Erkeklerin Neden ve Niçin Saçları Dökülür?

Her gün özenle uğraştığınız saçlarınız zamanla nedenini bilmediğiniz bir şekilde dökülüyor. Peki erkeklerin neden ve niçin saçları dökülür? Dökülmemesi için neler yapılmalı?

Erkeklerin Neden ve Niçin Saçları Dökülür?
Yayın Tarihi: 26.09.2018 16:21:00

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR?

Saç ; kadınlar kadar erkekler içinde önemlidir.Güzel, gür ve bakımlı saçlar her zaman, her ortamda dikkat çeker.Saçlarınız ne kadar bakımlıysa kendinizi bulunduğunuz ortamda özgüvenli hissetmenizi sağlar.Ama zamanla saçlarınızın inceldiğini eskisi gibi sağıklı olmadığını fark edersiniz ve en sonunda bir bakmıssınız inceldiği yerden kopmuş. Saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı sebeplerden oluşan bir çeşit hastalıktır. Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ila 100 tel arasında saçını dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. 

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

1. Genetik
 Saç  dökülmesi, genetik açıdan aileden miras kalır. İnsan DNA’sında saçların dökülmesi kodlanmışsa bu durum bazı durumlarda çekinik kalsada çoğunlukla ortaya çıkar ve saç dökülmesine neden olur. Genetik dökülme ne yazık ki dışsal müdahalelerle durdurulması mümkün olmayan bir dökülme tipidir. Bu tip dökülmeye maruz kalanların saç tedavileri uygulaması geçici bir çözüm olsada kalıcı çözüm saç ekimidir.


2. Hormonlar
 Dihidrotestosteron veya DHT, dökülme sürecin tetiklenmesinden sorumlu testosterona bağlı bir hormondur ve testosteron, 5 alfa-redüktaz adı verilen bir enzimle reaksiyona girdiğinde ortaya çıkar. Saç kökleri DHT‘ye maruz kaldıklarında küçülmeye başlarlar. Bu, saçlarının daha ince ve daha kısa olmasıyla sonuçlanır. Zamanla, bu foliküllerden gelen saçlar hep birlikte büyümeyi durdurur. 3.Strest
İnsanlar yaşamın belli noktalarında çeşitli sorunlar ile karşılaşıyor ve bunları çözmek yerine içine atıyorlar.Bununla beraber hayatta belli yerlere ulaşmak için çok fazla çalışıyor , sağlık  düşünülmüyor. Bu da vücutta belli başlı durumlara neden oluyor. Strest bütün hastalıkların başı olarak bilinir.Eğer saçlarınıza ve sağlığınıza değer veriyorsanız strestten uzak durmanızı öneririm.

4.Sağlıksız Beslenme 
Ergenlikte hızlı gelişmeye uyum sağlayamayacak şekilde eksik/yetersiz beslenmeler, fast food alışkanlıkları saçların büyümesi için gerekli besinlerin alımını zorlaştırabilir. Alınan fazla kilolardan kurtulmak için yapılan ağır diyetlere bağlı olarak da ortaya çıkabilen vitamin ve mineral eksiklikleri saçlarda dökülmeye yol açabilir.
5.Kuaför Hizmeti
Saçlara kimyasal ve ısıl işlemlerin (fön, düzleştirme ,brezilya fönü ,rasta vb) yaptırılması aslında saç kılının fiziksel ve kimyasal yapısını bozar. Saçlarda kırılma, dökülme ve renginde solmaya neden olur. Saçı uzun süre geren ve üzerinde kuvvet uygulayan saç modelleri kalıcı saç kaybına; bazı kalitesiz saç boyaları saç dökülmesi ve cilt kanserine davetiye çıkarabilir. 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR