Günlük 554 TL Ödeniyor Herkes Alabiliyor Sakın Unutmayın Yanıyor

Günlük 554 TL ödeniyor. Herkes alabiliyor. Sakın unutmayın. Günlük 554 TL ödeme nasıl yapılıyor. Kimler günlük 554 TL ödemeyi alabiliyor. Sakın unutmayın yanabiliyor. SGK'dan dev hizmet sizler için araştırdık.

Günlük 554 TL Ödeniyor Herkes Alabiliyor Sakın Unutmayın Yanıyor
Yayın Tarihi: 13.03.2020 11:53:00

Günlük 554 TL ödeniyor. Herkes alabiliyor. Sakın unutmayın. Günlük 554 TL ödeme nasıl yapılıyor. Kimler günlük 554 TL ödemeyi alabiliyor. Sakın unutmayın yanabiliyor. SGK'dan dev hizmet sizler için araştırdık.

Günlük Ödeme Limiti Yükseldi!

Rapor parası nasıl hesaplanır? Sorusu iş göremeyecek durumda ki sigortalı bir çalışanın aklındaki en büyük sorulardan birisidir. Çalışanın hastalık, doğum ya da geçirdiği kaza neticesinde çalışamayacak duruma geldikten sonra maaşın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmasıdır. Herkesin başına gelebilecek bu tip durumlarda devlet hem işvereni hem de çalışanı mağdur etmemek için çalışanın maaşını raporlu olduğu süre içerisinde kendisi öder. Tabi diğer adı iş göremezlik parası olan bu parayı her hasta oldum diyen kişi alamamaktadır. Öncelikli olarak çalışan kişinin sigortalı olarak çalışması ve hastalık, kaza ya da doğum sonrasında çalışamayacağını hastane raporlu olarak ispatlaması gerekmektedir.  Rapor ücreti ödenirken çalışanın 3 aylık brüt maaşı temel alınır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası nasıl hesaplanır sorusunda en çok çalışanın aldığı brüt ücret önemlidir. Çünkü iş göremezlik parası hesaplanırken çalışanın aldığı aylık brüt ücret üçle çarpılır ve doksana bölünür böylece günlük brüt ücret bulunur. Günlük ücret bulunduktan sonra raporlu olduğu gün ile çarpılır ve rapor parası bulunur. Rapor parası ödenirken ilk 2 gün için ödeme yapılmaz, ödemeler 3.günden sonra başlar. Yani 15 günlük bir raporda 13 günlük rapor ücreti alınır. Ayrıca raporun türü de rapor ücretinin belirlenmesinde etken bir faktördür. Örneğin; ayakta tedavi gören raporlu bir çalışan günlük brüt ücretin tamamını değil, 3’te 2’sini alabilmektedir. Bu oran yatan raporlu çalışan için yarı yarıyadır. 

Daha iyi anlaşılabilmesi için örnek bir hesaplama yapmak gerekirse;

•    Raporlu Gün: 17
•    Üç aylık brüt maaş: 12.000 TL
•    Üç aylık toplam prim sayısı: 90 gün
12.000 TL / 90 gün = 133,33 TL günlük brüt ücret
Raporun ilk 2 günü sayılmadığı için 17 gün -2 gün =15 gün
15 gün x 133,33 TL = 1.999,95 TL
1.999,95 TL x2 /3 = 1.333,3 TL (ayakta tedavi gören raporlu çalışan)
1.999,95 TL / 2 = 999,975 TL (yatarak tedavi gören raporlu çalışan)


2020 yılı içerisinde asgari ücretle çalışan bir raporlu, ayakta tedavi aldığında günlük 56,84TL, hastanede yatarak tedavi aldığında günlük 42,63TL rapor parası alır. Rapor parasında üst limit asgari ücretin 6,5 katı olarak hesaplanmaktadır yani günlük 554 TL alınabilmektedir.

Önemli bir diğer nokta ise raporda ilk günün ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değil işveren tarafından yapılmaktadır. İki günün ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapacağı ödemeler başlar. Ayrıca iş kazası gibi durumlarda 2 gün eksiğe bakılmaksızın ödemelerin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. 

Rapor Parası İçin Başvuru Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikli olarak rapor parası alabilmek için hastaneden alınacak iş göremezlik raporunu işverene ulaştırmak gerekmektedir. İşveren kendisine verilen raporu 5 iş günü içerisinde e-rapor sistemine girmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri kendilerine ulaşan raporu inceler ve onaylamaları durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından PTT ya da çalışanın kayıtlı olduğu bankaya ödeme talimatı gönderilir. Çalışana gönderilen SMS ile beraber PTT ya da bankaya gidilerek rapor parası alınabilir. 

Başvurulan rapor parası ile ilgili gelişmeleri e-devlet sistemi üzerinden de kontrol etmek mümkündür. E-devlet şifresine sahip değilseniz en yakın PTT şubesi aracılığı ile şifre alınabilir.

Alınan raporun süresi 10 günden az ise tek bir hekimin raporu yeterli olmaktadır. Gün sayısı 10’dan fazla ise raporun aynı hekim tarafından uzatılması istenmektedir. Alınan rapor 40 günden fazla ise raporun sağlık heyeti tarafından verilmesi gerekmektedir. 

4B kapsamında çalışanlar sadece yatarak tedavi raporları üzerinden ücret alabilirler. Ayrıca 4B kayıtlı çalışanların rapor parası alabilmeleri için geçmişe dönük olarak prim borçlarının olmaması gerekmektedir.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR