Kira yardımı yapılacak! İşte kira yardımı alabilecek kişiler!

Milyonlarca kişi için devlet tarafından kira ve gıda yardımı gibi pek çok yardımlar yapılmaktadır. Başvurular internet üzerinden yapılmasının yanı sıra dar gelirli vatandaşlar için de ekonomik olarak rahatlama sağlanmaktadır

Kira yardımı yapılacak! İşte kira yardımı alabilecek kişiler!
Yayın Tarihi: 25.05.2020 21:59:00

Milyonlarca kişi için devlet tarafından kira ve gıda yardımı gibi pek çok yardımlar yapılmaktadır. Başvurular internet üzerinden yapılmasının yanı sıra dar gelirli vatandaşlar için de ekonomik olarak rahatlama sağlanmaktadır. Devlet destekleri sayesinde hanede ki vatandaşlar bir nebze de olsa rahatlamaktadır. Hak sahibi aileler için 960 TL kira yardımı yapılmaktadır.

Korona virüs salgın hastalığı mücadele dönemi içerisinde devletten sağlanan destekler doğrultusunda destek miktarları her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle dar gelirli aileler için yaşamını bir nebze de olsa rahatlatmak ve gündelik hayatlarını kolaylaştırmak için birbirinden farklı yardımlar ile destek tarafından destek sağlanmaktadır. Başvurular evden çıkmanıza gerek kalmadan e Devlet sistemi üzerinden yapma olnağaına sahip olabileceksiniz. Kira yardımları da diğer yardımlar ile benzer bir şekilde yapılmaktadır. Dar gelirli aileler için kira yardım süresinin uzatılmasının yanı sıra ödenecek miktarlarda da artış gözlendi.

DAR GELİRLİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE KİRA YARDIMI

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlet olmasıyla birlikte bakanlıklar tarafından dar gelirli ihtiyaç sahipleri için birbirinden farklı yardımlar sunmaktadır. Özellikle bu tarz yardımlar genellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Gıda, yakacak, barınma çocukların eğitim masrafları gibi pek çok konu da hem nakdi hem de manevi olarak destekler sağlayarak ön plana çıkmaktadırlar. Ayrıca bu yardımların yanı sıra en önemli yardımlar arasında kira yardımı yer almaktadır.


Barınma temel ihtiyaçlarımız, arasında bulunmasıyla birlikte maddi durum sebebi ile sağlıksız evlerde yaşayan ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar için kira yardım desteği sağlanmaktadır. Böylelikle ailelerin barınma ihtiyacı karşılanarak kira yardımı devlet tarafından sağlanmaktadır.

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR NELERDİR?

Maddi açıdan sıkıntı çeken ve dar gelirli aileler için kira yardım parası ödenmektedir. Pek çok kurum ve kuruluş tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşların faydalanması sağlanmaktadır.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler
 • Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Belediyeler
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL' ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
 • Sivil Toplum Kuruluşları
 • Özel Vakıflar ve dernekler
 • Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.
KİRA YARDIMI İÇİN BİLİNMESİ GEREKEN UNSURLAR
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlar için günümüzde en temel ihtiyaçlar arasında bulunan kira yardımı yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uyum sağlayan vatandaşlar için gerekli değerlendirme yapılması ile birlikte kira yardım parası verilmektedir. Başvurular Kaymakamlık ve Valilik bünyesinde yer alan Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapma fırsatını elde edebilirsiniz. Ayrıca kira yardım başvurusundan yararlanmak için gerekli olan evraklar şu şekildedir;
 • T.C. kimlik fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı
Belirtilen evraklar doğrultusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidere başvuru işlemlerini kolay bir şekilde halletme olanağına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bu belgelerin yanı sıra kira başvurusu yaptığınıza dair dilekçe hazırlamanız önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca başvuru sırasında aile fertleri ile alakalı sorular sorma imkanı bulunmaktadır. Ayrıca vakıf bünyesinde görevli olan bireyler tarafından gerekli inceleme yapılması gerekmektedir. 
 
HABERİ PAYLAŞ

 
 
 


ÇOK TIKLANANLAR