İkinci el araç alacaklar pahalılıktan dolayı mecburen sıfır araç satın almak zorunda kaldı! İşte Türkiye’nin ikinci el araba piyasası

İkinci el araçlar için yapılan açıklamalar karşısında pek çok vatandaşımız hayretler içinde kaldı. İkinci el araç fiyatları gün geçtikçe artış göstermesi ile pek çok vatandaşımız tarafından tepkileri sebep olmaktadır.

İkinci el araç alacaklar pahalılıktan dolayı mecburen sıfır araç satın almak zorunda kaldı! İşte Türkiye’nin ikinci el araba piyasası
Yayın Tarihi: 27.07.2020 22:46:00

İkinci el araçlar için yapılan açıklamalar karşısında pek çok vatandaşımız hayretler içinde kaldı. İkinci el araç fiyatları gün geçtikçe artış göstermesi ile pek çok vatandaşımız tarafından tepkileri sebep olmaktadır. İkinci el Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, , “Sıfıra yakın arabalar sıfırdan pahalı. Sıfır fiyatının belki de 5-10 bin TL üstüne satılabiliyor” ifadelerini kullanarak dikkatleri üzerine çekti. Böylelikle pek çok vatandaşımız ikinci el araç almak için güçlük çekmeye başlaması ile şikâyetlerini dile getiriyor. İşte konu ile ilgili detaylar…

İkinci el araç piyasası her geçen gün piyasa üzerinde ki fiyat artışına sebep olmasıyla birlikte normalleşme süreci içerisinde çok fazla artışa sebep oldu. Özellikle normalleşme sürecine girilmesinin ardında düşük faiz oranları ile kredi sunulmasının ardından fiyatlar bir hayli yükselti. Otomobil sektöründe meydana gelen fiyat artışı sebebiyle pek çok vatandaşımız güçlük çekerek banttan yeni araç indirmemeleri sebebiyle ikinci el araç fiyatlarının neredeyse sıfır araç fiyatlarını geçmesine sebep olundu. Böylelikle pek çok vatandaşımız artık neredeyse ikinci el araç değil sıfır araç alacak duruma gelmesiyle ikisine de aynı parayı ödeyeceğini bildirdi.

İKİNCİ EL PİYASASI NE DURUMDA?


İkinci el piyasasının yükselmesiyle beraber İkinci el Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık  “Pandemi döneminde piyasalar allak bullak oldu. Aynı zamanda arabalar da allak bullak oldu. 50 bin TL’lik araçlar 70-80 bin TL oldu. 100 bin TL’lik arabalar 200 bin TL oldu. Bundan bir süre anlam çıkaramadık ama piyasa hala böyle devam diyor. Sıfır araba üretilmediğinden olaylar hala böyle hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu nereye kadar gider belirsizlik kendini koruyor. Sıfır araba üretildiğinde piyasalar biraz oturacaktır. İyi bir araba alayım dersen en ucuz araba 100 bin TL’nin üstünde” ifadeleri ile pek çok vatandaşımızın dikkatini çekmektedir.

İkinci el fiyatları günümüzde sıfır araç fiyatlarını geçmesiyle birlikte milyonlarca vatandaşımız bu duruma tepkilerini göstermektedir. Bunun üzerine İkinci el Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık,  “Bundan galericiler de çok faydalanamadı. Biz de yüksekten alıp yüksekten satıyoruz. Yapacağımız bir şey yok. Piyasa kendiliğinden bu hale geldi. Emin olun sürücüler de kendi arabaların fiyatlarına bakıp inanamıyorlar. Bir bakıyorlar ki araçları olmuş iki misli, onlar da bundan faydalandı. Sanmayın ki 100 bin TL’ye araba sattım da kar ettim. Tekrar 100 bin TL’ye alma şansın yok. Böyle bir durum var. Sıfıra yakın arabalar sıfırdan pahalı çünkü araba üretilmediği için. Mesela 2020 model bir esnafta olan araba şu anda bayide olmadığı için sıfır fiyatının belki de 5-10 bin TL üstüne satılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Araçlarını satmak isteyen vatandaşlarımız fiyatların çok fazla yükseldiğini ve Kurban Bayramı sürecinden sonra fiyatlarda bir nebze düşüş meydana gelebileceğini ön görmektedirler.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR