Emekli Maaşları değişti! Emekli Maaşım Ne Kadar Olur? SSK ve Bağ-Kur Emeklileri için Maaş Günü Ne Zaman? İşte Ödeme Tarihleri

2020 Temmuz ayında milyonlarca SSK ve Bağ-kur emeklisi zamlı emekli maaşlarına kavuşuyor. Temmuz ayında emeklilere maaş ödemesi ayın kaçında yapılacak? Milyonlarca emekli Kurban Bayramı öncesi emekli aylıklarını almak istiyor.

Emekli Maaşları değişti! Emekli Maaşım Ne Kadar Olur? SSK ve Bağ-Kur Emeklileri için Maaş Günü Ne Zaman? İşte Ödeme Tarihleri
Yayın Tarihi: 24.07.2020 17:43:00

2020 Temmuz ayında milyonlarca SSK ve Bağ-kur emeklisi zamlı emekli maaşlarına kavuşuyor. Temmuz ayında emeklilere maaş ödemesi ayın kaçında yapılacak? Milyonlarca emekli Kurban Bayramı öncesi emekli aylıklarını almak istiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamayla Temmuz ayı zamlı emekli maaşlarının ödeneceği tarih netlik kazandı. Detaylar haberimizde sizlerle...

Ülkemizde bulunan milyonlarca emekli vatandaşın 2020 yılının ikinci yarısıyla birlikte alacağı maaşların net fiyatları belirlendi. Emekli ve memur olanlar için maaşlarına yapılacak zam oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açılanan enflasyon oranlarının belirlenmesiyle zam oranları oluşturuldu. 3 Temmuzda yapılan açıklamada belirsizlikler yok olurken emeklilerde zamlı maaşlarına kavuşuyorlar. 9 milyonun üzerinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %5,75 zammın etkisinin göründüğü maaşlar ayın 17’si itibariyle yatırılacaktır. 

Emekli vatandaşlar uzunca bir bekleyiş ve merak sonrasında yapılan açıklamalarla birlikte rahatladı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılmış %5,75 zamla birlikte maaşlarını haftaya almaya başlıyorlar. Emekli vatandaşlar, bu ay için maaşlarını çekerken net maaşlarına ek %5,75’lik bir farkla karşılaşacaklar. 


2020 TEMMUZ AYI ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARIN NE ZAMAN YATACAK?

SSK’lı olan bireylerin tahsis numaralarının son rakamına göre 17 ile 27 Temmuz aralığında, Bağ-Kur’lu olan bireylerinse 24 ile 28 Temmuz tarihleri aralığında zamlı maaşlarını alabileceklerdir. Maaşlarına yapılmış olan zam ile birlikte %5,75’lik bir artış vatandaşları sevindirecek mi? Enflasyonun yüksek olduğu ve gereksinimlerin oldukça fazla oranda fiyatlarının yükselmesiyle yapılmış %5,75’lik bir artış emekli olan vatandaşların geçimlerine yetecek mi? Eskiden 3.000 TL maaş alan bir emekli, maaşının %4’ü oranında ek ödeme almış oluyordu. Şimdi ise zamlı maaşı 3.172 TL 50 kuruş üzerinden tabi tutulan ek ödeme almış olacak. 

Aylık 3.000 TL alan bir emeklinin yeni maaşı 3.299 TL olacaktır. Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar için tahsis numarası 9, 7, 5 olanlar 25 Temmuz’da, tahsis numarası 3, 1 olan vatandaşlar 26 Temmuz’da, tahsis numarası 8, 6, 4 olan vatandaşlar 27 Temmuz’da, tahsis numarası 2, 0 olan vatandaşlar 28 Temmuz’da almış olacaklardır. Maaş ödemeleri Cumartesi gününe denk gelenler için ödemesi Cuma günü yapılacaktır. Pazar gününe denk gelen bireylerin ödemeleri pazartesi alacaktır. SSK emeklileri için tahsis numarası 9 olan vatandaşlar için 17 Temmuz’da, tahsis numarası 7 olan vatandaşlar için 18 Temmuz’da, tahsis numarası 5 olan vatandaşlar için 19 Temmuz’da, tahsis numarası 3 olan vatandalar için 20 Temmuz’da, tahsis numarası 1 olan vatandaşlar için 21 Temmuz’da, tahsis numarası 8 olan vatandaşlar için 22 Temmuz’da, tahsis numarası 6 olan vatandaşlar için 23 Temmuz’da, tahsis numarası 6 olan vatandaşlar için 23 Temmuz’da, tahsis numarası 4 olan vatandaşlar için 24 Temmuz’da, tahsis numarası 2 olan vatandaşlar için 25 Temmuz’da ve tahsis numarası 0 olan vatandaşlar için 26 Temmuz’da maaşları yatırılacaktır.

Geldiğimiz durumda taban aylıklara bakıldığında Bağ-Kur esnaf emeklisinin yeni maaşı 1.886,70 TL, SSK(2000 senesi öncesi emekli olanlar için) yeni maaşı 2.233,08 TL, memur emeklisi için yeni maaşı 2.814,37 TL olacaktır.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR