Elektrik ve Doğalgaz Faturaları için Yeni Düzenleme! Kim Ne Kadar Fatura Ödeyecek?

EPDK'dan elektrik ve doğalgaz faturaları için açıklama geldi! Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'ndan (EPDK) son dakika doğalgaz ve elektrik düzenlemesi. Elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 ay boyunca okunmayacak!

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları için Yeni Düzenleme! Kim Ne Kadar Fatura Ödeyecek?
Yayın Tarihi: 3.04.2020 15:20:00

EPDK'dan elektrik ve doğalgaz faturaları için açıklama geldi! Enerji Piyasası Denetleme Kurulu'ndan (EPDK) son dakika doğalgaz ve elektrik düzenlemesi. Elektrik ve doğalgaz sayaçları 3 ay boyunca okunmayacak! Faturalar kıyasen oluşturulacak. Kıyasen fatura uygulamasıyla birlikte elektrik ve doğalgaz sayaçları okunmadan, geçmiş dönemdeki fatura ortalamalarına göre fatura oluşturulacak. Peki elektrik ve doğalgaz aboneleri ne kadar fatura ödeyecek? EPDK tarafından alınan karar çerçevesinde elektrik ve doğalgaz faturalarında yeni dönemi sizler için araştırdık...

Koronavirüs Pandemisiyle mücadele ettiğimiz zorlu günlerde EPDK'dan flaş bir açıklama geldi. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında EPDK tarafından alınan kararlar doğrultusunda kıyasen fatura uygulamasına geçildi. Kalabalık ortamlarda sosyal mesafe ve sosyal izolasyonunun sağlanamayacağı düşünülerek Kıyasen Fatura uygulanacağı bildirildi. Bu kapsamda Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için geçerli olacak şekilde kıyasen faturalar oluşturulacak. Elektrik ve Doğalgaz aboneleri ne kadar ödeyecek? Elektrik ve Doğalgaz faturaları nasıl belirlenecek, fiyatlar neye göre oluşacak? Detayları bu haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

EPDK'DAN KIYASEN FATURA UYGULAMASI KARARI!


Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK), önümüzdeki 3 ay içerisinde kıyasen fatura uygulamasına geçildiğini duyurdu. Kıyasen fatura ile birlikte, Elektrik ve doğalgaz abonelerinin son 2 yıllık, ilgili ayına ait elektrik ve doğalgaz tüketim ortalamaları üzerinden, abonenin geçmiş yıllarda tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim ve tüketici-abone beyanı üzerinden kıyasen faturalarındırma yapılacak. 

Örneğin, 2020 Mayıs ayına ait sayaç okuma yapılmayacak ve Mayıs ayının elektrik ve doğalgaz tüketimi, abonenin 2018-2019 yıllarındaki Mayıs ayı tüketim ortalamaları baz alınarak faturalandırılacak. EPDK, Kıyasen fatura uygulamasıyla tüketicilerin izleneceğini ve kesinlikle mağduriyet yaşatılmayacağını da açıklamasına ekledi. 

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK SAYAÇLARI OKUNMAYACAK! 

Abonelerin doğalgaz ve elektrik sayaçları, önümüzdeki 3 aylık dönemde okunmayacak. Emsal tüketimler üzerinden kıyasen fatura uygulaması uygulanacak. Ayrıca, elektrik ve doğalgaz faturaları geçmiş dönemde olduğu gibi abonelerin adreslerine de gönderilmeyecek, bunun yerine SMS, mail gibi yollar kullanılacak. Bu uygulama EPDK'nın belirlediği il ve ilçelerde hayata geçirilecek.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR