Kamu bankalarından kredi alamayanlar dikkat: Bu uyarılar ve uygulanacaklar sizin için

10 bin TL bireysel destek kredi fırsatından yararlanamayan bireyler bu konu hakkında şikâyet ve itiraz etme hakkına sahip olabilecekler. Bireysel destek kredisi çıkmayan, başvuruları onaylanmayan ve başvuruları talep ettikleri miktardan düşük onaylanan vatandaşlar bu süreç içerisinde şikâyet

Kamu bankalarından kredi alamayanlar dikkat: Bu uyarılar ve uygulanacaklar sizin için
Yayın Tarihi: 28.05.2020 22:18:00

10 bin TL bireysel destek kredi fırsatından yararlanamayan bireyler bu konu hakkında şikâyet ve itiraz etme hakkına sahip olabilecekler. Bireysel destek kredisi çıkmayan, başvuruları onaylanmayan ve başvuruları talep ettikleri miktardan düşük onaylanan vatandaşlar bu süreç içerisinde şikâyet ve itirazları için ne yapması gerekiyor?

Hangi adımlar izlemesi gerekiyor? Bu ve bunun gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını haberimizden öğrenebilirsiniz…

10 bin TL bireysel kredi başvurusunda başvuruları olumlu sonuçlanmayan ya da başvuruda bulunmaları halinde talep ettikleri tutardan daha düşük bir tutar çıkması vatandaşlarımız tarafından şikâyet edilen konular arasında bulunmaktadır. Ayrıca kredi kullanımları için yapılan başvuru yapan bireylerin başvurularının onaylanmaması ya da kredi taleplerinin reddedilmesi de en çok şikâyet edilen konular arasında bulunuyor. Bireysel kredi desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için tek şart 5 bin TL’nin altında gelir olmasını duyuran bankalar bu kredi kullanımlarından faydalanamayan vatandaşlar için bazı yollar ile şikâyet ve itiraz edebileceklerini bildirdiler.

Bireysel destek kredisinden faydalanmak için tek şart 5 bin TL’nin altın gelir olması gerekmektedir. Ancak bazı vatandaşlar 5 bin TL’nin altında geliri olmasına rağmen bireysel destek kredi fırsatından yararlanamadı. Böylelikle birçok vatandaşımız mağdur olarak haklarını aramak istemektedirler. Bu durumda olan vatandaşlar için kredi limiti onaylanmayan vatandaşlar bu konu hakkında itiraz etme hakkına sahip olma fırsatı verilmektedir. Böylelikle itirazlarını bildirerek neden reddedildiğinizi öğrenebilir ve haklı olmanız durumunda kredi fırsatından yararlanma fırsatını dahi bulabilirsiniz.


İtiraz ve şikâyetlerinizi iletmeniz doğrultusunda uzman vatandaşlar tarafından değerlendirmeye alındı. Uzman vatandaşlar bu kredi imkânı için tek bir şart ile ulaşabileceğinizi ve bankaların bu konu hakkında bahane üretemeyeceğini ifade etti. Böylelikle yapılan değerlendirmeler sonucunda kredi başvuruları onaylanmayan vatandaşların başvuruları Kamu Denetçiliği Kurumuna aktarma işlemi gerçekleştirildi.

KİMLER ŞİKÂYET YA DA İTİRAZ İŞLEMLERİNİ GERÇEKLEŞTİREBİLİR?

Bireyse destek kredisi onaylanmayan vatandaşlar merak içerisinde kimlerin itiraz edebileceği hakkında araştırma yapıyor. İtiraz yapma hakkına sahip olan kişiler şu şekildedir;
  • Bireysel destek kredisi için 10.000 TL başvurusunda bulunmuş ancak 3.000 TL, 5.000 TL ve 7 bin 500 TL kredi çıkanlar,
  • Aylık hane geliri 5.000 TL'nin altında olduğu halde kredisi onaylanmayanlar,
  • Sicili bozuk olduğu için kredisi onaylanmayanlar şikâyet ya da itiraz etme hakkına sahip olabilmektedir.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU’NA ŞİKÂYET EDEBİLİRSİNİZ!

Uzmanlar Kamu bankalarının Bireysel Destek kredisini vermemek için herhangi bir bahanelerinin olmadığı açıklanmasıyla birlikte düşük kredi çıkan vatandaşlar itirazlarını ya da şikâyetlerini kamu Denetçiliği kurumuna başvuru yapması gerektiği ifade edildi. Talep ettiğiniz kredi tutarından düşük miktar da kredi çıktıysa ve kredi başvurunuz sonuçlanmamış ise Kamu bankalarını Kamu denetçiliği kurumuna şikâyet etme fırsatını elde edebilirsiniz. Kamu Denetçiliği Kurumu bu konu ile alakalı gerekli incelemeleri yaparak vatandaşların şikâyet ve itirazlarını değerlendirmeye alacağını açıkladı.
 


 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR