Emekli Olamayan Bile 2135 TL Alabilir! 2135 TL Ödemenin Şartları!

Emekli olmayan 2135 TL ödeme! Emekli olmayan yaşlı vatandaşlar için 2135 TL ödemenin detayları son dönemde sıklıkla araştırılıyor. Türkiye'de Sosyal Güvenlik sistemi, yaşlı ve muhtaç vatandaşlara her türlü desteğin sağlanmasıyla ilgili önemli düzenlemeler içeriyor. Bu çerçevede emekli olamayan kişil

Emekli Olamayan Bile 2135 TL Alabilir! 2135 TL Ödemenin Şartları!
Yayın Tarihi: 20.04.2020 22:54:00

Emekli olmayan 2135 TL ödeme! Emekli olmayan yaşlı vatandaşlar için 2135 TL ödemenin detayları son dönemde sıklıkla araştırılıyor. Türkiye'de Sosyal Güvenlik sistemi, yaşlı ve muhtaç vatandaşlara her türlü desteğin sağlanmasıyla ilgili önemli düzenlemeler içeriyor. Bu çerçevede emekli olamayan kişilere bile 2135 TL destek ödemesi gerçekleştirilebiliyor! 65 yaş aylığı, 65 yaş ve üzeri vatandaşların ekonomik açıdan desteklenmesi amacını taşıyor. 65 Yaş aylığını 2020 yılında 600 bini aşkın kişi alıyor. Temel ihtiyaçların karşılanması açısından büyük önem taşıyan 65 yaş aylığı pek çok vatandaş tarafından da araştırılıyor. 65 yaş aylığı için yaş şartı yanı sıra birtakım şartlar daha aranıyor. Bu haberimizde sizler için hazırladık...

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve sosyal güvence alma imkanı da bulunmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara, Sosyal Güvenlik sistemince birtakım sosyal hak ve yardımlar sağlanıyor. Devlet, 65 yaş ve üzeri muhtaç konumdaki vatandaşlara 65 yaş aylığı bağlıyor. Toplumda 65 yaş aylığı ve yaşlılık aylığı olarak da bilinen bu aylık ile Devletten 2135 TL yardım ödemesi alınabiliyor. 65 yaş aylığı, kısaca 65 yaş ve üzeri yaşlı vatandaşlar için, temel ihtiyaçlarını karşılamaları için bağlanan aylıktır diyerek tanımlanabilecektir. 2022 sayılı Kanun çerçevesinde, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, SGK gelire sahip olmayan ve aylık almayan ve halihazırda bir işte çalışmayan 65 yaş ve üzeri Türk vatandaşlarına Devlet aylık bağlıyor! Yeni düzenleme çerçevesinde 65 yaş aylığı 3 ayda bir yerine her ay, yani aylık olarak ödenecek. 

65 Yaş Aylığı nedir? Yaşlılık Aylığı Şartları Nelerdir?

65 yaş aylığı için birtakım şartlar aranıyor. Örneğin, 65 yaşını doldurmuş kişinin gelirini yanlış beyan etmesi, usulsüzlük yapması veya durumunu yanlış ortaya koyacak usulsüz-sahte belgeler düzenlemesinin tespit edilmesi halinde 65 yaş aylığı hemen kesiliyor ve cezai-idari işlem başlatılabiliyor. Nafaka alanlar ve nafaka miktarı asgari ücretin 3'te 1'inden fazla olanlar da yaşlılık aylığı alamıyor. 

65 yaş aylığı olarak da bilinen Yaşlılık aylığı, sadece 65 yaşını doldurmuş ve temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak düzeyde geliri dar olan, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara veriliyor. 

Yaşlılık aylığının şartları ilgili mevzuatta şu şekilde belirtilmiştir:

- Herhangi bir sosyal güvencenin olmaması (SGK, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı vs.)
- T.C Vatandaşı olmak
- Aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olmak
- 65 yaşı doldurmuş olmak.


Bu şartları taşıyan vatandaşlara 65 yaş aylığı bağlanabilmektedir. Şartları taşımayanlar ise 65 yaş aylığından faydalanamamaktadırlar. 

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl - Nereye Yapılır?

65 yaşını doldurmuş vatandaşlara bağlanan yaşlılık aylığı için başvurular, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı il-ilçe müdürlüklerinde gerçekleştirilebiliyor. Başvuru esnasında sizden T.C Kimlik numaranızın bulunduğu Kimliğiniz isteniyor. Diğer taraftan ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına müracaat ediliyor. Kaymakamlıkta doldurulan "Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu" ile başvuru yapılıyor ve bu başvuru mal müdürlüklerine ya da defterdarlıklara teslim ediliyor. İlgili kurum ve kuruluşlar aracılığıyla başta gelir tespiti olmak üzere, gerekli incelemelerin yapılmasının ardından sonuca yani başvuru şartlarını taşıyıp taşımama durumuna göre kişiye aylık bağlanabilmektedir.

2020 Yaşlılık Aylığı Ne Kadar Oldu?

2020 yılında 65 yaş aylığı, 637 TL'den 672 TL'ye yükseltildi. 2020 Yılında aylık olarak yaşlılık aylığı alan vatandaşlara 672 TL ödeme yapılmaktadır. Üç ayda bir ödeme alanlara 2.016 TL ödeme gerçekleştirilmektedir. 

65 Yaş Üstü Aylıkları Koronavirüs Nedeniyle Evlerde Teslim Ediliyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından Tüm Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, Türkiye'de de etkisini gösteriyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma yasağının ardından 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların maaşları ve aylıkları da evlerinde ödeniyor. PTT'den 65 yaş aylığı alan vatandaşlara ödemeleri evlerine gelen PTT çalışanları tarafından teslim edilerek yapılıyor.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR