Kimlere Koronavirüs Testi Yapılır? Bu Soruya Evet Diyen Herkese Test Yapılacak!

Koronavirüs salgını nedeniyle vakaların saptanması ve virüs kapmış kişilerin belirlenmesi büyük önem taşıyor! Koronavirüs testleri de her geçen gün artan sayıda yapılmaya devam ediliyor. Günlük 20 bine yaklaşan test sayıları sadece belirli semptomları bulunan vatandaşlara yapılıyor

Kimlere Koronavirüs Testi Yapılır? Bu Soruya Evet Diyen Herkese Test Yapılacak!
Yayın Tarihi: 4.04.2020 13:46:00

Koronavirüs salgını nedeniyle vakaların saptanması ve virüs kapmış kişilerin belirlenmesi büyük önem taşıyor! Koronavirüs testleri de her geçen gün artan sayıda yapılmaya devam ediliyor. Günlük 20 bine yaklaşan test sayıları sadece belirli semptomları bulunan vatandaşlara yapılıyor, ilerleyen günlerde gelişen imkanlar ve artan test sayılarıyla birlikte daha fazla test yapılması planlanıyor. Ancak o soruya 'Evet' diyen herkese koronavirüs testi yapılıyor! Detayları haberimizde sizler için hazırladık...

Sağlık Bakanlığı, 'Yeni Olası COVID-19 Vaka Sorgulama Kılavuzu' hazırladı. Sağlık Bakanlığı'nca açıklanan Koronavirüs Kılavuzunda, Koronavirüs testleriyle ilgili güncel ve dikkat çekici bilgilere de yer verildi. Geçtiğimiz günlerde Koronavirüs testlerinin pek çok vatandaşa yapılmadığı gibi şikayetler gelmekteyken artık 'Bu sorulardan birine Evet diyen herkese' koronavirüs testinin yapılacağı belirtildi!

BU SORULARDAN BİRİNE EVET DİYEN HERKESE KORONAVİRÜS TESTİ YAPILACAK

Koronavirüs salgını günden güne yayılıyor! Devlet ve vatandaşlar, koronavirüs salgının yayılımını sona erdirmek ve salgını en az hasarla atlatabilmek için her türlü tedbiri almaya devam ederken Koronavirüs testleri de her geçen gün artan sayıda yapılmaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının başladığı ilk günlerde hastalık belirtisi gösterenlere yurtdışı hikayelerinin olup olmadığı ve tüm semptomları birlikte gösterip göstermediği gibi sorulara göre testler yapılmaktaydı. Ancak an itibariyle Koronavirüs salgınına karşı test sayılarının artması ve gelişen imkanlarla birlikte 'Ateşin var mı, öksürüğün var mı, solunum sıkıntın var mı' sorularından birine bile verilecek 'Evet' yanıtı koronavirüs şüphesi olarak ele alınacak ve bu kişilere Koronavirüs testi yapılacak! 


Koronavirüs test sayıları önceleri günde 2 bin ila 3 bin 500 arasında değişirken şimdilerde 17-18 bin günlük test sayılarına ulaşılııyor. Koronavirüs salgınında Koronavirüs testleri vakaların tespiti ve izolasyon için büyük önem taşıyor. Bir kişinin 15 ila 20 kişiye bulaştırabildiği Koronavirüs'ün salgın halini ortadan kaldırmak için vakaların hızlı tespiti büyük önem taşıdığından imkanlar dahilinde en yüksek test sayılarına ulaşılması hedefleniyor. Türkiye'de de günlük 50-60 bin test sayılarına ulaşılması hatta 100 bin test sayısının gerçekleştirilmesi isteniyor. Bu doğrultuda da virüsün yayıldığı ilk günlerin aksine artık Koronavirüs belirtilerinden birini veya birkaçını gösteren herkese, yurtdışından gelip gelmediğine bakılmaksızın 81 ilde de test yapılıyor! 

3 SORUDAN BİRİNE EVET DİYENE TEST 

Hastaneye giden kişi ilk olarak donanımlı bir sağlık hekimi tarafından tiraj alanına alınır. Ardından da kişiye 'Ateşiniz veya ateş öykünüz var mı', 'Öksürüğünüz var mı', 'Solunum sıkıntınız var mı' soruları yöneltilir. Sorulardan herhangi birisine verilen yanıt 'Evet' ise hastaya maske takılır ve COVID-19 için ayrılmış alana yönlendirilir. Daha sonra test aşamasına geçilir. Şuanda Koronavirüs test merkezlerinin sayısı 79'a çıkarılmış durumda. 

HAYIR CEVABI VERENLERE 4 SORU

Ateş, öksürük ve boğaz ağrısı sorularına hayır diyen vatandaşlara, 'Son 14 gün içinde yurtdışında bulundunuz mu', 'Son 14 gün içinde ev halkından birisi yurtdışından geldi mi', 'Son 14 gün içinde yakınlarınızdan herhangi birisi solunum yolu hastalığı nedeni ile hastaneye yattı mı', 'Son 14 gün içinde yakınlarınızdan COVID-19 hastalığı tanısı olan birisi oldu mu' soruları da sorulmaktadır. Bu sorular doğrultusunda şüpheli görülen vatandaşlara da Koronavirüs testi uygulanmaktadır.
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR