Emekli olamayanlar bu açıklamaya pür dikkat kesiliyor! SGK’dan gelen açıklama emekli olamayanları ferahlattı

Uzun süre sigortalı bir şekilde çalışan ancak bir türlü emekli olamayan kişilerin yaşamış oldukları mağduriyetin her birimiz farkındayız. Özellikle sağlık sorunları sebebi ile çalışamayan ya da yaş haddi sebebi ile kendisine uygun bir iş bulamayan kişilerin devlet en büyük destekçisi oluyor.

Emekli olamayanlar bu açıklamaya pür dikkat kesiliyor! SGK’dan gelen açıklama emekli olamayanları ferahlattı
Yayın Tarihi: 29.10.2020 20:19:00

Uzun süre sigortalı bir şekilde çalışan ancak bir türlü emekli olamayan kişilerin yaşamış oldukları mağduriyetin her birimiz farkındayız. Özellikle sağlık sorunları sebebi ile çalışamayan ya da yaş haddi sebebi ile kendisine uygun bir iş bulamayan kişilerin devlet en büyük destekçisi oluyor. İnsanların yaş hadlerinden ötürü çalışamıyor olmaları ve emeklilik şartlarının tamamını karşılayamadıkları sebebi ile devletten ödenek alınabiliyor.

Özellikle gerekçeli bir şekilde başvuru yapan vatandaşlarımızın devletten ödeme alamama gibi bir ihtimali yok. Ödenecek olan toplam miktar ise 711 TL olarak belirlenmiştir. Bu da bir kişinin ya da iki kişilik bir ailenin mutfak masrafları ile faturalarını ödeyecek kadar bir ödeme olduğu anlamına geliyor. İnsanların gelir elde edemediği günlerde ne gibi sorunlar yaşadığı aşikardır. Özellikle bu dar boğazlı ekonomi günlerinde insanlarımızın yanında olan devletimizin daha fazla ödenek çıkartabilmek için gerekli çalışmaları sürekli olarak devam ettirdiği apaçık bir şekilde görülebiliyor. Türkiye’de yaşlılık aylığı olarak adlandırılan bu ödenekten faydalanabilmek adına öncelikli olarak başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru yapmayan vatandaşlarımızın yaşlılık aylığı gibi ödeneklerden yararlanması neredeyse imkansız duruma gelebiliyor.

Başvurular için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapmak gerekiyor. Yapılacak olan başvurulardan sonra ise her ay düzenli bir şekilde Ziraat Bankası banka hesabına her ayın on beşinde 711 TL yaşlılık aylığı yatırılmaktadır. Maaşın kesintiye uğraması için ise tekrar iptal başvurusu yapmak ve maaşın kesilmesini talep etmek yeterli oluyor. Otomatik kesintilerde ise kişinin gelirinin artması ya da sigortalı bir işe girmiş olması gerekiyor. Bu gibi durumlarda kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

65 YAŞ MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?


65 yaşını tamamlamış ve emekli olamamışsanız ve de başvuru koşullarına sahipseniz her Türk vatandaşı gibi sosyal devlet anlayışı kapsamında verilen bu maaşa sahip olabilirsiniz.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?
  • 65 yaşını tamamlamışsanız,
  • SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR olarak ifade edilen sosyal güvenlik kurumlarına prim ödemesi yapmıyorsanız ve bu kurumlardan maaş almıyorsanız,
  • Muhtaçlık sınırının altında bir geliriniz varsa başvuru yapabilirsiniz.
65 YAŞ MAAŞINA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Başvuru şartlarına sahipseniz ikametinizdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapabilirsiniz. Bu vakıf illerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlık bünyesinde yer alır. Başvurunuzu şahsen yapmanız gerekiyor. Ayrıca kanuni temsilcinize vereceğiniz vekâletname ile de başvuru yapabilirsiniz. Kamu hizmetlerinin dijitalleşmesi amacıyla e-Devlet üzerinden başvuru yapma imkânı bulunuyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, başvurunuzdaki bilgiler çerçevesinde titizlikle yaptığı inceleme sonucunda size muhtaçlık belgesi düzenliyor. Aldığınız muhtaçlık belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacağınız başvuru sonrasında 65 yaş aylığınız tahsis edilmiş olunuyor.

65 YAŞ MAAŞI NE KADARDIR?

2022 sayılı kanunda belirtilen değerlendirme kriterlerine göre başvurusu uygun görülen vatandaşlara maaş ödemesi yapılır. Bu kanunda yapılan son düzenlemeye göre 672 lira 82 kuruşluk bir maaş alabilirsiniz. 2020 yılının ilk 6 aylık enflasyonuna göre temmuz ayında yapılacak artışla birlikte 65 yaş aylığı 711 lira 50 kuruş olacaktır.
 
 
 
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR