Ekrem İmamoğlu Soruşturmasında Son Durum! İçişleri Bakanlığı Açıkladı

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na dava mı açıldı? İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ifadeleri doğruyu gösterir nitelikte mi? Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığından açıklama geldi...

Ekrem İmamoğlu Soruşturmasında Son Durum! İçişleri Bakanlığı Açıkladı
Yayın Tarihi: 18.11.2020 11:00:00

İçişleri Bakanlığı CHP'li İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili "bölücülük "ten soruşturma açılmadığını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre," Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

"İMAMOĞLU KANAL İSTANBUL'A DAİR TOPLANTILAR YAPIYOR"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener katıldığı bir TV programında, Kanal İstanbul afişleri nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında inceleme başlatıldığını söyledi.

Akşener açıklamasında İmamoğlu'nun ilgili tutanağı kendisi ile de paylaştığını söyleyerek "Sayın İmamoğlu Kanal İstanbul’a dair toplantılar yapıp İstanbulluları bilgilendirmek için çalışmalar yaptı. Bunun üzerine müfettişler gönderiliyor" şeklinde ifade etti.

Çok geçmeden gerçeğin böyle olmadığı İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile ortaya çıktı. 


MÜLKİYE TEFTİŞ KURULU'NDAN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Adı geçen olayın ardından İçişleri Bakanlığı'na bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan, başlatılan soruşturma hakkında açıklama geldi. Açıklamaya kapsamında şu ifadelere yer verilmiştir:

"İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener'in 16 Kasım 2020 tarihinde katıldığı bir televizyon kanalında Kanal İstanbul Projesi'ne karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı, kendisinin bölücülükle suçlandığı şeklinde beyanlarının olduğu, bazı basın yayın organlarında da benzer değerlendirmelerde bulunulduğunun anlaşılması üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Devlet Projesi olarak uygulamaya konulan Kanal İstanbul Projesi aleyhine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal kimliği kullanılarak afişler bastırılması ve şehrin değişik yerlerine astırılması üzerine 17.08.2020 tarihli onay ile konunun araştırılması, gerekiyorsa sorumlular hakkında ön inceleme yapılması amacıyla Mülkiye Müfettişi görevlendirilmiştir.

Onaya tabi konular incelendiğinde; Belediyelerin, Anayasa’da ifadesini bulan "İdarenin Bütünlüğü İlkesi" çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği ve bu çerçevede idari vesayet denetimine tabi oldukları, Belediye Kanunu gereğince Belediye başkanının görevleri arasında bulunan "Beldenin ve Belediyenin Hak ve Menfaatlerini Koruma" görevinin belediyeye verilen görevlerle sınırlı olduğu, "Ya Kanal Ya İstanbul" şeklinde bir afişle uluslararası hukuk boyutu bulunan, siyasi alana taalluk eden ve "Devletin Egemenlik Yetkisi"ne ilişkin bulunan bir konuya kamu kaynağı kullanılarak karşı çıkmanın idarenin bütünlüğü ilkesine ve hukuka aykırı olduğu belirtilerek sorumlular hakkında araştırma, gerek görülmesi halinde ön inceleme yapılması hususlarının yer aldığı görülmektedir.

Onayın hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir. İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır.

Bütün soruşturmalarda olduğu gibi, 17.08.2020 tarihli onaya dayalı araştırma/ön incelemede de Mülkiye Müfettişimiz tarafından 09.11.2020 tarihli yazı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'ndan ifade talebinde bulunulmuş, talep yazısında onayda yer alan konular tekrarlanarak, kendisinden (7) gün içinde yazılı ifadesini vermesi istenmiştir. İfade talep yazısında Sayın Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul Projesi'ne kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmadığı gibi bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır."


HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR