Kaz Dağları nerede? Kaz Dağları hangi şehirde nasıl gidilir

Son dönemde Kanadalı bir şirket tarafından altın aranan Kaz Dağları neresidir? Kaz dağları hangi şehirde nasıl gidilir? Gündemdeki yerini koruyan Kaz Dağlarında kesilen ağaçlara ünlü camiasından ve vatandaşlardan tepki büyüyor. Kaz Dağları ile ilgili detayları haberimizde topladık...

Kaz Dağları nerede? Kaz Dağları hangi şehirde nasıl gidilir
Yayın Tarihi: 6.08.2019 14:51:00

Son dönemde Kanadalı bir maden arama şirketinin arama yapmak için kestiği ağaçlarla gündeme gelen 'Kaz Dağları' vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Ünlü tarihçimiz Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın da tepki gösterdiği maden arama ve Kaz Dağları'nda ağaç kıyımına ünlü camiasından bir çok isim de tepki gösteriyor. Peki Kaz dağları nerede, hangi şehirde? Kaz Dağları'na nasıl gidilir?

Kaz dağı olarak geçen ve eskiden İda Dağı olarak anılan dağ, Anadolu'nun kuzey batısındaki Biga yarımadasının en yüksek dağı olarak göze çarpıyor. Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi'ni birbirinden ayıran Kazdağları, Çanakkale ve Balıkesir sınırları içinde bulunuyor. Edremit Körfezi'nin kuzeyini takiben, kuzey doğu yönünde yaklaşık 70  km. uzunluğunda olan Kazdağları, batıda Dede Dağı, ortada Kazdağı, doğuda Eybek Dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran, Küçükkatran ve Susuz Dağları'ndan meydana geliyor.

KAZ DAĞLARI NEREDE HANGİ ŞEHİRDE YER ALIYOR?


Kaz Dağları Biga Yarımadasında Edremit Körfezini takiben 70. km'de bulunuyor. Baatıda Ege Denizi boyunca ve kuzeyde Marmara Denizi'ne doğru, araya nehirleri ve vadileri alarak ilerleyen Kaz Dağları, bu günlerde büyük bir kıyımla karşı karşıya! 

KAZ DAĞLARINDA KAÇ BİN AĞAÇ KESİLDİ?

Kaz Dağlarında 195 bin ağacın kesildiği ve altın arama faaliyetlerinin sürdüğü ortaya çıktı! Ayrıca 4 milyar dolarlık altın rezervinden ülkemiz payına düşen sadece 180 milyon dolar olacak. Doğa gönüllüleri, Kaz Dağları'ndaki bu kıyıma tepki gösteriyor. Son günlerde Kaz Dağlarına yönelik tepkiler çığ gibi büyüdü ve yetkili makamlara kadar ulaştı. 




HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR