İkinci el arabaya rağbet yükseldi, fiyatlar arttı! Fiyatlar ne zaman düşecek

Korona virüs salgını ile beraber milyonlarca fabrika kapatıldı, geçici bir süreliğine tüm özel ve hizmet sektörü durduruldu. Ancak 1 Haziran 2020 tarihinden sonra hayatı normalleştirmeye yönelik yapılan çalışmalar faydalı olmaya başladı.

İkinci el arabaya rağbet yükseldi, fiyatlar arttı! Fiyatlar ne zaman düşecek
Yayın Tarihi: 7.06.2020 18:46:00

Korona virüs salgını ile beraber milyonlarca fabrika kapatıldı, geçici bir süreliğine tüm özel ve hizmet sektörü durduruldu. Ancak 1 Haziran 2020 tarihinden sonra hayatı normalleştirmeye yönelik yapılan çalışmalar faydalı olmaya başladı. Özellikle 1 Haziran 2020 tarihinden sonra duyurulan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan eş zamanlı olarak başlatılan kamu kredileri taşıt kredisi sebebiyle ikinci el araba fiyatları yüzde 15 ile yüzde 25 arasında artış gösterdi. Esnaf bu sebeple satış yapacak araba bulamadı, krediden faydalanamayan esnafların en büyük derdi pahalı arabaların mevcut olması.

İkinci el otomobil fiyatlarının artmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi olan İzmir Otokent’te içinde bulunduğumuz günlerde hareketlilik var. Taşıt kredisi başvurusu yaparak kamu bankalarının herhangi birinden düşük faizli taşıt kredisi alan vatandaşlarımızın oto pazarlarında ve oto galerilerinde araba bırakmadığı tartışılıyor. Ancak bu kadar fiyatların artmasına rağmen hala satışların son sürat devam ediyor olması ikinci el arabalara olan isteğin hiçbir zaman bitmeyeceğini gösteriyor. Otomobil fabrikalarının kapanması ve sıfır otomobil üretilmemesi insanları mecburen ikinci el otomobillere itiyor. Mayıs ayında yapılan otomobil satışlarının Haziran ayında tam 5 katına çıktığı ve olağanüstü bir şekilde insanların ikinci el otomobil satın aldığı değerlendiriliyor. İnsanlar aşağıda belirttiğimiz şekilde kamu bankalarından taşıt kredisi başvurusu yapıyor.

KAMU BANKALARINDAN TAŞIT KREDİSİ KAMPANYASI

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığı ile verilecek olan taşıt kredisi kampanyasında oldukça düşük kredi faiz oranları sunmaktadır. Kamu bankaları taşıt kredisi başvurusu yapacak olan kişilerin aşağıdaki bağlantıları kullanması gerekiyor.


ZİRAAT BANKASI TAŞIT KREDİSİ BAŞVURUSU
HALKBANK TAŞIT KREDİSİ BAŞVURUSU
VAKIFBANK TAŞIT KREDİSİ BAŞVURUSU

Yukarıdaki bağlantılara tıklayarak gerekli taşıt kredisi başvurusunu hemen yapabilirsiniz. Taşıt kredisine girilen bilgilere göre verilecek cevap en fazla 24 saat sürmektedir.

OTO GALERİCİLER VE ARABA SATIN ALACAKLARIN YORUMLARI

İzmir Otomobilciler ve Galericiler Derneği ile Otokent Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Feyzi Demir, "Korona virüs nedeniyle de parası olan insanlar, torununa çocuğuna kıyamıyor. Onlar toplu taşıma kullanmasın diye ikinci el araç alıyorlar. Bunun sonrası ne oldu. Trafik de sıkışmaya başladı" dedi. Artış oranlarından bahseden Demir, "Son 3-4 aydır 50 bin liraya aldıkları araç, bugün 65 bin oldu. Artışlar yüzde 15- 20'yi buldu, hatta daha da fazla bu oran" dedi.

Emlak bürosu sahibi Hakan Arslan (40), "Araç almaya geldim. Bundan 3 ay önce aracımı satmıştım. Aynı aracı aynı paraya bulamadığımı gördüm. Bundan 3 ay önce 64 bin liraya sattığım araç için 84-85 bin lira isteniyor. Esnaf arkadaşlar, 'Sıfır otomobil üretilmiyor. İkinci el araçlara rağbet yoğunlaştığı için fiyatlar bu kadar yükseldi' diyor. Aracı bulana kadar aramaya devam edeceğim" diye konuştu.
 
İkinci el otomobil satışı yapan bir firmanın sahibi evli ve 4 çocuk babası Kadir Gültekin (38), "Şu an ikinci el piyasası yüksek. Gittikçe de yükseliyor. Sıfır araç üretilmediği için bu durum, ikinci el satışlarını etkiledi. Talep çok. Ancak biz araç da bulamıyoruz. Bu şekilde nasıl gidecek, bilemiyoruz. Bir önceki aya göre yüzde 20 ila 25 arasında bir artış söz konusu. Sattığımız aracın yerine yeni bir araç bulamıyoruz" dedi.
 
Bir diğer firma sahibi evli ve 1 çocuk babası Burak Emre Akata (42) da, "Sıfır araçlar üretilmiyor Korona virüsten dolayı. İkinci el fiyatları arttı. Sattığımız aracın yerine yenisini koyamıyoruz. Araç fiyatları yüzde 20-25 arttı. İnternet sitelerinde bizden daha pahalı fiyatlar isteniyor. Gereksiz bir şekilde piyasa fiyatlarında bir şişme var. Bu konudan esnaf olarak çok mustarip olduk. Üretim olmaya başladığı zaman inşallah piyasamız biraz oturmaya ve düzelmeye başlar" dedi.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR