Katarlılar İstanbul'un En Gözde AVM'sine Ortak Oluyor

Doğuş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ferit Şahenk, İstinyePark'ta yüzde 42'lik hissesini dünyanın en büyük fonlarından olan Qatar Holding LLC'ye 1 milyar dolara satacağı bildirildi...

Katarlılar İstanbul'un En Gözde AVM'sine Ortak Oluyor
Yayın Tarihi: 24.11.2020 14:00:00

Doğuş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ferit Şahenk, İstinyePark'ta yüzde 42'lik hissesini dünyanın en büyük fonlarından olan Qatar Holding LLC'ye 1 milyar dolara satacağı bildirildi.

Bankalarla gerçekleştirdiği yapılandırma sonrası varlık satışına giren Doğuş Grubu, satışlarına devam etmekte. 2018'de bankalarla masaya oturan Doğuş Grubu'nun patronu Ferit Şahenk, başta turizm, restoran ve yat işletmeciliği olmak üzere birçok faaliyetini satmış bazılarında da yeni ortaklığa gitmeye başlamıştı. Türkiye ve yurt dışındaki otelleri de birer birer elden çıkaran Doğuş Grubu, şimdi de İstanbul'daki en önemli alışveriş merkezlerinden olan İstinyePark'taki hisselerini devretmeye hazırlanıyor.

YÜZDE 42'LİK HİSSE SATIŞTA

Doğuş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ferit Şahenk'in İstinyePark'ta yüzde 42'lik bir hissesi bulunmakta. 2 yıldır satışı konuşulan ve 1 milyar dolar civarında değer biçilen İstinyePark'taki yüzde 42'lik hisseyi almaya hazırlanan ise dünyanın en büyük fonlarından olan Qatar Holding LLC'dir. 


Doha merkezli Qatar Holding LLC, Doğuş Turizm Sağlık Yatırımları ve İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ve dolayısıyla İstinyePark Alışveriş Merkezi'nin ortak kontrolünü devralacak. İstinye Park'ın bir diğer ortağı ise Orjin Grubu'dur. Katarlı şirketin, Orjin Grubu ile kalan yüzde 58'lik hisseyi devralmak için görüşme yapıp yapmadığı ise tam olarak bilinmemekte. 

QATAR HOLDİNG LLC KİMDİR?

İstinyePark'a ortak olan Katarlı Qatar Holding LLC, dünyanın en büyük fonlarından Qatar Investment Authority'ye (QIA) ait. 335 milyar dolarlık varlığıyla dikkat çeken Katar hükümetinin petrol ve doğalgaz fazlasını yönetmek için Katar Emiri Hamad bin Khalifa Al Thani tarafından 2005'te kurulmuştur. Şirket, 2015'te Finansbank'ı 2.75 milyar dolara satın alan Qatar National Bank'ın da yüzde 50 ortağı durumundadır. Dünyaca ünlü bankacılık devi Barclays'in yüzde 12.7'sini, Volkswagen Group, Porsche, Hochtief Sainsbury's de yüzde 17'lik payı bulunan QIA, Technip, Air Liquide, Vinci SA, GDF Suez, Veolia, Vivendi, Royal Monceau, France Telecom, Areva, Credit Suisse gibi devlere de ortak.

KATARLILAR KATAR CADDESİNDE

2003 yılında tasarlanan, 2007'de inşaatı tamamlanan İstinye Park, Türkiye'nin en canlı alışveriş merkezlerinden biri olarak devam etmektedir. Alışveriş merkezinin hemen yanında İstinye Park Sitesi de yer alan projenin bulunduğu cadde  2015 yılı öncesinde İstinye Bayırı Caddesi olarak biliniyordu. O dönemki İstanbul Büyükşehir Belediye Yönetimi, 5 yıl önce caddenin adını Katar Caddesi olarak değiştirdi. Bir anlamda bu satın alma ile Katar Devleti, Katar Caddesi'ni kaplamış oldu.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR