Emeklilere müjde! En düşük emekli maaşı 2,800 TL olacak!

2020 yılı içerisinde emeklilere neredeyse 10’a yakın ödeme yapıldı ve hala yapılmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı ikramiyeleri, en düşük emekli maaşında artış, banka promosyon ödemeleri gibi ödemeler emekliler için yapılmıştı ancak 2020 yılı içerisinde emekliler için daha fazla ödeme yapılacak.

Emeklilere müjde! En düşük emekli maaşı 2,800 TL olacak!
Yayın Tarihi: 2.06.2020 15:36:00

2020 yılı içerisinde emeklilere neredeyse 10’a yakın ödeme yapıldı ve hala yapılmaya devam ediyor. Ramazan Bayramı ikramiyeleri, en düşük emekli maaşında artış, banka promosyon ödemeleri gibi ödemeler emekliler için yapılmıştı ancak 2020 yılı içerisinde emekliler için daha fazla ödeme yapılacak. SSK, SGK ve Bağ-Kur fark etmeksizin tüm emeklilerin en düşük maaşında yeni Temmuz enflasyon zammı ile beraber yüzde 4 ile yüzde 10 arasında artış olacak. İşte tüm ayrıntılar…

Temmuz ayında yapılacak olan enflasyon zammı ile beraber en düşük emekli maaşı 2 bin 767 TL’ye kadar çıkabilecek. Yıl içerisinde iki defa yapılan emekli, memur, kamu işçisi enflasyon zammı için son 30 gün kaldı. Memur ve emekliler için düzenli artış sağlayan devlet, bu kez emekliler için yüzde 4 yerine yüzde 10’a kadar enflasyon zammı verebilecek. Kurban Bayramı öncesinde emekli vatandaşlarımızı sevindirecek olan devlet, en düşük emekli maaşını 2 bin 767 TL’ye kadar yükseltebilecek. Hem SSK hem SGK hem de Bağ-Kur emeklileri için geçerli olacak Temmuz enflasyon zammı 13,2 milyon emekli vatandaşımızı kapsayacak. 2020 Ocak ayında yapılan yüzde 4 enflasyon zammı Korona virüs, Kurban Bayramı ve emekli vatandaşlarımızın ekonomik olarak biraz daha rahat olabilmeleri için yüzde 10 seviyesinde yükseltilecek. Bu sayede en düşük emekli maaşı 2 bin 767 TL olabilecek. Türkiye’de bulunan 2,4 milyon memur emeklisi vatandaşımız internette ve arama motorlarında emekli maaşı ne zaman yükselecek? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Hangi emekliler zam alabilecek? Gibi sorular soruyor. İşte bu soruların cevapları…

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?


Geçtiğimiz aylarda en düşük emekli maaşı 1,500 TL oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre Korona virüs sebebiyle en düşük emekli maaşında artış yapıldığını açıklamıştı. En düşük emekli maaşında olan artış sonrasında emekliler geçtiğimiz iki ay içerisinde 4 ile 7 bin TL arasında kazanç sağladı. Ramazan Bayramı ikramiyeleri ve banka promosyon ödemeleri ile beraber yapılan ödemelerle beraber en düşük kazanç sağlayan emekli vatandaşımız yaklaşık 5 bin TL gibi bir rakam kazanmış oldu. Ancak Temmuz ayında yapılacak olan Temmuz enflasyon zammı ile beraber en düşük emekli maaşının ortalama bir asgari ücretin üstüne çıkabileceği açıklandı.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

Zamlı emekli maaşının ödenebilmesi için kanunen Temmuz enflasyon zammının Resmi Gazete’de yayınlanması gerekiyor. Bunun için ise önümüzde ortalama olarak 35 – 40 gün var bu nedenle zamlı emekli maaşlarının yatacağı net tarih belli değil ancak ayın hangi günlerinde yatacağı devletimiz tarafından açıklanmıştı. İşte o tarih aralığı:
  • 9 olanlar her ayın 17'sinde,
  • 7 olanlara her ayın 18'inde,
  • 5 olanlara her ayın 19'unda,E
  • 3 olanlara her ayın 20'sinde,
  • 1 olanlara her ayın 21'inde,
  • 8 olanlara her ayın 22'sinde,
  • 6 olanlara her ayın 23'ünde,
  • 4 olanlara her ayın 24'ünde,
  • 2 olanları her ayın 25'inde,
  • 0 olanlara her ayın 26'sında ödeme alırlar.
HANGİ EMEKLİLER ZAM ALABİLECEK?

Türkiye’de bulunan 13,2 milyon emekli vatandaşımız Temmuz enflasyon zammından faydalanabilecek. Daha önceki yıllarda yapılan yüzde 2 – 3 – 4’lük enflasyon zammına karşın 2020 yılı Temmuz ayı enflasyon zammı yüzde 10’a kadar çıkartılabilecek.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR