamının söz konusu olduğunu söyleyen Tözge, "Yurt dışından da Kovid-19 aşısına yönelik olumlu haber akışı piyasalara destek veriyor. Türk borsası da dolar bazında oldukça cazip olduğundan dolayı bir miktar daha pozitif ayrışmaya devam edebilir." diye konuştu.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR