Hastaneye Gidenler Hayatının Şokunu yaşadı! GSS Prim Borcu Nereden Sorgulanır?

Ve gerçek oldu. Hastaneye gidenler hayatının şokunu yaşadı. GSS prim borcu olanlar hastaneden prim borcunu ödemeyen bakınamıyor. GSS prim borcu nereden ve nasıl sorgulanır. Hastaneye bugün itibariyle gidenler bakınamadı. Peki GSS nedir borç neden var?

Hastaneye Gidenler Hayatının Şokunu yaşadı! GSS Prim Borcu Nereden Sorgulanır?
Yayın Tarihi: 1.01.2020 22:48:00

Ve gerçek oldu. Hastaneye gidenler hayatının şokunu yaşadı. GSS prim borcu olanlar hastaneden prim borcunu ödemeyen bakınamıyor. GSS prim borcu nereden ve nasıl sorgulanır. Hastaneye bugün itibariyle gidenler bakınamadı. Peki GSS nedir borç neden var?

Prim borcunu ödeyemeyenler!

Prim borcunu ödeyemeyen 5 milyon Bağ-kur ve Genel Sağlık Sigortalı 31 Aralık 2019 tarihinden sonra Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile kamu üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti alamayacak.

Konuyla ilgili İzmir Tabip Odası Hekim Meclis Üyesi Dr. Ergün Demir ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Güray Kılıç açıklama yaptı.

1 OCAK 2020’DE 5 MİLYON İNSAN O HASTANELERE GİDEMEYECEK

Prim borçlarını ödemeyen Bağ-Kur ve GSS’li (Genel Sağlık Sigortalılar) vatandaşlara Sağlık Bakanlığı hastaneleri ile kamu üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden faydalanması için verilen süre 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek. Yasaya göre vatandaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırması zorunluluğu ve sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte prim ve prime ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması şartı var.

“31.12.2019 tarihinden sonra Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş sağlık hizmetlerinden nasıl faydalanacak?” diyen soran Demir ve Kılıç, “Simit sarayı, Dünyagöz hastanesi gibi batmakta olan yandaş şirketlere el uzatan ve gelen tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kalan AKP iktidarı; Genel Sağlık Sigortası prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş için nasıl bir adım atmayı planlamaktadır?” ifadelerini kullandı.


Yapılan açıklamaya göre, primlerini zamanında ödeyemeyip borçlu duruma düşen Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar ile onların bakmakla yükümlü oldukları kişiler herhangi bir düzenleme yapılmaz ise 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile kamu üniversite hastanelerinde sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak.

“HANİ VATANDAŞ ZENGİNLEŞMİŞTİ”

Bu konuda TBMM’de herhangi bir düzenlemeye dönük kanun tasarısı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Hani vatandaş zenginleşmişti! Yoksulluk ve işsizlik nedeniyle; milyonlarca vatandaş GSS prim borçlarının yeniden yapılandırılarak faizlerinin silinmesine, 12 -18 ay taksitlendirilmesine ve 2 yıl içinde 3 kez ertelenmesine rağmen GSS prim borçlarını ödeyememektedir” denildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı’nın 28 Mart 2018 tarihli basında yansıyan "borcun üstü çiziliyor" açıklaması ile prim borcunu ödeyemeyenlerin sayısının 6,4 milyon kişi olduğunu aktarılan açıklamada, 2020 yılı bütçe sunumunda 1,2 milyon kişinin yapılandırma için başvuru yaptığı belirterek primini ödeyemeyen Bağ-kur ve GSS’lilerin sayısının yaklaşık 5 milyon kişi olduğu tahmin edildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, bu sorununun çözülmesi için herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan ve GSS prim borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamayan tüm yurttaşlara, süre ertelenmesi yaparak değil, ülkemize gelen ve geçici kimlik çıkaran misafirlere uygulandığı gibi koşulsuz ve ücretsiz sağlık hizmetini sosyal devletin görevi olarak sunulması gerektiğini ifade etti.

GSS Prim borcum var mı?

GSS prim borcunuza E-Devlet üzerinden bakabilirsiniz. E-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulamalarınızı tamamlayabilirsiniz. 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR