İşletmelerin eli bu kredi desteği ile rahatlayacak! Yüzde sıfır faiz tüm esnafı rahatlatacak!

Korona virüs ülkemizde çok etkili oldu, özellikle ekonomik olarak büyük zorluklar çektik. 4,6 milyon vatandaşımız işsiz kaldı ve bir o kadar da vatandaşımız ücretsiz izine gönderildi. Özel ve hizmet sektörü tamamen durdu, esnaflar iş yapamaz oldu ve küçük esnafın durumu çok kötü oldu.

İşletmelerin eli bu kredi desteği ile rahatlayacak! Yüzde sıfır faiz tüm esnafı rahatlatacak!
Yayın Tarihi: 11.06.2020 13:40:00

Korona virüs ülkemizde çok etkili oldu, özellikle ekonomik olarak büyük zorluklar çektik. 4,6 milyon vatandaşımız işsiz kaldı ve bir o kadar da vatandaşımız ücretsiz izine gönderildi. Özel ve hizmet sektörü tamamen durdu, esnaflar iş yapamaz oldu ve küçük esnafın durumu çok kötü oldu. Kirasını ve diğer tüm dükkân ve iş giderlerini karşılamayan esnafların ekonomik olarak çöktüğü görüldü. Ancak devletimiz esnafımızı ve işletmecimizi yine unutmadı, gerekli olan çalışmaları yaparak her türlü esnafa katkı değer sağlayacak kredi paketleri sunabildi. Özellikle Halkbank tarafından verilen esnaf destek kredileri ile beraber on binlerce esnafımız en azından 2020 yılını zararsız bir şekilde kapatabilmesini sağladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuyla alakalı her zaman Twitter sosyal medya hesabından yazılı ve videolu açıklamalar yaptı. Özellikle sokağa çıkma yasağı sürecinde esnafın iş yapamadığını ve bu durumun bir an önce düzelmesi gerektiği konusunda telkinlerini iletti. İşte esnafa destek olacak yeni kredi paketleri ile alakalı ayrıntılar…

Korona virüs sonrasında ülkemiz içerisinde ithalatın azaltılıp ihracatın artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar neticesinde esnafa ve teknoloji üreticilerine ciddi bir kredi finansman desteği sunulması için bütçe ayrıldı. Ayrılan bütçe de 20 milyar TL gibi bir rakam olduğu açıklandı. Bu rakam ile en az 200 tane fabrika kurulabilir, teknoloji şirketleri ve binlerce çalışan istihdam edilebilir. Özellikle teknoloji üreticilerine, yazılım şirketlerine ve uygulama geliştiricilere ciddi bir yatırım yapılacağı duyuruldu. Aynı zamanda küçük esnafımızın da yeri unutulmadı, küçük esnafımıza destek olabilmek ve tüm masrafların karşılanabilmesi adına önemli yatırımların başlayacağı açıklandı.

MERKEZ BANKASI’NDAN 20 MİLYAR TL FON!

Korona virüsün ekonomideki etkilerini azaltmak için Merkez Bankası "Yatırım Taahhütlü Avans Kredisini hayata geçirdi. Kredinin büyüklüğü 20 milyar lira. Bu hamle ile stratejik sektörler desteklenerek dışa bağımlılığın azaltılması amaçlanıyor. İthalat azaltılıp, ihracatın artırılması sağlanacak, Cari açık düşürülecek, dışa bağımlılık azaltılacak. Uzmanlar, 20 milyar liralık "Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi" ile ihracatçı firmaların elinin rahatlayacağını belirtiyor.

"BELİRLİ SEKTÖRLER DESTEKLENEREK VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLANACAK"


Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mangır, "*Verimlilik artışına neden olacak. Çünkü reeskont kredilerinden farklı olarak bu krediler efektif krediler olacak. Yani belirlenen sektörlere direkt aktarılması hedefleniyor. Bunun da ilk etkisi ithalatın azaltılıp ihracatın arttırılması yönünde." değerlendirmesini yaptı.

"VADENİN YILLARA YAYILMASI İHRACATÇILARIN ELİNİ RAHATLATACAK"

Destek paketi, Kalkınma ve Yatırım Bankaları aracılığı firmalara sağlanacak. Firmalar bu krediyi 10 yıl vadeli olarak, 400 milyon liraya kadar kullanabilecek. Mangır, "10 yıla yayılması ve politika faizlerinin altında geri alınacak olması yine KOBİ'lerin ve ihracata dayalı firmaların da elini rahatlatacaktır." ifadelerini kullandı. Uzmanlar, kredinin sanayi başta olmak üzere otomotiv, elektrik elektronik ve kimyasal ürün üretimi yapılan sektörlerde kullanılacağını belirtiyor.

ÜRETİCİLERE BÜYÜK DESTEK VERİLECEK!

Teknoloji üreticilerine, yazılımcılara, uygulama geliştiren şirketlere, oyun şirketlerine, sanayi üreticilerine, makine mühendisi şirketlerine ve benzeri üretim yapan şirketlere ciddi bir yatırım yapılacak. Aynı zamanda küçük esnaflara gerçek manada zararların hızlıca kapatılabilmesi için yatırım yapılacak.
 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 

ÇOK TIKLANANLAR