Kehribar’a Çinliler Talip Oldu

Fiyatı gram altınla yarışan ve yıllarca köylüler tarafından çıra diye yakılan kehribara Çinli firma yetkilileri talip oldu.

Kehribar’a Çinliler Talip Oldu
Yayın Tarihi: 16.11.2020 10:00:00

Fiyatı gram altınla yarışan ve yıllarca köylüler tarafından çıra diye yakılan kehribara Çinli firma yetkilileri talip oldu.

Bayburt’ta köy halkının yıllarca çıra diye yakmak için kullandığı Bayburt Kehribarı'na Çinli firma göz koydu. Görüşme yapmak için Bayburt’a gelen Çinli firma yetkilileri Bayburt Kehribarından örnek alıp Çin’e gönderdi. Maden sahasını inceleyen heyet, bölgedeki diğer maden rezervlerinin durumuna göre yeni yatırımlar yapabileceklerin belirtti.

2018 yılında Bayburt’un Aydıncık Köyü'nde tespit edilen doğal kehribar rezervine Çinli takı tasarım firması Huoruo Sanayi Grubu talip oldu. Köy halkının daha önce çıra zannederek ateş yakmak amacıyla kullandığı doğal kehribarın ihracatı ile ilgili yapılan görüşmelerin ardından taraflar anlaşmaya vardı. Kehribar rezerv alanının ruhsat sahibi Heytam Haşlak firma temsilcileriyle yapılan görüşmeler neticesinde ihracata yönelik anlaşmaya varıldığını söyledi.

Çinli firma heyetinin talebine istinaden ilk etapta birkaç numune verdiklerini söyleyen Haşlak, “Başta Valimiz Cüneyt Epcim'e gösterdiği çabalardan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ürünümüzü beğendiler. Numuneleri aldılar. Bir ön anlaşma yaptık. Bundan sonra da çalışmaların devamı gelecek. 2021 yılının ilk ayları itibariyle Çin’e doğrudan ihracata başlamayı hedefliyoruz” dedi.


‘BUDİZM İNANIŞINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP’

Kehribar’ın Budizm inanışında önemli ve kutsal bir yere sahip olduğuna, kutsal görülen yedi eşyadan en önemlisinin kehribar olduğuna değinen Firma yöneticisi Shao Gunag Hui, “Çin'deki kehribar piyasayı çok büyük. Dünyada çıkarılan kehribarın yüzde 75'i Çin'e gönderiliyor. Orada piyasaya sunuluyor. Çoğunlukla takı amacıyla ya da tapınaklarda kullanılıyor. Beş bin yıllık Çin tarihine baktığımızda kehribarın ilaç sektöründe sakinleştirici olarak kullanıldığını da görüyoruz. Numuneler kabul edilirse buna yönelik bir anlaşma yapacağız. Daha sonra Türkiye'ye bir ekip göndereceğiz. Kazılacak yerlere bakacağız. Orada uygun gördüğümüz madenin Çin'e ithalatını gerçekleştireceğiz. Kehribar, Bayburt'ta son 2 yıldır keşfedilmiş. O yüzden üretimi ve işlenmesi çok gelişmemiş. Daha güzel neler yapabiliriz diye bakacağız. Belki Bayburt'ta bir tesis kurup, çıkarılan kehribarı burada işleyerek direkt Çin'e gönderebilir, orada doğrudan piyasaya sürebiliriz" şeklinde konuştu.

VALİ EPCİM, ‘BAYBURT KEHRİBARI ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP’

Anlaşma sonrasında Çinli firma yetkilileri Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ile bir araya geldi. Vali Epcim, varılan ön anlaşmanın iki taraf içinde hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Bayburt kehribarı; bilindiği üzere ülkemizde tespit edilen ilk rezerv olması bakımından son derece önemli bir yere sahip. Daha önce yaptığımız çalışmalarda bu rezervin ekonomiye kazandırılması için çeşitli girişimlerimiz olmuştu. Bayburt kehribarının tanıtımını dünya çapında yapmak istediğimizi ifade etmiştik. Gelinen süreçte bu emeklerimizin karşılık bulduğunu görmüş olmak bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Ümit ediyorum ki; taraflar arasında sağlanan mutabakat ilerleyen dönemde önemli bir işbirliğine dönüşerek, hem ilimiz hem de ülkemiz açısından önemli ekonomik gelişmelere vesile olacaktır. Bu bakımında ben gerek maden işletmecisi Heytam Bey'i, gerekse de firma temsilcilerini tebrik ediyorum. Kendilerine çalışmalarında başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR