Emeklilere 3 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak! Cumhurbaşkanı duyurdu

Günümüzde pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendiren emeklilik konusu pek çok vatandaşımız tarafından pek çok soru ile karşımıza çıkmaktadır. Ne zaman emekli olurum? Emekli maaşım kaç TL olur?

Emeklilere 3 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak! Cumhurbaşkanı duyurdu
Yayın Tarihi: 13.07.2020 20:07:30

Günümüzde pek çok vatandaşımızı yakından ilgilendiren emeklilik konusu pek çok vatandaşımız tarafından pek çok soru ile karşımıza çıkmaktadır. Ne zaman emekli olurum? Emekli maaşım kaç TL olur? Ne Kadar emekli maaşı alırım? Gibi pek çok soru gündemimizde ki yerini almaktadır. SSK, SGK, 4A, 4B, 4C BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi pek çok sosyal güvence kapsamında bulunan bireyler tarafından emekli maaşlarının hesaplatılması ile ilgili pek çok soru işareti bireylerin akılların da bulunmaktadır. İşte merak edilen tüm soru ve cevaplar haber kaynağımız üzerinden inceleme fırsatını elde edebilirsiniz…
Merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırarak en doğru ve eksiksiz bir şekilde sizler ile paylaşmak isteriz. Pek çok vatandaşımız tarafından GSS borcu olan bireyler için sağlık hizmetleri gibi pek çok merak edilen konular araştırılıyor. GSS borcunu ödemek zorunda mıyım? GSS hizmeti nedir? Gibi pek çok sorunun bulunmasıyla beraber detaylı cevapları inceleme fırsatını elde edebilirsiniz. Normal emeklilik ya da erken emeklilik ile ilgili tüm ayrıntılar…

VATANDAŞLARIMIZ TARAFINDAN MERAK EDİLEN SORU VE YANITLARI!

SORU: İyi günler, kolay gelsin.1979 doğumluyum, ilk işe giriş kaydım 02. 10.1995 lise son sınıf öğrencisiyken devlet bankasında yaptığım staj ile yapıldı. 8 ay boyunca staj yaptım fakat giriş numarasının dışında hiç gün ödemesi yapılmamış. Onun haricinde ilk uzun gün girişi 2003 yılında başlıyor. Şu an için 5800 günüm var, e-devletten 'ne zaman emekli olurum' diye sorduğumda 7000 gün 60 yaş olarak görünüyor. Oysa ilk işe girişim 1995 staj girişi olmasına rağmen gün olmadığı için 2003'e atıyor. 41 yaşında emekli olacakken daha 20 yıl yani 60 yaşını beklemem gerektiği söyleniyor. Daha erken emekli olma durumum var mı acaba? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

CEVAP: Merhaba, 4/a sigortalığı uzun vadeli ve kısa vadeli sigorta kolları primi olmak üzere iki temel sigorta kolundan oluşmaktadır. Uzun vadeli sigorta kolları normal işçiler için bildirilen sigorta koludur. Bu sigorta kolunda kesilen primler doğrultusunda emekli olabilir, işsizlik fonundan faydalanabilir ve hastanelerden provizyon alabilirsiniz. Kısa vadeli sigorta priminde ise emekli olamazsınız, işsizlik fonundan faydalanamazsınız sadece hastanelerden provizyon alabilirsiniz. Çırak ve stajyerlere sadece kısa vadeli sigorta primi bildirimi yapılmaktadır. Bu kişilere ödenen primler yıl içerisinde belirlenen asgari ücretin %50'si üzerinden hesaplanmaktadır. Sigorta numarası alınması ve o numara üzerinden devam ediyor olmanız da birden farklı sicil numarası üzerinden işlem görmemeniz içindir. Staj sigortalılarının ne yazık ki bu yönde bir mağduriyeti mevcut ve bu mağduriyet kanunen düzenleme yapılmadan giderilemez. Her yıl bu konuyla ilgili onlarca kanun teklifi Meclis gündemine getirilir ancak oy çokluğu ile kabul edilmez, gündeme alınmaz.

SORU: Merhaba, yüzde 45 engel oranına sahibim. 01.10.2003 Tarihinden başlayarak 332 gün 4/b ziraat, 21.11.2013 tarihinden başlayarak 327 gün 4/C yedek subaylık, 14.07.2010 - 01.05.2020 arası ise 2929 gün 4/a prim günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? Yedek subaylık yıpranma payı emekliliği nasıl etkiler? Herhangi bir birleştirme, borçlanma gibi başvuru yapmam gerekir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.


CEVAP: Merhaba, yedek subaylık dönemlerinizin 4'te 1'i kadar fiili hizmet süresi hizmetinize eklenecektir. (Tüm hizmet dökümünüzde görüntüleyebilirsiniz.) Ancak sigortalılık başlangıcınız askerlik tarihinizden çok önce olduğundan yaş şartınızı değiştirmeyecektir. Prim günü kazancınız açısından yedek subay okullarında geçen sürelerinizi borçlanabilirsiniz. Raporunuza istinaden 20 yıl sigortalılık süresi ve 4400 prim günü şartıyla malulen emekli olabilirsiniz. Sigortalılık sürenizi 01.10.2023 tarihinde tamamlamış olacaksınız ve bu zamana kadar 4400 prim gününe ulaşamazsanız askerlik borçlanmanızı da gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet birleştirmeleri emeklilik müracaatından sonra otomatik olarak kurum yetkililerince gerçekleştirilmektedir.

SORU: Merhaba Almanya'da 900 Euro malullükten yaşlılık aylığı bağlatan kadın Türkiye'de 2013 yılında vefat eden SSK emeklisi babasından yetim aylığını nasıl bağlatıyor, kanunda bu yasak değil mi?

CEVAP: Merhaba, yabancı ülkelerden gelir ya da aylık almakta olan kişilere Türkiye'de dul ve yetim aylığı bağlanmaz. Tespit edilmesi halinde bağlanan aylık kesilir, ödenen ücretler yasal faizi ile birlikte geri istenir. İlgili düzenleme 5510 sayılı Kanunun 34. Maddesinde açıkça belirtilmiştir. ''Bu Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç bu Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan''

SORU: Sigorta primim doldu halen çalışıyorum, sigortam asgari üzerinden yatıyor. Emekliliğime 14 yıl var, alacağım emekli maaşıma maaş düşüklüğü yansır mı?

CEVAP: Merhaba, 4447 sayılı kanun gereği emekli aylıklarının bağlama oranları kademeli bir şekilde düşürülmüştür. 1999 Öncesi aylık bağlama oranı %75-76 civarında tutuluyorken bu tarihten 01.10.2008'e kadar 65'e çekilmiştir. 01.10.2008 Sonrası çalışmalarda ise aylık bağlama oranı %50'ye indirilmiştir. Bu anlamda hesaplama yapıldığında 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladıktan sonra (9000 prim günü) çalışmaya devam eden 2.500 TL – 3.000 TL civarında prim bildirenlerin bağlanacak aylıkları her yıl için 25-30 TL düşecektir.
 




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR