Emekliler ve emekli olacaklar dikkat! Yüksek maaş ve 3 maaş için son 5 gün

Emekliler ve emekli olacaklar dikkat! Yüksek maaş için son 5 gün. Emekliler ve emekli olacaklar için kritik uyarılar geldi. Emekli olacaklar için kritik gün verildi. Ayrıca Emekliliker banka anlaşmaları için son günlere girildi. Yüksek maaş ve 3 maaş almak için son günler yaklaşıyor. Aman dikkat!

Emekliler ve emekli olacaklar dikkat! Yüksek maaş ve 3 maaş için son 5 gün
Yayın Tarihi: 25.12.2019 11:25:00

Emekliler ve emekli olacaklar dikkat! Yüksek maaş için son 5 gün. Emekliler ve emekli olacaklar için kritik uyarılar geldi. Emekli olacaklar için kritik gün verildi. Ayrıca Emekliliker banka anlaşmaları için son günlere girildi. Yüksek maaş ve 3 maaş almak için son günler yaklaşıyor. Aman dikkat!

Emeklilik şartlarını sağlayanlar için yılbaşından önce dilekçesi verilmesi daha avantajlı. Yılbaşından önce dilekçe verenler Ocak ve Temmuz 2019 zamlarıyla birlikte Ocak 2020 zammından da faydalanabilecek.

Bir çalışanın emekli olabilmesi için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartlarını birlikte sağlaması gerekir. Bu şartların sağlandığı gün emeklilik dilekçesi verilebilir. Yılsonunda veya yılbaşında emeklilik dilekçesi verilmesi bağlanacak aylık miktarını değiştirir. Ortalama aylık kazanç ve aylık bağlama oranını çarpımı sonucu bulunan emekli aylığı rakamı ocak-haziran döneminde emeklilik başvurusu yapılmışsa, ocakta emekli aylıklarına yapılan zam oranı kadar zamlanarak bağlanır.

BÜYÜME VE ENFLASYON

31 Aralık’a kadar dilekçe veren kişilerin emekli aylıkları 2018 yılı güncelleme katsayısıyla hesaplanacak, daha sonra emekli aylıklarına yapılan zamlarla net tutara ulaşılacak. 1 Ocak 2020 ve sonrasında emekli dilekçesi veren kişilerin aylıkları ise 2019 yılı güncelleme katsayısıyla hesaplanacak. Büyüme oranının yüksek, enflasyon oranının düşük olduğu yıllarda emekli dilekçesinin yılbaşından sonra verilmesi daha doğru olur. Bu sayede büyüme oranının yüksek olması güncelleme katsayısını artıracağı için yılbaşında dilekçe vermek avantajlı oluyor.

KIDEM TAZMİNATI ALANLAR BİR KEZ DAHA DÜŞÜNSÜN

Bu yıl emekli aylığı açısından yılbaşını geçirmemek daha avantajlı gözükse de, işçiler için emeklilik nedeniyle işten ayrılanların kıdem tazminatı alabildiği ve kıdem tavanının da ocakta artacağı dikkate alındığında ince bir hesap yapması gerekiyor. Zira bu tutar ocakta yükselecek. Kıdem tazminatı tavanı da en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesine endeksli olduğu ve bu tutar da ocakta önemli ölçüde artacağı için bu hesabın dikkatli yapılması gerekiyor.


MEMUR İÇİN DEĞİŞİKLİK OLMAZ

Memurlar için ise, emekli dilekçesinin yılbaşı veya yılsonunda verilmesi alacakları emekli maaşlerı açısından bir şeyi değiştirmez. Memur emekli aylıklarının hesabında dikkate alınan maaş kriterleri farklı olduğu için memurlar için dilekçe verilme tarihi, aylıkları önemli ölçüde değiştirmez.

BİR ÖNCEKİ YILIN GÜNCELLEME KATSAYISI ÇOK DAHA AVANTAJLI

Bu yılın ekonomik verilerine bakıldığında, büyümenin güncelleme katsayısına etkisinin sınırlı olacağı görülüyor. Dolayısıyla güncelleme katsayısı açısından bir önceki yılın katsayısı daha avantajlı. Enflasyon oranı çerçevesinde yapılan zamlar da göz önüne alındığında, yılbaşından önce emeklilik dilekçesi verilmesi avantajlı gözüküyor. Yılbaşından önce dilekçe verenler Ocak ve Temmuz 2019 zamlarıyla birlikte Ocak 2020 zammından da faydalanabilecek.

Ocakta dilekçe verenler ise 2019 yılı güncelleme katsayısıyla primlerini güncelletecek ancak yalnızca Ocak 2020 zammından faydalanabilecek. SSK’lılar emeklilik şartlarını sağladıklarında işyerlerinden istifa eder, çıkışları yapılır ve SGK’ya emeklilik dilekçesini verirler. Memurlar ise emeklilik için gerekli şartları sağladıklarında görev yaptıkları kamu kurumuna başvururlar. Memurların emeklilik başvurusu görev yaptıkları kamu kurumu tarafından yapılır, aylık SGK tarafından bağlanır.

Emekliler banka anlaşmanızı yapın!

Emekliler en az 450 ve 550 TL arasında devam eden banka promasyonunu almanız gerekiyor. Bu anlaşmaları yaparak Aralık ayı öncesi tamamlayıp ilk maaşını 450 TL fazla alabilirsiniz. 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR